Постанова від 10.06.2011 по справі 2а-9483/10/0670

справа № 2а-9483/10/0670

категорія 8.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2011 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черняхович І.Е. ,

при секретарі - Карасюк Т.В.

за участю представника позивача, представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі (далі ДПІ у м. Житомирі) № 0007932301 від 16.06.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2807,30 грн. В обґрунтування позову зазначив, що 10.06.2011 року працівниками ДПІ у м. Житомирі проведена перевірка дотримання вимог чинного законодавства Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. В ході перевірки кафетерію, що належить позивачу та знаходиться за адресою: м. Житомир вул. Бородія, 49., виявлено порушення п.12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання, які не відображені в такому обліку на суму 1403,65 грн. (відсутні прибуткові та видаткові накладні, книга обліку доходів та витрат).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснивши що 10.06.2011 року проведено перевірку позивача, під час якої виявлено порушення п.12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: в кафетерії здійснювалась реалізація товарів (лікеру - горілчані вироби), на які були відсутні прибуткові та видаткові накладні. Загальна вартість не облікованих товарів на момент перевірки (10 червня 2010 року) становила 1403грн. 65 коп. (3 пляшки 400 грам горілки "Хлібний Дар" житня люкс місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. за пляшку на суму 133 грн., 7 пляшок горілки "Відбірна" місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. на суму 245 грн., 4 пляшки "Класична" місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. за пляшку на суму 154 грн., 1 пляшка коньяку "Хенесі" місткістю 0,5 літра по ціні 375 грн. за пляшку, 0,475 літра коньяку "Старий Кахеті" 4 зірки місткістю 0,5 літра по ціні 115 грн. за пляшку на суму 109 грн. 25 коп., 1 пляшку 300 грам коньяку "Борисфен" 4 зірки місткістю 0,5 літра по ціні 65 грн. за пляшку на суму 104 грн., 0,625 літра вина "Мартіні" місткістю 1 літр по ціні 300 грн. за пляшку на суму 187 грн. 50 коп., 0,685 літра коньяку "Бучач" місткістю 0,61 літра по ціні 85 грн. 40 коп. за пляшку на суму 95 грн. 90 коп.)

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до плану проведення перевірок щодо контролю суб'єктів господарювання, з питань дотримання порядку проведення готівкових розрахунків, наявності торгових патентів, ліцензій ДПІ у м. Житомирі (а.с. 82-85), на підставі направлення № № 790,791 від 01.06.2010р., 10.06.2010 року працівниками ДПІ в м. Житомирі області була проведена перевірка господарської одиниці - кафетерію "Слов'янка ", що належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 та знаходиться за адресою: м. Житомир вул. Бородія, 49, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.

Вказаною перевіркою було виявлено порушення п. 12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: в кафетерії здійснювалась реалізація товарів (лікеро - горілчані вироби), на які були відсутні прибуткові та видаткові накладні. Загальна вартість не облікованих товарів на момент перевірки (10 червня 2010 року) становила 1403грн. 65 коп. (З пляшки 400 грам горілки "Хлібний Дар" житня люкс місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. за пляшку на суму 133 грн., 7 пляшок горілки "Відбірна" місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. на суму 245 грн., 4 пляшки 200 грам горілки "Класична" місткістю 0,5 літра по ціні 35 грн. за пляшку на суму 154 грн., 1 пляшка коньяку "Хересі" місткістю 0,5 літра по ціні 375 грн. за пляшку, 0,475 літра коньяку "Старий Кахеті" 4 зірки місткістю 0,5 літра по ціні 115 грн. за пляшку на суму 109 грн. 25 коп., 1 пляшку 300 грам коньяку "Борисфен" 4 зірки місткістю 0,5 літра по ціні 65 грн. за пляшку на суму 104 грн., 0,625 літра вина "Мартіні" місткістю 1 літр по ціні 300 грн. за пляшку на суму 187 грн. 50 коп., 0,685 літра коньяку "Бучач" місткістю 0,61 літра по ціні 85 грн. 40 коп. за пляшку на суму 95 грн. 90 коп.).

В поясненні від 10.06.2010р. бармен ОСОБА_2 по вказаному порушенню зазначила, що всі накладні та будь-які підтверджуючі документи, що свідчать про надходження товару в кафе на момент перевірки відсутні, так як знаходяться у бухгалтера, тому надати їх не може (а.с. 59). Головний бухгалтер під час перевірки на робочому місці був відсутній.

Про виявлені правопорушення був складений акт перевірки № 0311/06/25/23/2385104911 від 10.06.2010р. (а.с. 19-20) та відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів товарно-матеріальних цінностей (а.с. 88). В даній відомості перелічено найменування окремих товарів на суму 1403.65 грн. та зазначено про неведення обліку надходження запасів, відсутність прибуткових та видаткових накладних на вищевказані товари.

На підставі вказаного акту 16.06.2010 року ДПІ у м. Житомирі винесено рішення № 0007932302 про застосування штрафних санкцій в сумі 2807,30 грн.

Вищевказане рішення позивачем оскаржено до ДПІ в м. Житомирі (копія скарги а.с. 6-7).

