Постанова від 27.04.2011 по справі 2а/1770/1004/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/1004/2011

27 квітня 2011 року 17год. 05хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Костевич Т.О.

відповідача: представник Наконечний Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Приватне підприємство, що повністю належить іноземному інвестору "ОВАС-цукор"

до Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство, що повністю належить іноземному інвестору "Овас-цукор", звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції № 0003011640/0 від 10 вересня 2010 року, № 0003011640/1 від 21 жовтня 2010 року, № 0003011640/2 від 22 грудня 2010 року, якими визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" на загальну суму 459 661,00 грн., в тому числі за основним платежем 353 585,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 106 076,00 грн.

В обгрунтування позову покликається на безпідставність висновків податкового органу про порушення платником податків пп.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" при поданні податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року, а також вказує на порушення відповідачем Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10 серпня 2005 року № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 925/11205.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав в повному обсязі з наведених у ньому підстав, просить задоволити.

Відповідач, Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція, адміністративний позов не визнав, подав письмові заперечення (а.с.70-71), а представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що перевіркою поданої позивачем декларації з ПДВ за червень 2010 року встановлено, що розмір податку, зазначеного платником у декларації, є меншим, ніж визначено за результатами документальної невиїзної перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації платником неправомірно перенесено у рядок 23.2 значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду в сумі 356 598 грн., чим порушено порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, з врахуванням положень Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Вважає прийняте за результатами перевірки податкове повідомлення-рішення № 0003011640/0 від 10.09.2010 року про донарахування податкового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 459 661 грн. (в тому числі основний платіж - 353 585 грн., штрафна санкція - 106 076 грн.), правомірним, в задоволенні позову просить відмовити за безпідставністю вимог.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі, з таких підстав.

Судом встановлено, що 26 серпня 2010 року посадовою особою Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість Приватного підприємства "Овас-цукор", поданої за червень 2010 року, дата реєстрації в податковому органі 13.07.2010 року вхідний № 9002473143.

За результатами перевірки складено акт від 26.08.2010 року № 002791540/32522307 (а.с.9-10).

Згідно висновків акту перевірки, на підставі підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями) та врахуванням положень Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами та доповненнями):

збільшується сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету, - 353 585 грн.;

збільшується сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, - 353 585 грн.

На підставі акта перевірки № 002791540/32522307 від 26.08.2010 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003011640/0 від 10.09.2010 року, згідно якого за порушення ст.7 п.7.7 пп.7.7.1 та п.п. 7.7.2 абзац "б" із змінами та доповненнями та врахуванням положень Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", для Приватного підприємства, що повністю належить іноземному інвестору "Овас-цукор" визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" усього 459 661 грн., у тому числі за основним платежем 353 585 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 106 076 грн. (а.с.12).

Позивачем була використана процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, за наслідками якої Гощанською МДПІ, ДПА в Рівненській області, ДПА України скарги платника податків залишені без задоволення, сума податкового зобов'язання - без зміни (а.с.19-22, 30-33, 44-47). Гощанською МДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 21.10.2010 року № 0003011640/1 (а.с.24), від 22.12.2010 року № 0003011640/2 (а.с.35), якими визначено нові граничні строки сплати податкового зобов'язання.

Як вбачається з акту № 002791540/32522307 від 26.08.2010 року, перевіркою податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року встановлено, що розмір податку, зазначеного платником у декларації, є меншим, ніж визначено за результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації платником неправомірно перенесено у рядок 23.2 значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду в сумі 356 598 грн., чим порушено порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету з врахуванням положень Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Відповідно до п.3 Розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 2275, до рядка 23.2 червневої декларації включається значення рядка 26 податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах.

Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд.26) декларації з ПДВ за травень 2010 року в сумі 356 598 грн., виник як різниця залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду (за квітень п.р.) в сумі 628 607 грн., зменшений на суму позитивного значення травня місяця в сумі 272 009 грн., а від'ємне значення за квітень місяць (ряд.18.2 та ряд.22.2) в сумі 628 607 грн., виникло в основному за рахунок коригування платником в сторону зменшення податкового зобов'язання в сумі 1 599 875 грн. та коригування в сторону зменшення податкового кредиту в сумі 666 796 грн.

