06 червня 2011 р. Справа № 2а/0470/2080/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
при секретаріГудим І.В.
за участю:
представник позивача ОСОБА_3
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Циричанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 до Циричанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування розпорядження.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно скасував своє розпорядження про передачу у власність земельної ділянки позивачу.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав суду з заяву про розгляд справи без участі його представника, проти позову заперечує.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази, заслухавши представника позивача суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що згідно з розпорядженням голови Дніпропетровської районної державної адміністрації № 2133/1-р від 10.08.2007р. громадянину ОСОБА_5 було надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку.
Згідно з розпорядженням голови Царичанської районної державної адміністрації «Про відведення в натурі (на місцевості) земельних ділянок в розмірі земельної частки (паю) та видачу державних актів на право приватної власності на землю громадянам на території Михайлівської сільської ради, колишній КСП «Авангард» № 537-р від 08.10.2008 року громадянину ОСОБА_4 були передані у власність земельні ділянки площею 2,94га, 4,07га, 4,08га, 4,11га, 3,93га, 3,56га та 3,08га.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_4 12.01.2009 року були отримані державні акти на право власності на земельну ділянку, а саме: державний акт серії ЯА №831739 на право власності на земельну ділянку площею 2,94га; державний акт серії ЯА №831740 на право власності на земельну ділянку площею 22,830га, в тому числі 4,07га в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_6 та 3,93га в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_7
На виконання протесту прокурора Царичанського району від 01.06.2009р. №986- вих. 09, головою Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області 03.06.2009 прийняте розпорядження № 305-р «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 08.10.2008 №537-р».
Вказаним розпорядженням від 03.06.2009 №305-р внесені зміни у додаток до розпорядження голови Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 08.10.2008 №537-р «Про відведення в натурі (на місцевості) земельних ділянок в розмірі земельної частки (паю) та видачу державних актів на право приватної власності на землю громадянам на території Михайлівської сільської ради, колишній КСП «Авангард» шляхом виключення з його тексту наступного: ДП №009743 239 2,94; ДП №009553 559 4,07; ДП №009540 662 3,93. Тобто, фактично, розпорядженням голови Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області 03.06.2009 прийняте розпорядження № 305-р «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 08.10.2008 №537-р» ОСОБА_4 про виключення земельних ділянок: площею 2,94га, право власності на яку посвідчує державний акт серії ЯА №831739; площею 4,07га та 3,93га право власності на які посвідчує державний акт серії ЯА №831740 та які отримані у власність в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_6 за заповітом ОСОБА_7
Згідно ст. 118 Земельного кодексу громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
На виконання вимог ст. 118 Земельного кодексу гр. ОСОБА_4 звернувся до відповідача з відповідною заявою про виділення у власність земельної ділянки. Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації № 537-р гр. ОСОБА_4 було надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку. На виконання даного розпорядження гр. ОСОБА_4 була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельні ділянки загальною площею 2,94га та 22,830га, яка була погоджена у встановленому законом порядку та подана на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації.
Згідно п. «г» ч. З ст. 152 Земельного кодексу України - захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Стаття 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначає акти місцевих державних адміністрацій. Так, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про прокуратуру» протест прокурора на акт, що суперечить закону, приноситься останнім або його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту і цей же строк повідомляється прокурору.
Згідно приписів ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», яка визначає відносини обласної та районних місцевих державних адміністрацій, обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю. Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними.
Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Таким чином суд вважає, що Головою Царичанської райдержадміністрації було перевищено свої повноваження під час видачі розпорядження №305-р від 03.06.2009р. про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 08.10.2008 №537-р «Про відведення в натурі (на місцевості) земельних ділянок в розмірі земельної частки (паю) та видачу державних актів на право приватної власності на землю громадянам на території Михайлівської сільської ради, колишній КСП «Авангард», тому розпорядження №305-р від 03.06.2009р. підлягає скасуванню, оскільки відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області №305-р від 03.06.2009 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 08.10.2008 №537-р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.
Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови складений 14 червня 2011 року.
Суддя О.В. Врона