Постанова від 22.06.2011 по справі 2а/0270/2833/11

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2011 р. Справа № 2а/0270/2833/11

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни,

при секретарі судового засідання: Розлуцькому Андрію Миколайовичу

за участю представників сторін:

позивача : ОСОБА_1, ОСОБА_2- представники за довіреністю

відповідача : ОСОБА_3- представник за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області

до: Комунального підприємства "Вінницяводоканал"

про: зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області (далі - КРУ у Вінницькій області) до комунального підприємства «Вінницяводоканал» (далі - КП «Вінницяводоканал») про зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі постанови Ленінського районного суду м. Вінниці від 08.02.2011 року, проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Вінницяводоканал» за період з 01.01.2007 року по 01.02.2011 року, в ході якої виявлено ряд порушень та недоліків викладених в акті ревізії від 01.03.2011 року № 06-15/09.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що частину вимог КРУ у Вінницькій області відповідач виконав.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.9 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» однією з функцій контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) у районах, містах і районах у містах є проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Інспектування проводиться у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

На підставі постанови Ленінського районного суду м. Вінниці від 08.02.2011 року, проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Вінницяводоканал» за період з 01.01.2007 року по 01.02.2011 року, в ході якої виявлено ряд порушень та недоліків викладених в акті ревізії від 01.03.2011 року № 06-15/09.

Як вбачається з акту позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Вінницяводоканал» за період з 01.01.2007 року по 01.02.2011 рік представниками КРУ у Вінницькій області виявлено, що контрольні обміри, які проводились в ході проведення ревізії, завищення у 2007 році обсягу виконаних робіт з реконструкції очисних споруд каналізації м. Еллінці на суму 8497,90 грн., допущено зайве перерахування підприємством бюджетних коштів до виконавця будівельно-монтажних робіт - підрядної організації TOB НВП «Текос» на суму 8497,9 грн. та до Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства», за здійснення технічного нагляду за виконанням робіт на об'єкті у сумі за 48,91 гривень.

За наслідками проведеної ревізії на адресу відповідача було направлено лист-вимогу від 30.03.2011 року №02-06-20-14/2561, в якому повідомлялися обов'язкові для виконання ним вимоги про усунення порушень, виявлених під час контрольного заходу в термін до 20.04.2011 року.

Зокрема, одними із вимог, зазначених у листі від 30.03.2011 року №02-06-20-14/2561 було:

згідно з п. 2 - відобразити в бухгалтерському обліку підприємства дебіторську заборгованість TOB НВП «Текос» в сумі 8497,9 грн., яка виникла внаслідок завищення зазначеною підрядною організацією обсягу виконаних робіт;

забезпечити стягнення з TOB НВП «Текос» коштів, як відшкодування зайво сплаченої підприємством вартості виконаних робіт з реконструкції очисних споруд каналізації м. Іллінці, шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт чи надання послуг. В іншому випадку, стягнути шкоду з Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства», яка відповідно до укладених з підприємством договорів «Про здійснення технічного нагляду» від 04.09.2007 року №31-81/390 та від 12.10.2009 року №31-40 є відповідальною за прийняття та оплату підприємством завищених обсягів виконаних робіт;

стягнуті з підрядної організації TЦB НВП «Текос» або із Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства» кошти у сумі 8497,9 грн. повернути до обласного бюджету для подальшого їх перерахування до державного бюджету.

згідно з п. 3 - відобразити в бухгалтерському обліку підприємства дебіторську заборгованість Вінницької обласної комунальної установи "Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства» у сумі 48,91 грн., яка виникла внаслідок завищення зазначеною підрядною організацією обсягу виконаних робіт з технічного нагляду;

стягнути з Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства» зайво перераховані підприємством кошти у сумі 48,91 грн.;

стягнуті з Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства» кошти у сумі 48,91 грн. повернути до обласного бюджету для подальшого їх перерахування до державного бюджету.

Як вбачається з листа КП «Вінницяводоканал» від 19.04.2011 року №5/831 про вижити заходи і виконання вимог, доведених КРУ у Вінницькій області від 30.03.2011 року №02-06-20-14/2561, з'ясовано що вимогу щодо стягнення з ТОВ НВП «Текос» зайво сплаченої підприємством вартості виконаних робіт з реконструкції очисних споруд каналізації м. Іллінці, в сумі 5497,9 грн. або шкоди на вказану суму з Вінницької обласної комунальної установи «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства», не виконано. Проте Вінницькою обласною комунальною установою «Служба технічного нагляду за об'єктами житлово-комунального господарства» повернуті зайво перераховані підприємством кошти за здійснення технічного нагляду у сумі 48,91 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХП «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", із змінами, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно з ч. 8 ст. 8 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХП «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", із змінами, однією з функцій Головного контрольно-ревізійного управління України, Контрольно-ревізійних управлінь в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі є проведення перевірок державних закупівель та здійснення співробітництва з державними органами щодо запобігання проявів корупції у сфері закупівель.

Відповідно до пункту 40 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (далі порядок № 550) слідує, що головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. Уразі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.

Акт ревізії від 21.10.2010 року №06-15/26 підписаний із запереченнями (зауваженнями).

Відповідно до вимог пункту 43 Порядку № 550 позивачем проаналізовано правильність обґрунтувань, викладених в запереченнях та в терміни, які визначені вимогами Порядку № 550 направлено відповідачу повідомлення про неприйняття заперечень та направлено письмовий висновок на них.

Згідно пункту 10 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХП «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", із змінами, органам державної контрольно-ревізійної служби надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою, не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що твердження позивача щодо незаконного використання відповідачем коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток відповідають дійсним обставинам справи, а тому підлягають поверненню до Державного бюджету України.

Крім того, відповідно до п. 40 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.04.2006 року № 550, керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.

У відповідності зі ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за свої внутрішнім переконання, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного та з урахуванням того, що на день розгляду справи відповідачем не забезпечено повернення до Державного бюджету зайво сплачений коштів в сумі 10872,41 грн., суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню в цій частині.

Що стосується розподілу судових витрат, то згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Проте, позивачем не надано до суду підтвердження понесених ним будь-яких судових витрат.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов ні вимоги задовольнити частково.

Зобов"язати Комунальне підприємство "Вінницяводоканал" виконати законну вимогу КРУ у Вінницькій області від 30.03.2010 року № 02-06-20-14/2561 (ч.3,4 п.2) в частині вчинення дій щодо повернення до бюджету зайво сплачених підприємством коштів у сумі 8497,90 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна