01 липня 2011 року Справа № 2а-0870/4323/11
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
10 год. 00 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Гончаренко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
Запорізький міський центр зайнятості звернувся із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжміст», в якому просить суд стягнути з відповідача недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 5 478 грн. 02 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI, ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», зокрема відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття за 2010 рік за ТОВ «Запоріжміст» станом на 01.01.2011 рахується недоїмка по сплаті страхових внесків у розмірі 5 478 грн. 02 коп. (з урахуванням пені 36 грн. 83 коп.) Просить стягнути з відповідача 5 478 грн. 02 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, пояснень чи заперечень до суду не надіслав.
Враховуючи подане клопотання представника позивача, відповідно до ст.128 КАС України, суд прийняв рішення розглянути справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжміст» (код ЄДРПОУ 19275455) є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-ІІІ.
01 грудня 2010 року спеціалістом Орджонікідзевського районного центру зайнятості м. Запоріжжя проведена перевірка правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ТОВ «Запоріжміст». Під час проведення перевірки було виявлено порушення відповідачем ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», за результатами проведення якої складений акт №394 від 01.12.2010.
Згідно вказаного акту перевірки за період з 05.08.2010 по 30.09.2010 була встановлена сума недоїмка у розмірі 5 441 грн. 19 коп. та сума страхових внесків, строк сплати яких не настав у розмірі 956 грн. 73 коп.
Також за несвоєчасну сплату страхових внесків відповідачу нарахована пеня у розмірі 36 грн. 83 коп.
Крім того, відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття за 2010 рік за ТОВ «Запоріжміст» станом на 01.01.2011 рахується недоїмка по сплаті страхових внесків у розмірі 5 478 грн. 02 коп. (з урахуванням пені 36 грн. 83 коп.)
Отже, заборгованість зі сплати страхових внесків становить 5 478 грн. 02 коп.
01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 -VI.
Відповідно до п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень даного закону стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000, функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття покладено на органи державної служби зайнятості.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 №803-ХІІ, для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого само врядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Отже, Запорізький міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним з основних завдань якого є реалізація в регіоні державної політики в сфері страхування на випадок безробіття.
Як встановлено матеріалами справи, відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (в редакції станом на 11.06.2009 року, зі змінами, внесеними Законом України від 01.07.2010 №2388-VI, далі - Закон №1533-ІІІ), Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжміст» є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ч.2 ст.35 Закону №1533-ІІІ, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати та сплачувати страхові внески.
Згідно п.2 ст.38 Закону №1533-ІІІ, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в дохід Фонду із страхувальника в безспірному порядку.
Статтею 39 Закону №1533-ІІІ передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
З урахуванням викладеного, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 5 478 грн. 02 коп.
Таким чином, позов Запорізького міського центру зайнятості про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжміст» заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 5 478 грн. 02 коп. підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжміст» (вул. Яценка, 6, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 19275455) на користь Запорізького міського центру зайнятості (на р/р 37179300901007 в Управлінні державного казначейства Запорізької області, МФО 813015, ОКПО 20482573, отримувач Запорізький МЦЗ, код 50040100) суму недоїмки зі сплати страхових внесків у розмірі 5 478 (п'ять тисяч чотириста сімдесят вісім) грн. 02 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша