Постанова від 06.06.2011 по справі 279/10/1570

Справа № 279/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Ільїна А.Н.,

за участю сторін:

-представника позивача-ОСОБА_9 (довіреність від 28.03.2011р. №01-13/1902),

-представника третьої особи-ОСОБА_10. (довіреність від 21.03.2011р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до КП «ОМБТІ та РОН»за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради з адміністративним позовом до КП «ОМБТІ та РОН»за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання дій КП «ОМБТІ та РОН»щодо здійснення державної реєстрації права власності на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - неправомірними, про зобов'язання здійснити анулювання записів про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 (номер запису 169 в книзі 50 неж на стор.27, за реєстраційним №134960874) та ОСОБА_3. (в книзі 50 неж -100, від 31.01.2006р.) на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем 06.03.2007 р. була здійснена державна реєстрація права власності на приміщення підвалу, загальною площею 86,4 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 за фізичною особою ОСОБА_2 Згідно з розпорядженням Центральної районної адміністрації виконкому Одеської міської ради від 25.05.2000р. №455 «Про видачу свідоцтва про право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 що знаходиться на балансі ЖЕО Центрального району»домоволодіння за вказаною адресою зареєстровано за територіальною громадою м.Одеси. Згідно рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.05.2005р. №196 «Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м.Одеси»нежиле підвальне приміщення загальною площею 86,4 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 зареєстроване за територіальною громадою м.Одеси в особі Одеської міської ради. Свідоцтво про право власності на вказаний об'єкт видається на підставі наведеного рішення. Право власності ОСОБА_2 було набуто ним на підставі підробленого свідоцтва, що доказано почеркознавчою експертизою. Позивач вважає, що відповідач, здійснюючи реєстрацію права власності ОСОБА_2 на приміщення, що є комунальною власністю територіальної громади м .Одеси порушило права та охоронювані законом інтереси місцевого самоврядування, оскільки здійснило реєстрацію без перевірки наявності права власності Одеської міської ради на вказане нежитлове приміщення. КП «ОМБТІ та РОН»всупереч п.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яким встановлено, що реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, або наявність інших підстав для відмови в реєстрації прав, здійснив державну реєстрацію права власності на зазначене приміщення без встановлення відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості. Незаконна реєстрація права власності на цей об'єкт перешкоджає позивачу здійснювати повноваження щодо реалізації права комунальної власності на це нерухоме майно.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вказані позовні вимоги.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2011р. було замінено первинного позивача Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради на позивача Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав зазначених у заперечення на адміністративний позов. Так, відповідач зазначав, що підстави для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно визначені ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Відповідно до ст. 24 зазначеного Закону У державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена. 23.12.2006р. із заявою про державну реєстрацію права власності на нежитлове підвальне приміщення загальною площею 86,4 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 22.11.2002р. №026731 виданого на підставі розпорядження Приморської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради звернувся ОСОБА_2 10.01.2006р. реєстратором КП «ОМБТІ та РОН»була розглянута заява з доданими документами та проведено реєстраційні дії щодо первинної реєстрації право власності на вказане приміщення. Відповідач зазначав, що на момент розгляду заяви реєстратором свідоцтво було чинним та не оскаржено. 18.04.2006р. із заявою про державну реєстрацію права власності на зазначене нежитлове приміщення на підставі договору купівлі - продажу від 26.01.2006р. посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 звернувся ОСОБА_3 Його заява була розглянута та на підставі договору купівлі - продажу проведено реєстраційні дії. Позивач зазначав, що на момент проведення реєстрації прав власності на спірний об'єкт нерухомості майно не перебувало у обтяженні. Таким чином, відповідач вважає, що реєстрація прав власності на нежитлове приміщення загальною площею 86,4 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 проведена згідно норм чинного законодавства України та не порушує прав позивача.

Представник третьої особи ОСОБА_3 просив відмовити у задоволенні вказаного адміністративного позову та зазначав, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.05.2005р. №196 «Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м.Одеси»тільки проведено технічну інвентаризацію нежитлового фонду, цим же рішенням доручено оформити та видати свідоцтво про право власності Одеській міській раді. Перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на нерухоме майно не містить такої підстави як прийняте рішення про інвентаризацію. Також, представник третьої особи зазначає, що рішенням апеляційного суду Одеської області від 04.07.2007р. по справі №22ц-2925/07 та ухвалою Верховного суду України, якою залишено без змін рішення апеляційного суду Одеської області від 04.07.2007р., ОСОБА_3 визнаний добросовісним набувачем вказаного приміщення, а щодо Одеської міської ради зазначено, що вона не є власником вказаного приміщення.

