Постанова від 22.06.2011 по справі 5005/710/2011

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.06.2011 року Справа № 5005/710/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Головка В.Г. (доповідач)

суддів: Логвиненка А.О., Стрелець Т.Г.

при секретарі: Алексєєві О.В.

прокурор: не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1., довіреність від 24.01.2011

від відповідача: не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2011р. у справі №5005/710/2011

за позовом прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м.Дніпродзержинськ

до відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", м. Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

ВСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2011р. по справі №5005/710/2011 (суддя Мельниченко І.Ф.) позов Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради до відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з зазначеним рішенням господарського суду, відповідач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду скасувати, як прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, посилаючись на наступне:

- з огляду на приписи Конституції України (ст.19, 58) та чинного законодавства (ст.5, 14 Цивільного кодексу України, на правовідносини сторін цього спору, що виникли з договору оренди спірної земельної ділянки не можливо розповсюджувати дію нового законодавства, у тім числі Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., тощо.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просив рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.

Прокурор та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим розглянути скаргу у їх відсутність за наявними в матеріалах справи документами.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, судова колегія дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Із матеріалів справи вбачається, що сторони 01.08.2005р. уклали договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м.Дніпродзержинськ, вул.Кірова,20, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.04.2005р. № 531-18/ІV (п.1.1 договору).

Відповідно до умов договору (п.2.1), в оренду надається земельна ділянка загальною площею 0,1151га для фактичного розміщення адміністративної будівлі - 0,0481 га, під проходами, проїздами. площадками - 0,0646 га, для фактичного розміщення зелених насаджень - 0,0024 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 172 007,42 грн. (п.2.2. договору).

Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового податкового (звітного) періоду. (п.4.3. договору).

Відповідно до п.3.1. договір укладено до 29.04.2030 р.

Згідно п.4.1 договору орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі 2064,00 грн. без ПДВ на рік, що становить 172,00грн без ПДВ на місяць і вноситься рахунок місцевого бюджету.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставок земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п.4.4 договору).

Згідно ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, що передбачено ст.125 ЗК України.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р. №309-УІ внесені зміни до ч. 4, 5 ст.21 Закону України “Про оренду землі”, а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Попередня редакція наведеної норми визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.

Згідно з прикінцевими положеннями Закону України №309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради №274 від 01.06.2009р. на адресу відповідача 05.06.2009р. направлено лист №09-50 щодо укладення додаткових угод, у тому числі до спірного договору (реєстраційний №02559 від 16.08.2005р.).

Однак відповідач на укладення додаткових угод про збільшення орендної плати не погодився (а.с.43).

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 26.06.2009р. №708-39/У було зобов'язано орендарів земельних ділянок переукласти (внести зміни) в чинні договори оренди землі, розмір орендної плати в яких менший, ніж визначений ст.21 Закону України “Про оренду землі”, з встановленою річною орендною платою на рівні 3-го розміру земельного податку.

Зазначене рішення відповідачем не було виконано, тому у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України це стало підставою звернення до суду.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

За ст.30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За таких обставин висновок суду про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати є повним та обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не впливають на вирішення справи по суті.

Більш того, на момент розгляду апеляційної скарги сторонами підписана додаткова угода до спірного договору оренди земельної ділянки, копія якої додана до матеріалів справи.

Враховуючи викладене, підстав для скасування рішення суду відповідно до ст.104 Господарського процесуального кодексу України не вбачається.

Керуючись ст.99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2011р. у справі №5005/710/2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий В.Г.Головко

Судді А.О. Логвиненко

Т.Г.Стрелець