Постанова від 14.06.2011 по справі 2а/0570/7390/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7390/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Мичак О.С.

за участю:

представника позивача - Кравченко І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції міста Маріуполя Донецької області до Маріупольського виробничого підприємства «Азовреле» Українського товариства глухих про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2011 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського виробничого підприємства «Азовреле» Українського товариства глухих про стягнення заборгованості.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є юридичною особою та знаходиться на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції міста Маріуполя Донецької області та є платником окремих податків згідно з діючим законодавством.

Відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 52 285,18 грн., яка утворилась таким чином.

Позивачем проведено перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати сум податку з доходів фізичних осіб відповідачем за період з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 02 лютого 2011 року №254/17-2/05539714, яким встановлені порушення п.п. 8.1.2 п. 8.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що виразилось у перерахуванні відповідачем податку з доходів фізичних осіб після закінчення граничного строку сплати; ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме, у частині виплати заробітної плати працівникам підприємства з порушенням встановлених законодавством термінів; ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» у частині оплати праці працівникам підприємства не в першочерговому порядку.

Станом на 31 грудня 2010 року заборгованість по заробітній платі становить 500 479,51 грн.

Отже, за результатами перевірки встановлено, що підлягає до сплати в бюджет податок з доходів фізичних осіб по не виплаченій заробітній платі у розмірі 52 285,18 грн.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 336884,03 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, на його задоволенні наполягав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Про причини неявки, суд не повідомив. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними у справі доказами.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відповідач Маріупольське виробниче підприємство «Азовреле» Українського товариства глухих є юридичною особою та перебуває на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції міста Маріуполя Донецької області та є платником окремих податків згідно з діючим законодавством.

Має заборгованість перед державними бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у сумі - 52 285,18 грн.

Заборгованість виникла внаслідок заборгованості по заробітній платі.

Так, Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією міста Маріуполя Донецької області було проведено фактичну перевірку відповідача, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01 жовтня 2008 р. по 31 грудня 2010 р., про що складено акт від 02 лютого 2011 року №254/17-2/05539714.

Перевіркою було встановлено порушення п.п. 8.1.2 п. 8.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що виразилось у перерахуванні відповідачем податку з доходів фізичних осіб після закінчення граничного строку сплати; ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме, у частині виплати заробітної плати працівникам підприємства з порушенням встановлених законодавством термінів; ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» у частині оплати праці працівникам підприємства не в першочерговому порядку.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 2 Закону України «Про додаток з доходів фізичних осіб» визначено, що платники вказаного податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Пунктом 1.15. ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) таким іншим фізичним особам.

Відповідно до пп. 8.1.1 та пп. 8.1.2 п. 8.1 п. 8. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

В додатку №3 до акту перевірки наведена інформація про нарахування та сплату податку з доходів фізичних осіб відповідачем, згідно з яким станом на 31 грудня 2010 року існує заборгованість в розмірі 52 285,18 грн., яка виникла внаслідок несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб та наявності заборгованості по заробітній платі.

Відповідно до вимог ст.24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Перевіркою встановлено, що на підприємстві заробітна плата виплачується нерегулярно, з порушенням строків виплати. Заборгованість по заробітній платі станом на 31 грудня 2010 року складає 500 479,52 грн.

На підставі ч. 3 ст. 15 вказаного Закону, оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Актом перевірки встановлено, що за наявності заборгованості по заробітній платі у відповідача перед працівниками, ним виплати по заробітній платі не проводились у першочерговому порядку.

Згідно виписок банків , надходження на розрахункові рахунки від продажу товарів та послуг за період з 01 грудня 2009 року по 31 грудня 2010 року становили 1 829 062,87 грн., з яких витрачено на виплату заробітної плати 653 451,82 грн. або 35,7%, також кошти використовувались на придбання товарів та послуг, сплати податків та зборів, господарська потреби підприємства, що детально відображено у додатках 1 та 2 до акту перевірки.

Отже, в результаті фактичної перевірки встановлено, що станом на 31 грудня 2010 року відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у сумі 52 285,18 грн.

Суд зазначає, що у періоді, який перевірявся діяли норми Закону України «Про систему оподаткування».

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

П. а 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

На підставі п. 16.3.5 ст. 16 цього Закону, відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Приписами п. 16.3.4 ст.16 наведеного Закону визначено, що контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Оскільки відповідачем податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в добровільному порядку не сплачено, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції міста Маріуполя Донецької області.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції міста Маріуполя Донецької області до Маріупольського виробничого підприємства «Азовреле» Українського товариства глухих про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Маріупольського виробничого підприємства «Азовреле» Українського товариства глухих (ідентифікаційний номер 05539714 ) на користь держави заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 52 285 (п'ятдесят дві тисячі двісті вісімдесят п'ять) грн. 18 (вісімнадцять) коп. за рахунок готівки на розрахункових рахунках у банках та перерахувати на р/р 33217800700052, код платежу 11010200, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694 в ГУДКУ у Донецькій області, отримувач: місцевий бюджет Жовтневого району міста Маріуполя Донецької області.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 14 червня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.