Третя особа, ОСОБА_2, повідомлявся про час та місце слухання справи, але його представник в судове засідання не з'явився, а тому, на підставі положень ст.ст. 33, 35128 КАС України справа розглядалась за його відсутності за наявними у справі доказами.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі письмові докази судом встановлено наступне.

10.01.2006р. КП «ОМБТІ та РОН»було проведено реєстраційні дії щодо реєстрації права власності на нежитлове підвальне приміщення загальною площею 86,4 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, на підставі свідоцтва про право власності від 22.11.2002р. №026731 виданого на підставі розпорядження Приморської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради за ОСОБА_2. На момент зазначеної реєстрації свідоцтва про право власності було чинним.

19.04.2006р. КП «ОМБТІ та РОН»було проведено реєстраційні дії щодо права власності на нежитлове підвальне приміщення загальною площею 86,4 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі -продажу від 26.01.2006р. посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 за ОСОБА_3

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»№ 1952 -IV від 01.07.2004р. виконання функцій державного органу реєстрації права власності було делеговано міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно»органом державної реєстрації прав власності є міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(в редакції від 20.01.2005р., що діяла на момент здійснення зазначеної реєстрації відповідачем) підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є: державний акт про право власності на земельну ділянку; нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна; договір про приватизацію майна державних підприємств; договір купівлі-продажу нерухомого майна, зареєстрований на біржі в установленому порядку; нотаріально посвідчений договір про поділ, перерозподіл, об'єднання нерухомого майна; свідоцтво про право на спадщину; свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя; свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів; свідоцтво про право власності на будівлю (частину будівлі), споруду; рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва; акти прийому нерухомого майна до експлуатації; договори про іпотеку, оренду строком більше одного року, інші визначені законом документи щодо речових прав на нерухоме майно; рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили; інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; з заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова в державній реєстрації прав із підстав, зазначених в абзаці четвертому частини першої цієї статті, не позбавляє особу права повторно звернутися із заявою за умови усунення підстав для відмови у державній реєстрації прав. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, рішенням Апеляційного суду Одеської області від 04.07.2007р. по справі №22ц-2925/07, залишеним без змін ухвалою Верховного суду України від 18.01.2008р. (т.І а.с.82-89), за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та Одеської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 про визнання недійсним свідоцтва про право власності, договорів купівлі -продажу нерухомого майна, виселення та повернення об'єкту до комунальної власності територіальної громади м.Одеси було визнано недійсним свідоцтво про право власності на нежиле підвальне приміщення, загальною площею 86,4 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, бланк 026731, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради ОСОБА_2 та зареєстроване в КП «ОМБТІ та РОН»в книзі №50 неж. на стор. №27 за №169 в Єдиному Електронному Реєстрі за реєстраційним №134960874, в позові про визнання недійсним договору купівлі - продажу від 26.01.2006р. укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5. в реєстрі №414 та повернення сторони у первісний стан відмовлено, відмовлено і у позові про визнання недійсним договору купівлі -продажу від 30.05.2006р. укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_6. нотаріально посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_8 в реєстрі за №2527 та повернення сторони у первісний стан та виселення ОСОБА_6 з нежилого підвального приміщення, загальною площею 86,4 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та передачі приміщення у відання до комунальної власності представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради.

При цьому, вказаним судовим рішенням встановлено, що зазначене приміщення не є комунальною власністю, оскільки свідоцтво про право комунальної власності відсутнє, державна реєстрація не проводилась та позивач не є власником нежилого підвального приміщення, загальною площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, та те, що судовим рішенням по справі №22ц-2925/07 встановлено, що територіальна громада в особі Одеської міської ради не є власником нежилого підвального приміщення, загальною площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, позивачем не доведено порушення його прав та інтересів КП «ОМБТІ та РОН». Таким чином, позовні вимоги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до КП «ОМБТІ та РОН»про визнання дій КП «ОМБТІ та РОН»щодо здійснення державної реєстрації права власності на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - неправомірними, зобов'язання здійснити анулювання записів про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до КП «ОМБТІ та РОН» про визнання дій КП «ОМБТІ та РОН» щодо здійснення державної реєстрації права власності на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - неправомірними, про зобов'язання здійснити анулювання записів про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на нежитлове підвальне приміщення площею 86,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1-відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 06 червня 2011 року

Суддя К.О. Танцюра