29 червня 2011 р. Справа № 2а/0470/6370/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кальника В.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оселя" про стягнення економічних санкцій в сумі 4 291,33 грн. , -
Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оселя", у якій просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 4291,33 грн., які були застосовані до відповідача у зв'язку з включенням у вартість послуг фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг, чим порушено вимоги Постанови КМУ від 20.05.2009 р. № 529 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій і Типового договору про надання послуг", Рішень Дніпродзержинської міської ради від 11.06.2008 р. № 476, та від 25.07.2008 р. № 642.
14 червня 2011 року відповідач отримав ухвалу про відкриття скороченого провадження, що підтверджується поштовим повідомленим, долученим до матеріалів справи. Відповідач протягом десяти днів не наддав до суду заперечень проти позову та позов не визнав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю із наступних підстав.
Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області здійснила планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Оселя" з питання додержання державної дисципліни цін.
В ході перевірки було встановлено включення у вартість послуг фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг.
Таким чином, TOB "Оселя" було порушено вимоги Постанови КМУ від 20.05.2009 р. № 529 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій і Типового договору про надання послуг", Рішень Дніпродзержинської міської ради від 11.06.2008 р. № 476, та від 25.07.2008 р. № 642.
В ході перевірки було здійснено аналіз фактичного надання послуг у порівнянні з фактичними нарахуваннями за даними підприємства по всім позиціям, крім послуги з проведення поточного ремонту, оскільки витрати за цією статтею мають накопичу вальний характер.
Перевіркою встановлено порушення по послузі "Електроенергія для ліфтів". Облік електроенергії для роботи ліфтів здійснюється за приладами обліку. Так, в період дії тарифів витрати електроенергії згідно приладів обліку склали 61 296 кВт-год. при закладеному в тарифі нормативному споживанні електроенергії 375 036 кВт-год., чим пояснюється значне зменшення фактичних витрат за даною статтею послуг на суму 55801,43 грн. Протягом 2010 року Товариством щомісячно здійснювались перерахунки за ненадані послуги на загальну суму 36122,65 грн. Проте, навіть з врахуванням здійснених перерахунків мешканцям було зайве нараховано за послугу "Електроенергія для ліфтів" 1 656,76 грн. без ПДВ.
З врахуванням рівня сплати 96,4% сума порушення становить 1597,11 грн. та із застосуванням штрафу у двократному розмірі підлягає вилученню до бюджету.
За даними перевірки був складений Акт № 122 від 03 березня 2011 року.
Інспекцією з контролю за цінами, згідно із ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», «Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами»прийнято рішення від 10.03.2011 року № 82 про вилучення в доход бюджету суми економічних санкцій в розмірі 4791,33 грн. з TOB "Оселя".
Сума економічних санкцій склалася з суми необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 1597,11 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки 3194,22 грн., який нараховується згідно п.1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами від 03.12.2001 року № 298/519.
На виконання рішення Товариством самостійно було сплачено частину економічних санкцій платіжним дорученням № 249 від 21.04.2011 р. в розмірі 500 грн.
В зазначений термін економічні санкції не було сплачено в повному обсязі.
В матеріалах справи відсутні відомості щодо оскарження вищезазначеного рішення у встановленому законодавством порядку, а тому на час розгляду справи воно є чинним.
При вирішенні спору по суті заявлених позовних вимог суд встановив, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно з п. 1.3 Інструкції Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами від 03.12.2001р. №298/519 відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Пунктом 3.1. вищезазначеного нормативного акту встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Відповідно до п. 3.5. Інструкції Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами від 03.12.2001р. №298/519 один примірник рішення, а також претензія направляються для виконання суб'єкту господарювання - порушнику. Одночасно керівництву суб'єкта господарювання - порушника направляються приписи (вимоги) щодо усунення виявлених порушень законодавства про порядок установлення і застосування цін.
Порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) і відповідальність за його порушення встановлений "Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 р. N 298/519, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за N 1047/6238 (далі - Інструкція №298/519) відповідно до яких необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, у наслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 183-2, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оселя" економічні санкції в сумі 4291,33 грн. (чотири тисячі двісті дев'яносто одна грн..33 коп.) (в дохід державного бюджету, код 21081100 Упр. Держказначейства м. Дніпродзержинськ на р/р 31118106700013 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24232324.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
В.В. Кальник