Згідно наданих до перевірки копій платіжних документів (доручень, банківських виписок) протягом травня-червня п.р. оплачено постачальникам по квітневій декларації ПДВ в сумі 3 012,57 грн. Отже, в рядок 23.2 декларації за червень 2010 року необхідно віднести значення рядка 26 декларації за травень в частині сум податку, сплачених постачальникам, а саме 3 013 грн., а решту суми 353 585 грн. необхідно перенести в рядок 26 (як довідково до січня 2011 року). Сума, що підлягала нарахуванню до сплати в бюджет (ряд.27) за червень 2010 року, буде становити 354 526 грн.

При вирішенні даного адміністративного спору суд виходить з того, що на час виникнення та існування спірних правовідносин питання нарахування податку на додану вартість, сплати його до бюджету та бюджетного відшкодування були врегульовані Законом України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР, із змінами та доповненнями (далі по тексту судової постанови Закон № 168/97).

Згідно п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону № 168/97, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону № 168/97, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Абзацем "б" вказаного пункту, в редакції Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VI, визначено, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;

залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;

залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.

Виходячи зі змісту абзацу "б" пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону № 168/97 (в редакції Закону України від 20.05.2010 року № 2275-VI), до предмета доказування в даному адміністративному спорі відноситься правомірність формування позивачем задекларованих в податковій декларації з ПДВ за червень 2010 року показників у рядку 23.2 (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду), оскільки у відповідності до вказаної норми Закону, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування (рядок 26 податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року) включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду (рядок 23.2 декларації за червень 2010 року) лише в частині суми податку, фактично сплаченої позивачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду.

У відповідності до статтей 3,4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року № 996-XIV із змінами та доповненнями, бухгалтерський облік, який є підставою для податкового обліку, грунтується на принципах послідовності та безперервності.

Судом встановлено, що згідно із податковою декларацією з ПДВ за квітень 2010 року, поданою позивачем до Гощанської МДПІ 20.05.2010 року (а.с.72), в рядку 18.2 від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного періоду становить 628 607 грн.

Вказана сума відповідно до Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року № 166, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.07.1999 року за № 250/2054, відображена в рядку 22.2 декларації за квітень місяць 2010 року (зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного періоду до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду), значення якого переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного періоду, тобто травня 2010 року.

В податковій декларації з ПДВ за травень місяць 2010 року, поданій позивачем до Гощанської МДПІ 18.06.2010 року (а.с.76-77), вказане вище значення рядка 22.2 декларації з ПДВ за квітень місяць 2010 року (628 607 грн.) відображено відповідно в рядку 23.1 (залишок від'ємного значення попереднього (звітного) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного (звітного) періоду).

Згідно тієї ж податкової декларації, в травні 2010 року різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного (звітного) періоду становила позитивне значення - 272 009 грн., що відображено в рядках 18.1 та 20.

За таких обставин, залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (квітня 2010 року) за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду становив 356 598 гривень (628 607 - 27 2009 = 356 598), що і відображено в рядку 24 декларації по ПДВ за травень 2010 року.

В декларації за травень місяць 2010 року ПП "Овас-цукор" не заявляло сум до бюджетного відшкодування - рядок 25 (25.1 і 25.2) заповнені прочерками.

Таким чином, залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, в даному випадку червня 2010 року (в рядок 23.2), визначається як різниця показників рядок 24 - рядок 25 (356598 - 0 = 356 598). Зазначений показник відображений позивачем в рядку 26 податкової декларації з ПДВ за травень місяць 2010 року.

До податкової декларації з ПДВ за травень місяць 2010 року ПП "Овас-цукор" в зв'язку із заповненням рядка 24 податкової декларації з ПДВ було додано Довідку щодо залишку сум від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

В податковій декларації з ПДВ за червень 2010 року, поданій до Гощанської МДПІ 13.07.2010 року (а.с.78-79) вказане вище значення рядка 26 декларації з ПДВ за травень місяць 2010 року (356 598 грн.) відображено відповідно в рядку 23.2 (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду).

