Справа № 2а-0770/2055/11
Ряд статзвіту 10.3.1
Код - 04
24 червня 2011 р. м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Рейті С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області, яким просить визнати неправомірними дії та зобов'язати нарахувати та виплатити недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2010 -2011 роки, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
У відповідності до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі, якщо відсутні підстави, в тому числі, для повернення позовної заяви.
Позовну заяву слід повернути позивачеві з підстав, визначених п.6 ч.3 ст.108 КАС України - справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивачем заявляється вимога про збов'язання нарахувати та виплатити недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до преамбули Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року № 2195 -IV (з наступними змінами та доповненнями) - цей Закон установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
З набранням чинності КАС України 1 вересня 2005 року всі публічно-правові спори, у яких хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень, віднесені до підсудності адміністративних судів (частини перша, друга статті 2, пункти 1, 2, 7 частини першої статті 3 КАС України). Окружним адміністративним судам відповідно до частини другої статті 18 КАС України в редакції Закону України від 6 липня 2005 року N 2747-IV були підсудні всі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки. Такий обсяг предметної підсудності містив і правові спори, пов'язані із соціальними виплатами, якщо відповідачем у справі був будь-який із вказаних органів чи посадовців - суб'єкт владних повноважень.
Законом України "Про внесення змін до статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України щодо предметної підсудності адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам" від 25.12.2008 року № 808-VI до КАС України внесені зміни, за якими спори, пов'язані із соціальними виплатами, на підставі нового п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України почали розглядати за підсудністю місцеві загальні суди в порядку адміністративного судочинства.
Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18.02.2010 року № 1691 вказаний п. 3 ч.1 ст. 18 КАС України виключено, а ч. 1 ст. 15 Цивільно -процесуального кодексу України викладено в новій редакції, згідно п. 2 якої - спори, пов'язані із соціальними виплатами, незалежно від статусу відповідача належить розглядати в порядку цивільного судочинства (абзац четвертий пункту 1 розділу I).
Рішенням Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 (у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами") визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення цього Закону щодо внесення змін до згадуваних вище нормативних актів, а саме: КАС України (стосовно виключення п.3. ч.1 ст. 18 КАС України) та ЦПК України (щодо внесення відповідного положення про розгляд справ, пов'язаних із соціальними виплатами, незалежно від статусу відповідача в порядку цивільного судочинства).
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453 -VI частину першу статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом четвертим, та згідно п.4 ч.1 ст. 18 КАС України -місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні в тому числі усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Зміни, внесені Законом України від 07.07.2010 р. № 2453-VI щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, вводяться в дію з 1 січня 2011 року.
Таким чином, адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду.
Роз'яснити позивачу, що в силу ч. 6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом з дотриманням вимог ст. ст. 18, 19 цього Кодексу, тобто до місцевого загального суду (Рахівського районного суду Закарпатської області).
Керуючись п.4 ч.1. ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - повернути позивачеві.
2. Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
3. Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення, а якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті