Постанова від 29.06.2011 по справі 2а/0470/734/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2011 р. Справа № 2а/0470/734/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді А.В. Шлай

при секретаріГрищенко І.В.,

за участю:

представників

позивача

відповідача ОСОБА_3,

ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, Державної податкової адміністрації в Дніпропетровській області про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.05.2001 року, скасувати рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 28.09.2010 року № 0004052303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4 657 грн. та № 0004042303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1 652 грн. В обґрунтування позову зазначено про те, що санкції застосовані до позивача при відсутності ним порушень законодавства при здійсненні господарської діяльності. Позивач є платником єдиного податку, тому норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на нього не розповсюджуються. Для ведення обліку він веде книгу обліку за формою № 10 з дотриманням порядку її заповнення, тому санкції за неведення обліку товарних запасів, застосовані до нього рішенням № 0004052303, є неправомірними. Рішення № 0004042303 також є протиправним, оскільки позивач, як приватний підприємець, який обрав спрощену систему оприбуткування, не зобов'язаний оприбутковувати готівку або в касовій книзі, або шляхом оприбуткування в книзі КОРО.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити.

Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська позовні вимоги не визнала, виклавши свої заперечення письмово, в яких зазначено про те, що в ході перевірки контролю за здійсненням розрахункових операцій, проведеною Державна податковою адміністрацією у Дніпропетровській області, встановлено порушення позивачем при здійсненні господарської діяльності п. 5 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке виявилось у продажі підакцизного товару (закоркована пляшка пива «Орел») вартістю 15 грн. без проведення розрахункової операції без використання КОРО та РК. Під час перевірки на вимогу ревізорів не було надано жодного первинного документа на підтвердження факту обліку товарних запасів, а у наданій книзі обліку доходів та витрат були відсутні записи про облік товару. У зазначеній книзі також були відсутні відомості про суму виручки від продажу товару за 18.08.2010 року на суму 330,52 грн. За допущені порушення до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції оскарженими рішеннями.

У судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Свідок ОСОБА_8 пояснив суду, що він особисто 18 серпня 2010 року проводив перевірку магазину «Орел», розташованого по АДРЕСА_1, де позивач здійснює підприємницьку діяльність. В Державна перевірки зафіксовані порушення, допущені позивачем, у тому числі і не оприбуткування станом на 19.08.2010 р. готівкових коштів, отриманих від продажу товару 18.08.2010 р.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, дослідивши письмові докази по справі, встановив, що з 18 по 19 серпня 2010 року уповноваженими особами Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області проведена перевірка господарської одиниці - магазину «Орел», розташованого за адресою АДРЕСА_1 суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, за результатами якої складений Державна ( бланк № 004575). В ході перевірки встановлено: 1) проведення розрахункової операції без використання РК, КОРО та без видачі відповідної розрахункової квитанції на суму 15 грн., 2) неведення обліку товарних запасів на суму 2158,50 грн. (під час проведення перевірки перевіряючим не надано жодних документів, що є підставою для оприбуткування товару і підтверджують факт ведення обліку товарних запасів); 3) неоприбуткування готівкових коштів, які надійшли 18.08.2010 р. у сумі 330,52 грн., (у книзі обліку доходів та витрат ПП ОСОБА_6 відсутні записи про суму виручки, отриманої від реалізації продукції за 18.08.2010р.). На підставі зазначеного Державна податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 за порушення абз. 2 п.1.2; абз.2 п.2.2 п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 за № 637, п. 5 «Порядку ведення книги обліку доходів і витрат», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.02 за № 126 застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 1 652,60 грн. рішенням № 0004042303 від 28 вересня 2010 року; за порушення п.5 ст. З, ст.. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 4 657 грн. рішенням № 0004052303 від 28 вересня 2010 року.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з приписів частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва. Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державна податковою адміністрацією України. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу. Частиною третьою статті 6 Указу визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи - платники єдиного податку мають право не застосовувати електронні контрольно-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами. В свою чергу, преамбулою Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Згідно з статтею 6 Закону облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів. При цьому, відповідно до пункту 6 статті 9 вказаного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтв про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику. Також, згідно з пунктами 1 та 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року N 1269, визначено, що книга обліку доходів витрат єведеться суб'єктами підприємницької діяльності фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством. Суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день. Пунктом 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року N 599, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за N 752/4045, встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком N 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року N 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за N 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий доход". Крім того, форма Книги обліку доходів і витрат, затверджена вищевказаним наказом, не передбачає ведення обліку товарних запасів.

Таким чином, вищезазначеними нормативно-правовими актами визначено порядок ведення доходів і витрат суб'єктами малого підприємництва.

Як встановлено судом, позивач є фізичною особою - підприємцем ( свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_1), який обрав спрощену систему оподаткування (свідоцтво серії НОМЕР_2).

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що застосовані до позивача санкції на підставі статті 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно до якої до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, є протиправними, а відтак рішення № 0004052303 від 28 вересня 2010 року підлягає скасуванню, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд вважає, що позивач допустив порушення абз. 2 п.1.2; абз.2 п.2.2 п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 за № 637, не здійснивши оприбуткування готівки на суму 330,52 грн. в книзі обліку доходів і витрат на повну суму фактичних надходжень - 18.08.2010 року, що підтверджено у судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_8 та книгою обліку доходів і витрат, оглянутої безпосередньо судом. Як пояснив суду представник позивача, після перевірки позивач почав щоденно заповнювати усі графи книги обліку доходів та витрат.

Таким чином, застосовані до позивача санкції у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми відповідно до статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» рішенням № 0004042303 від 28 вересня 2010 року є правомірними і у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Керуючись статтями 2, 8-12, 69, 71, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 0004052303 від 28 квітня 2010 року про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 штрафних (фінансових) санкцій на суму 4 657 грн.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Шлай