Враховуючи те, що в червні 2010 року різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного (звітного) періоду становила позитивне значення 357 539 гривень, що відображено в рядках 18.1 та 20 декларації по ПДВ за червень місяць 2010 року, ПП "Овас-цукор" було розраховано суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (червня місяця 2010 року), як різниця показників рядків 20 та 23, в розмірі 941 грн. (357 539 - 356 598).

На підтвердження фактичної сплати постачальникам сум залишку від'ємного значення, які відображені в рядку 23.2 податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року (перенесені з рядку 26 податкової декларації за травень місяць 2010 року) в сумі 356 598 грн., на запит Гощанської МДПІ № 4610/15-37 від 28.07.2010 року (а.с.51) ПП "Овас-цукор" 02.08.2010 року за № 374 було надано податковому органу платіжні доручення, копії яких представником відповідача долучені до матеріалів справи (а.с.83-95).

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, вказує, що згідно додатку 5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" поданого до податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року (в місяці в якому виникло від'ємне значення в сумі 628 607 грн.) протягом травня - червня 2010 року оплачено постачальникам по квітневій декларації ПДВ в сумі 3 012,57 грн., а саме:

- платіжне доручення № 12 від 01.06.2010 року, ТЗОВ "Маневр" код 13972785 - заборгованість за кисень згідно рах. № 62 від 20.04.2010 року в сумі 3 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 500,00 грн.;

- платіжне доручення № 126 від 15.06.2010 року ТЗОВ "Маневр" код 13972785 - заборгованість за кисень згідно рах. № 62 від 20.04.2010 року в сумі 2 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 333,33 грн.;

- платіжне доручення № 21 від 01.06.2010 року МПП "Біном " код 13972064 - за пароніт згідно рах. № 1109 від 15.04.2010 року в сумі 12 900,00 грн., в т.ч. ПДВ 2 150,00 грн.;

- платіжне доручення № 336 від 17.05.2010 року МПП "Біном " код 13972064 - за підшипники згідно рах. №144 від 21.04.2010 року в сумі 5862,00 грн., в т.ч. ПДВ 977,00 грн.;

- платіжне доручення № 313 від 13.05.2010 року МПП "Біном " код 13972064 - кредиторська заборгованість за виконані роботи згідно вимоги від 29.04.2010 року в сумі 6200,00 грн. в т.ч. ПДВ 1033,33 грн.;

- платіжне доручення № 351 від 19.05.2010 року ППФ "Рівне-інструмент " код 31021193 - за електроди згідно рах. № 125 від 12.04.2010 року в сумі 6504,00 грн., в т.ч. ПДВ 1084,00 грн.

Представник відповідача вказує, що решта наданих платником платіжних доручень на оплату не відносяться до декларації з ПДВ за квітень 2010 року, а саме:

- платіжне доручення № 42 від 03.06.2010 року ПП "Будмаркет" код 31479020 - погашення кредиторської заборгованості станом на 01.06.2010 року в сумі 5000 грн., в т.ч. ПДВ 833,33 грн.;

- платіжне доручення № 85 від 10.06.2010 року ПП "Будмаркет" код 31479020 - за цемент рах. № 123 від 19.05.2010 року в сумі 820 грн., в т.ч. ПДВ 136,67 грн.;

- платіжне доручення № 84 від 10.06.2010 року МПП "Біном" код 13972064 - підшипники рах. 178,148 від 19.05.2010 року в сумі 5456,40 грн., в т.ч. ПДВ 909,40 грн.;

- платіжне доручення № 111 від 11.06.2010 року МПП "Біном" код 13972064 - підшипники рах. 177 від 19.05.2010 року в сумі 4084,80 грн., в т.ч. ПДВ 680,80 грн.;

