30 березня 2011 р. Справа № 2а/0470/2237/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
при секретаріГудим І.В.
за участю:
представник позивача Костюченко В.П.
представник відповідача Кононевич О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального житлово-експлуатаційного підприємства "Південне" Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0056031502-0, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0056031502-0.
За результатами перевірки відповідачем до позивача застосована фінансова санкція у вигляді штрафу на суму 7387,84грн. в зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання у сумі 36939,20грн. з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів. Позивач з рішенням відповідача не згоден, тому що вважає, що з його боку не було фактів порушень Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0056031502-0 від 01.11.2010.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач - Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «Південне» Дніпропетровської міської ради знаходиться на податковому обліку Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
Працівниками Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснена перевірка позивача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість. За результатами перевірки складений Акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість від 29.10.2010 №7330/15-231/24994436.
Перевіркою встановлено порушення з боку Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради п.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III у вигляді несвоєчасної сплати платником податків податку на додану вартість.
Відповідно до вказаного Акта перевірки, яким зафіксоване порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.11.2010 №0056031502/0 про застосування штрафних санкцій у сумі 7387,84грн.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач в порядку досудового вирішення спору звернувся до відповідача із відповідною скаргою. В задоволенні скарги відповідачем відмовлено, про що свідчить податкове повідомлення-рішення від 28.12.2010 №0056031502/1.
Позивачем 06.01.2011 була направлена повторна скарга до Державної податкової адміністрації України щодо оскарження податкового повідомлення-рішення від 01.11.2010 №0056031502/0. Відповідь на скаргу на момент звернення до суду позивачем не отримана.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що в зв'язку з примусовим виконанням рішень господарського суду Дніпропетровської області (наказ від 29.07.2003 №35/118 та від 15.09.2002 №9/22) зведеного виконавчого провадження №81/10 від 15.02.2006 на грошові кошти Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради у сумі 44795759,59грн. накладений арешт на всі банківські рахунки, про що свідчить Постанова про арешт коштів боржника відділу примусового виконання рішень Департаменту виконавчої служби від 20.02.2006.
Станом на 01.11.2010 всі рахунки Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради заблоковані. Арешт рахунків здійснений у відповідності з вимогами ст.5 Закону України «Про виконавче провадження». Тому можливості сплатити податкові зобов'язання в строки визначені Законом України №2181-ІІІ у позивача не було.
Суд не погоджується з таким висновком позивача, оскільки арешт рахунків позивача не звільняє останнього від своєчасної сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 № 2181 -III (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин), сума податкових зобов'язань, узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк набуває статусу податкового боргу.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ст. 9 Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, у зв'язку з чим повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до переліку загальнодержавних податків і зборів віднесено податок на додану вартість.
Згідно п.5.1., п.5.4, п.п.5.4.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III, податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На підставі пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації , протягом десяти календарних днів , наступним за останнім днем відповідного граничного строку.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник зобов'язаний погасити нараховану суму протягом десяти днів з дня отримання податкового повідомлення.
Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку, що відповідач вірно застосував до позивача штрафні санкції визначені повідомленням рішенням №0056031502-0 від 01.11.2010р. за порушення приписів пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181-ІІІ тому вимоги позивача є необґрунтованими, внаслідок чого не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0056031502-0 від 01.11.2010р. відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 4 квітня 2011 року.
Суддя О.В. Врона