Рішенням про результати розгляду скарги від 13.07.2010р. було залишено без змін рішення ДПІ у м. Житомирі від 16.06.2010р. № 0009732302 про застосування штрафних санкцій в сумі 2807,30 грн., а скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишено без задоволення (а.с. 51-52).

В ході розгляду справи судом досліджені надані позивачем до матеріалів справи накладні на товар та Книга обліку доходів та витрат громадян, які займаються підприємницькою діяльністю (а.с.8-18). Вказані документи підтверджують надходження товарів та їх вибуття і вони є первинними документами, на підставі яких здійснюється бухгалтерський облік на підприємстві.

В судовому засіданні було допитано свідків: бармена ОСОБА_3 та державного податкового інспектора ОСОБА_4

Свідок ОСОБА_3 зазначила, що при проведенні перевірки перевіряючими було зроблено контрольну закупку, після чого надано направлення на перевірку. Також інспектори поцікавились наявністю накладних на товар, проте не вимагали їх. Бармен повідомила, що такі накладні є, проте знаходяться в сейфі, а ключ від нього знаходиться у бухгалтера. Бухгалтера під час перевірки на робочому місці не було. Інспекторами було запропоновано принести вищевказані документи до ДПІ у м. Житомирі.

Свідок ОСОБА_4 вказав, що інспекторами ДПІ в м. Житомирі при проведенні перевірки ПП ОСОБА_1 було зроблено контрольну закупку, після чого пред'явлено направлення на перевірку. В ході перевірки встановлено, що товар знаходиться в надлишку, оскільки ні прибуткових, ні видаткових накладних на вказаний товар надано не було, чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Суд вважає, що позовні вимоги не суперечать нормам законодавства з наступних підстав.

Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон).

Статтею 6 вказаного Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон Про бухгалтерський облік).

Статтею 2 Закону "Про бухгалтерський облік" визначено, що його дія поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно п.2 ст.3 цього ж Закону, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктом 5 ст. 8 зазначеного Закону передбачено, що підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.

Відповідно до пунктів 1, 3 і 5 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи водночас є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Проте, Закон не визначає обов'язку особи зберігати документи первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару.

Відповідно до п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року № 168/704 передбачено, що господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Згідно з пунктами 6.2, 6.8 зазначеного Положення, первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів з бухгалтерії і з архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може провадитися тільки за рішенням головного бухгалтера.

Діючим законодавством прямо передбачено зберігання первинних документів в бухгалтерії підприємства під відповідальністю осіб, уповноважених на ведення бухгалтерського обліку на підприємстві.

Пунктом 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відсутність (порушення) обліку товарів за місцем реалізації або зберігання, в розумінні пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є неведення такого обліку взагалі або ведення з порушенням встановленого порядку, а не тимчасова відсутність первинних документів за місцем зберігання або реалізації товарно-матеріальних цінностей.

Крім того, у відповідності до ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. В Україні не існує жодних інших норм закону, які передбачали б інший порядок перевірки наявності і оцінки товарно-матеріальних цінностей. Згідно з п.7 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11.08.1994 року основними завданнями інвентаризації, зокрема, є виявлення фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей в натурі та установлення лишку або нестачі цінностей шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку. Згідно з п. 11.1. Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків для проведення інвентаризації, розпорядчим документом керівника підприємства, створюється інвентаризаційна комісія, яка, згідно з вимогами, що викладені в п. 11.4 та 11.7 вказаної інструкції безпосередньо проводить інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, складають інвентаризаційні відомості та, шляхом звірення даних про фактичну наявність товарно-матеріальних цінностей з даними обліку підприємства, встановлює лишки або недостачу товарів.

Згідно з п.15 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби, з метою встановлення фактичної кількості та вартості товарно-матеріальних цінностей, які знаходяться у платника податків, мають право вимагати від керівників підприємств, установ і організацій, що перевіряються в ході планових та позапланових виїзних перевірок, проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів, у разі відмови у проведенні таких інвентаризацій або при проведенні адміністративного арешту активів - звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться перевірка, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви на термін не більше 24 годин з моменту такого опечатування, зазначеного в протоколі.

Однак, в ході проведення перевірки, перевіряючі не вимагали у позивача проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, така інвентаризація проведена не була.

Посилання відповідача на відсутність в момент перевірки накладних та книги обліку доходів та витрат, як на беззаперечний факт відсутність такого обліку взагалі, суд вважає безпідставним.

Крім того, представник відповідача на підтвердження вини позивача посилався на наявність протоколу про адміністративне правопорушення щодо головного бухгалтера ФОП ОСОБА_5 (а.с. 73). Проте доказів щодо притягнення до адміністративної відповідальності бухгалтера підприємства відповідно до вказаного протоколу - представником відповідача в судове засідання не подано.

Таким чином, суд дійшов висновку про безпідставність застосування до позивача штрафних (фінансових) в розмірі 2807,30 грн., з огляду на не підтвердження факту порушення.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

У відповідності до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ч. 3 ст. 2, ст.ст. 11,71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) № 0007932302 від 16. 06. 2010р. , винесене Державною податковою інспекцією у м. Житомирі.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 15 червня 2011 р.