Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
17 червня 2011 р. № 2-а- 4580/11/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про припинення підприємницької діяльності,-
Лозівська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем. Вищезазначений суб'єкт господарювання перебуває на обліку в Дозівській об'єднаній державній податковій інспекції у Харківській області. В порушення вимог чинного законодавства, відповідач не надає податкову звітність до Лозївської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області починаючи з четвертого кварталу 2009року. Неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у зв'язку з чим позивач просив припинити підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження надсилалися відповідачеві, але повернулися на адресу суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Згідно ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідач заперечень проти позову та необхідних документів або заяву про визнання позову до суду не подав
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Лозївської міської ради Харківської області 29.03.2007р. та перебуває на обліку в Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції у Харківській області з 30.03.2007 року за №21292, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 252 від 30.03.2007року.
Згідно з п. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
ФОП ОСОБА_1 з четвертого кварталу 2009 року не подає до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області, ніякої фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено завдання органів державної податкової служби, якими є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі -податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
З системного аналізу вказаних норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні» вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідач, не подаючи декларації про доходи, податкову звітність, порушує вимоги п. п. 4. 1. 4 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2001 року № 2181-ІІІ, якими встановлено, що для подання декларації про доходи на протязі 40 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, платник податку подає податковому органу за місцем свого знаходження податкову декларацію незалежно від того, чи виникло в цьому періоді податкове зобов'язання, чи ні.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року № 755 підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Суд зазначає, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п.20.1.12 п.20.1 статті 20 якого, органи державної податкової служби мають право, у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та таким, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94,160-163,167,183-2,186,254Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності - задовольнити.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 64602) зареєстрованого виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області 29.03.2007р.
Копію постанови направити державному реєстратору Лозівської міської ради Харківської області.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною
Суддя Шевченко О.В.