- платіжне доручення № 76 від 10.06.2010 року ТЗОВ "Вузел" код 31641158 - за виконані роботи згідно договору № 04/2010 від 25.05.2010 року в сумі 6514,80 грн., в т.ч. ПДВ 1085,80 грн.;

- платіжне доручення № 13 від 01.06.2010 року СП "Мехагробуд" код 23302092 - за послуги крана згідно рах. 243 від 26.08.2010 року в сумі 2503,44 грн., в т.ч. ПДВ 417,24 грн.;

- платіжне доручення № 16 від 01.06.2010 року ПП "Овас " код 32522307 - за надані послуги згідно договору № 17/01-06 від 17.01.2006 року в сумі 4200,00 грн., в т.ч. ПДВ 700,0 грн.;

- платіжне доручення № 68 від 08.06.2010 року ПП "Овас " код 32522307 - за надані послуги згідно договору № 17/01-06 від 17.01.2006 року в сумі 200,00 грн., в т.ч. ПДВ 33,33 грн.;

- платіжне доручення № 149 від 18.06.2010 року ПП "Овас " код 32522307 - за надані послуги згідно договору № 17/01-06 від 17.01.2006 року в сумі 2000,00 грн., в т. ч. ПДВ 333,33 грн.;

- платіжне доручення № 176 від 22.06.2010 року ПП "Овас " код 32522307 - за надані послуги згідно договору № 17/01-06 від 17.01.2006 року в сумі 42100,00 грн., в т.ч. ПДВ 7016,67 грн.;

- платіжне доручення № 44 від 07.06.2010 року ВАТ "Пантелеймонівський вогнетрив. завод" код 00191787 - за вогнетривку цеглу згідно рах. б/н від 04.06.2010 року в сумі 140000,00 грн., в т.ч. ПДВ 23333,33 грн.;

- платіжне доручення № 45 від 08.06.2010 року ВАТ "Пантелеймонівський вогнетрив. завод" код 00191787 - за вогнетривку цеглу згідно рах. б/н від 04.06.2010 року в сумі 517,60 грн., в т.ч. ПДВ 86,27 грн.;

- платіжне доручення № 146 від 15.06.2010 року ВАТ "Пантелеймонівский вогнетрив. завод" код 00191787 - ХП -№1 згідно рах. № 145 від 11.06.2010 року в сумі 140 517,60 грн., в т.ч. ПДВ 23419,60 грн.;

- платіжне доручення № 119 від 11.06.2010 року ПП "Ястреб" код 31520728 - за охоронні послуги згідно рах. б/н від 10.06.2010 року в сумі 10 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 1666,67 грн.;

- платіжне доручення № 30 від 01.06.2010 року ТзОВ "Росукрпром" код 35680557 - за шамотні вироби згідно рах. № 35 від 12.05.2010 року в сумі 60420,24 грн., в т.ч. ПДВ 10070,04 грн.;

- платіжне доручення № 10 від 15.06.2010 року ТзОВ "Теплоком" код 30861952 - погашення кредиторської заборгованості згідно з договором ДГ-593 від 04.08.2009 року в сумі 517490,00 грн. в т.ч. ПДВ 86248,33 грн.;

- платіжне доручення № 15 від 18.06.2010 року ТзОВ "Теплоком" код 30861952 - погашення кредиторської заборгованості згідно з договором ДГ-593 від 04.08.2009 року в сумі 914000,00 грн.,в т.ч. ПДВ 152333,33 грн.;

- платіжне доручення № 05 від 01.06.2010 року ТзОВ "Теплоком" код 30861952 - погашення кредиторської заборгованості згідно з договором ДГ-593 від 04.08.2009 року в сумі 342000,00 грн., в т.ч. ПДВ 57000,00 грн.

Відтак, на думку податкового органу, в рядок 23.2 декларації за червень 2010 року підлягало перенесенню значення рядка 26 декларації за травень 2010 року лише в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах, а саме 3 013 грн.

Оцінюючи зібрані в справі докази в системному аналізі норм Закону № 168/97, суд приходить до висновку про непідтвердження відповідачем протиправності формування показників в рядку 23.2 податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року.

