Постанова від 23.06.2011 по справі К-36667/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2011 р. м. Київ К-36667/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді -доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року у справі № 2-а-18468/10/0570 за позовом Відділу Державного комітету по земельних ресурсах у Красноармійському районі Донецької області до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Відділ Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення від 7 червня 2010 року №206.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги послалися на ті обставини, що спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів та Міністерства економіки «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг»від 15.06.2001 року № 97/298/124, визначено розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, які надаються державними органами земельних ресурсів, зокрема підготовку висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб та видачу висновків щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель, використовуючи саме ці тарифи позивач діяв правомірно, а тому і застосування до нього економічних санкцій є протиправним.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.

Судом встановлено, що період з 25.05.2010 по 31.05.2010 відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та п.4.1.7 до плану роботи на 2 квартал 2010 року проведена планова перевірка Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області за період з 01.06.2010 по 31.05.2010 з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на землевпорядні роботи, роботи та послуги, пов'язані із оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян.

За результатами перевірки складений акт від 31.05.2010 №318, з якого вбачається про застосування позивачем тарифів за послуги з підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування та щодо умов надання земельної ділянки, які не передбачені визначеними нормативно - правовими актами, що встановлюють перелік платних послуг у період з 01.06.2009 по 31.05.2010.

За наслідками зазначеної перевірки Інспекцією, на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», прийняте рішення від 07.06.2010 №206 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: стягнення в доход бюджету безпідставно отриманої суми виручки у результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 13 290,00 грн., а також накладено штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки - 26 580,00 грн. Загальна сума економічної санкції складає 39 870,00 грн.

Згідно ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх не включення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Згідно із п. п. 3.1 п. 3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за №1047/6238, Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2000 року «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів»передбачено вичерпний перелік земельно-кадастрових робіт, за які органами Держкомзему може стягуватись плата.

Серед вказаного переліку відсутній такий вид робіт як надання висновків.

Це означає, що стягнення з юридичних та фізичних осіб плати за виконання таких робіт є протиправним, а виручка, отримана внаслідок цього, є необґрунтованою.

При цьому, колегія суддів не погоджується з висновками судів про те, що розмір плати за відповідні роботи встановлено Наказом N 97/298/124, а значить виручка позивачем отримана правомірно, оскільки вищевказана постанова Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу відносно Наказу N 97/298/124, а тому останній підлягає застосуванню лише в тій частині, що не суперечить вказаній Постанові.

Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено правильно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст.229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області -задовольнити.

Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року, та ухвалити нове рішення.

Відмовити Відділу Державного комітету по земельних ресурсах у Красноармійському районі Донецької області в задоволенні позовних вимог до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення від 7 червня 2010 року №206 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: