"09" червня 2011 р. м. Київ К-17562/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,
Зайцева М.П.,
Олексієнка М.М.,
Шведа Е.Ю.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши у касаційній інстанції в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_6 на ухвалу Нахімовського районного суду м. Севастополя від 26 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_6 до судді Вищого адміністративного суду України Бутенка В.І. на неправомірне рішення,
У жовтні 2009 року ОСОБА_6 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати неправомірною ухвалу судді Вищого адміністративного суду України Бутенка В.І. від 28 листопада 2008 року про залишення його касаційної скарги без руху. Вважав, що вказане судове рішення перешкоджає реалізації його права на доступ до касаційного суду.
Ухвалою Нахімовського районного суду м. Севастополя від 26 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року, відмовлено у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись із рішенням судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_6 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм процесуального права, ухвалити нове рішення.
Перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частина 2 статті 2 КАС України зазначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України встановлює категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, зокрема, це спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що даний спір пов'язаний із здійснення правосуддя при розгляді суддею Вищого адміністративного суду України касаційної скарги, дії судді можуть бути оскаржені лише в порядку, встановленому відповідним процесуальним законодавством.
Відповідно до статті 126 Конституції України вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Законність процесуальних актів і дій (бездіяльності) суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Оскаржені позивачем дії судді не є управлінськими, а є процесуальними, вчиненими ним при виконанні обов'язків по здійсненню правосуддя, а тому їх законність може перевірятися лише в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Таким чином, суди обґрунтовано застосували положення пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України та відмовили у відкритті провадження, оскільки позовну заяву ОСОБА_6 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_6 - залишити без задоволення, а ухвалу Нахімовського районного суду м. Севастополя від 26 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-2442 КАС України.
Судді: