Постанова від 21.06.2011 по справі 5024/320/2011

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" червня 2011 р.Справа № 5024/320/2011

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Т.А Величко,

суддів: Бойко Л. І., Таран С.В. (згідно із розпорядженням в. о. голови суду № 364 від 07.06.2011р.)

при секретарі Павлюк О. М.

за участю представників сторін:

від позивачів - Кобзар М. П.;

від відповідача - Литвиненко Є. О.;

від прокуратури -Лянна О. А.;

розглянувши апеляційне скаргу ТОВ "Українська морська транспортна інвестиційна компанія"

на рішення господарського суду Херсонської області від 12.04.2011р.

по справі № 5024/320/2011

за позовом Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України в особі Державного підприємства "Скадовський морський торговельний порт"

до ТОВ "Українська морська транспортна інвестиційна компанія"

про визнання недійсним бербоут - чартерного договору

ВСТАНОВИВ:

Херсонський транспортний прокурор в особі Міністерства інфраструктури України, Державного підприємства "Скадовський морський торговельний порт" звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою до ТОВ "Українська морська транспортна інвестиційна компанія" про визнання недійсним договору бербоут - чартерного № 115/01-08 від 27.10.2008р., із застосуванням наслідків недійсності правочину.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що укладання без проведення тендеру договору бербоут - чартеру на суму понад 100 тис. грн. суперечить законодавству України у сфері закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти. Крім того, як зазначив прокурор, при підписанні договору контрагент надав ДП “СМТП” недостовірні дані щодо суттєвих умов договору. Спірний договір передбачає інші умови розрахунку (орендну ставку), ніж передбачено законодавством. (п. 21 договору).

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що до даних правовідносин не можливо застосувати Положення “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, затверджене Постановою KM України від 17 жовтня 2008 p. № 921. Порушення позивачем визначеної для нього процедури не може тягнути негативних наслідків для відповідача, оскільки ТОВ “УМТІК” добросовісно виконав всі умови договору.

Рішення господарського суду Херсонської області від 12.04.2011р. (суддя Гридасов Ю. В.) позов задоволено частково.

Визнано недійсним бербоут - чартерний договір № 115/01-08 від 27.10.2008 року, укладений між Державним підприємством "Скадовський морський торговельний порт" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська морська транспортна компанія".

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з відповідача в доход державного бюджету України 85 грн. -держмита та 236 грн. -витрат на ІТЗ судового процесу.

Судове рішення мотивоване тим, що за умовами спірного Договору оплата послуг оренди має здійснюватись за державні кошти (кошти державного підприємства, засновником якого є держава Україна та яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України) на суму понад 100 тис. грн., укладання спірного Договору повинно було відбуватись через тендерну процедуру.

Укладання без проведення тендеру договору бербоут - чартеру на суму понад 100 тис. грн. суперечить законодавству України у сфері закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти, а тому на підставі п. 4 ст. 203 та ст. 215 Цивільного кодексу України спірний Договір є недійсним.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині застосування наслідків недійсності правочину, оскільки у разі повернення судновласником коштів, отриманих на виконання спірного Договору інша сторона (фрахтуватель) не у змозі буде повернути "користування" несамохідною рефулерною баржею, що поставить сторони у нерівне становище.

В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ТОВ "Українська морська транспортна інвестиційна компанія" просить рішення господарського суду в частині задоволення позовних вимог -скасувати та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Доводи скаржника ґрунтуються на такому:

- всі можливі об'єкти державної закупівлі, у відповідності до ст. 3 „Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошті”, визначаються замовником на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого і введеного в дію Наказом Держстандарту України від 30 грудня 1997 року № 882;

- В Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016-97 в п. 61.10.3 -61.10.31 вказані, виключно, послуги з оренди морських суден саме з екіпажем;

- Договір бербоут -чартеру не є послугою, не підпадає під дію Постанови КМ України від 17 жовтня 2008р. № 921 „Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