Судом встановлено, що за результатами камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ, поданої ПП "Овас-цукор" за травень 2010 року, порушень (помилок) не виявлено (а.с.131, зворот), про що Гощанською МДПІ складено відповідну довідку від 29.06.2010 року № 0002401540/32522307 (а.с.134). Відповідно, податковий орган підтвердив правомірність задекларованих позивачем показників в податковій декларації з ПДВ за травень 2010 року, в тому числі й записів в додатку 2 "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду", а саме: сума такого залишку 356 598 грн., звітний період, у якому виникла вказана сума - травень 2010 року (а.с.59).

З досліджених судом платіжних доручень, якими позивач підтверджує фактичну сплату постачальникам сум залишку від'ємного значення, що відображені в рядку 23.2 податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року, вбачається, що загальна сума податку на додану вартість, сплачена позивачем в ціні товару, становить 446 858 грн. (а.с.83-95), що перевищує суму, задекларовану в рядку 23.2 декларації.

Відповідно до абз. "б" пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону № 168/97 (в редакції Закону № 2275-VI від 20.05.2010 року), у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року до рядка 23.2 включається значення рядка 26 податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року в частині сум податку, фактично сплачених постачальникам товарів (послуг).

При цьому, закон не містить застереження про те, в які саме попередні періоди (один чи кілька) повинна відбутись фактична сплата отримувачем постачальникам сум ПДВ, задекларованих в залишку від'ємного значення, а відтак суд приходить до переконання, що платник податків належними первинними документами підтвердив фактичну сплату сум податку на додану вартість та правомірно сформував показники в рядку 23.2 податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року.

Крім цього, згідно пп.7.7.5 пп.7.7 ст.7 Закону № 168/97, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Як вбачається з матеріалів справи, ПП "Овас-цукор" податкову декларацію з ПДВ за червень 2010 року подано 13 липня 2010 року.

Акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з ПДВ складено податковим органом 26 серпня 2010 року, тобто за сплином терміну, встановленого законом для проведення перевірки вказаного виду.

Відповідно до підпункту 2.3.2 пункту 2.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10 серпня 2005 року № 327 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 925/11205, за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно: висвітлити показники, які відображаються суб'єктом господарювання у податковій та іншій звітності, та фактичні показники, виявлені у ході перевірки на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання у розрізі періодів у грошових одиницях, передбачених звітністю; у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів. При цьому до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів; у разі відмови посадових осіб суб'єкта господарювання надати перевіряючим письмові пояснення щодо встановлених порушень та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, факти відмови відобразити в акті.

Згідно з п.1.3 названого вище Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.

Всупереч вищевказаним нормативно-правовим вимогам, висновки в акті перевірки про виявлені порушення сформовані без обґрунтування первинними документами податкового та бухгалтерського обліку.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до приписів статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За результатами розгляду даної адміністративної справи суд приходить до переконання, що висновок суб'єкта владних повноважень про порушення позивачем пп.7.7.1, абз. "б" пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" спростовується матеріалами справи, відповідач належними та допустимими доказами не довів обгрунтованості спірних податкових повідомлень-рішень, при проведенні перевірки не дотримався приписів нормативно-правових актів щодо процедури проведення перевірки та оформлення її результатів. Відтак податкові повідомлення-рішення Гощанської МДПІ № 0003011640/0 від 10 вересня 2010 року, № 0003011640/1 від 21 жовтня 2010 року, № 0003011640/2 від 22 грудня 2010 року є протиправними та підлягають до скасування.

Згідно статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Податкові повідомлення-рішення № 0003011640/0 від 10 вересня 2010 року, № 0003011640/1 від 21 жовтня 2010 року, № 0003011640/2 від 22 грудня 2010 року, якими визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" на загальну суму 459 661,00 грн., в тому числі за основним платежем 353 585,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 106 076,00 грн., - визнати протиправними та скасувати.

Присудити на користь позивача Приватне підприємство, що повністю належить іноземному інвестору "ОВАС-цукор" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.