У відзиві на апеляційну скаргу Херсонський транспортний прокурор просить рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, оскільки рішення господарського суду є обґрунтованим, законним та винесеним на підставі об'єктивного та всебічного розгляду справи відповідно до норм матеріального та процесуального права: договір № 115/01-08 з додатковими угодами укладено без проведення тендерних процедур, вартість вказаного договору перевищила 100 т. грн. Порушення, допущені при укладенні бербоут -чартерного договору № 115/01-08 від 27.10.2008р. завдали значні матеріальні збитки державі в особі ДП „СМТП”, яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, 19.03.2008 року приватне підприємство “КРИМСТРОЙСНАБ XXI” продало, а Фізична особа підприємець ОСОБА_1, фізична-особа підприємець ОСОБА_2, фізична-особа підприємець ОСОБА_3, фізична-особа підприємець ОСОБА_4 купили, придбали у власність за договором купівлі-продажу несамохідну рефульорну баржу “Кримська 21”, яка належала продавцю на підставі свідоцтва PV № 02513 про право власності на судно, виданого 14 березня 2008 року Капітаном Херсонського морського порту, занесеного до Державного суднового реєстру Херсонського морського торгівельного порту під № 534 від 14.03.2008 року.

За договором бербоут-чартеру № 1-1-2008 від 27.10.2008 року ФОП ОСОБА_1 надала баржу у чартер (оренду) з правом суборенди ТОВ “Українській морській транспортній інвестиційній компанії”.

27.10.2008 року ТОВ “Українська морська транспортна інвестиційна компанія” за договором бербоут - чартеру № 115/01-08 передала у чартер ДП “Скадовський морський торгівельний порт” несамохідну рефульовану баржу “Кримська 21”.

05.10.2009 року Капітаном Херсонського морського торгівельного порту було видано свідоцтво PV № 02997 про право власності на судно, на ім'я ОСОБА_1, де зазначено, що попередня назва судна “Кримська 21” змінена на РБ “7337”. У відповідності з даним свідоцтвом за договором бербоут - чартеру № 1-1-2008 року від 27.10.2008 року між ОСОБА_1. та ТОВ “УМТІК” була підписана додаткова угода № 2-2008 від 05.10.2009 року, за умовами якої сторони домовилися внести зміни в даний договір, що стосуються назви судна.

Вказані зміни стали підставою для укладення додаткової угоди до договору № 115/01-08 між ТОВ “УМТІК” та ДП “СМТП”, яка була підписана 05.10.2009р. за № 3/41-09 і за умовами якої внесено зміни в договір, що стосуються назви судна.

За умовами вказаного договору бербоутного чартеру, в оренду передано судно “Кримська 21”, строк дії договору -до 31.12.2009р., додатковою угодою № 4/45-09 від 15.12.2009р. строк дії продовжено до 31.03.201р., а додатковою угодою № 5/15-10 від 12.03.2010р. -до 13.08.2010р.

Згідно з боксом 21 ч. 1 спірного Договору № 115/01-08 від 27.10.08 орендна ставка склала 10 грн. за 1 тону піску, добутого з допомогою баржі і оприбуткованого на склад. Відповідно до додаткової угоди № 1/4-09 від 19.03.09 до спірного Договору, орендну ставку знижено до 8 грн. за 1 тону. Згідно з додатковою угодою № 2/07-09 від 08.05.09 орендну ставку встановлено у 8,5 грн. за 1 тону оприбуткованого на склад піску.

Згідно рахунку - фактури № СФ-0000048 від 22.12.08 р. станом на вказану дату було оприбутковано на склад 13 524 т. піску, за який відповідно до спірного Договору № 115/01-08 від 27.10.08 р. порт мав сплатити орендну плату у сумі 135 240 грн.

З посиланням на те, що спірний Договір бербоут - чартеру № 115/01-08 від 27.10.08 р. укладено з порушенням вимог чинного законодавства, а саме Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.08 р. за № 921, яка передбачає тендерну процедуру для укладення договорів, вартість яких перевищує 100 тис. Гривень, позивач звернувся до господарського суду за визнанням спірного договору недійсним, і застосуванням наслідків недійсності правочину.

Господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання недійсним договору бербоут - чартеру № 115/01-08 від 27.10.08 р., погодившись з доводами позивача послався на те, що за умовами спірного договору оплата послуг оренди має здійснюватися за державні кошти на суму понад 100 т. грн., а тому укладання спірного договору повинно бути відбуватися через тендерну процедуру, що в даному випадку проведено не було.

З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.

Відповідно до ст. 203 Кодексу торговельного мореплавства України, за договором чартеру (фрахтування) судна на певний час судновласник зобов'язується за обумовлену плату (фрахт) надати судно фрахтувальнику для перевезення пасажирів, вантажів та для інших цілей торговельного мореплавства на певний час

Надане фрахтувальнику судно може бути укомплектоване екіпажем (тайм-чартер) або не споряджене і не укомплектоване екіпажем (бербоут-чартер).

Ст. 206 Кодексу торговельного мореплавства України визначено, що фрахтувальник може в межах прав, що надаються йому за договором чартеру (фрахтування) судна на певний час, укласти від свого імені самостійний договір чартеру (фрахтування) судна з третьою особою.

17 жовтня 2008 p. за № 921 постановою КМУ було затверджено “Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, яке визначає механізм здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до п. п. 5 п. 2 цього Положення -договір про закупівлю -це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари, в т. ч. на умовах лізингу, за державні кошти.

Відповідно до п. п. 15 п. 2 цього Положення, послугами є - будь-яка закупівля, крім товарів і робіт, включаючи підготовку спеціалістів, забезпечення транспортними засобами та засобами зв'язку, освоєння технологій, наукові дослідження, медичне та побутове обслуговування, поточний ремонт, а також консультаційні послуги.

Роботи - будь-яка діяльність, пов'язана з проектуванням, будівництвом нових, розширенням, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією існуючих об'єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, технічним оснащенням діючих підприємств, утилізацією боєприпасів, а також супровідні послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші, якщо вартість виконання зазначених послуг не перевищує вартості самого будівництва.

Відповідно до п. 5 Положення, воно застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) становить не менше ніж 100 тис. гривень, а робіт - 300 тис. гривень.

Всі можливі об'єкти державної закупівлі, у відповідності до ст.. 3 цього положення, визначається замовником на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 30.12.1997р. № 882 (чинний з 01.01.1999р.).

Об'єктом класифікації в ДНПП є продукція та послуги, створені внаслідок усіх видів економічної діяльності.

Апелянт, як підставу скасування рішення господарського суду в частині визнання недійсним бербоут -чартерного договору, посилається на п. 61.10.3 -61.10.31.000 ДК 016-97, за яким визначено послуги з оренди морських суден з екіпажем (тайм -чартер -ст. 203 -206 КТМ), а тому договір бербоут-чартер не підпадає під дію Постанови КМУ від 17.10.2008р. № 921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

З такою позицією скаржника погодитися не можна, оскільки ним не взято до уваги положення п. 71.22.1 -71.22.10.000 ДК 016-97: послуги зі здавання в найм (оренду) суден без екіпажу, що мало місце в даному випадку.

Із урахуванням викладеного, господарським судом зроблено правильний висновок про те, що укладення оспорюваного бербоут -чартерного договору повинно було відбуватися через тендерну процедуру, недотримання якого є наслідком визнання цієї угоди недійсною.

Рішення господарського суду, яким задоволено позовні вимоги, базується на правильній юридичній оцінці обставин справи, і правильному застосуванні норм чинного законодавства, а тому воно підлягає залишенню в силі.

Підстави, передбачені ст.. 104 ГПК України, для зміни чи скасування рішення господарського суду в матеріалах справи і доводах скарги відсутні.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,

колегія суддів постановила:

Рішення господарського суду Херсонської області від 12.04.2011р. у справі №5024/320/2011 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Т.А. Величко

судді : Л. І. Бойко

С.В. Таран

Повний текст складено та підписано 22.06.2011р.