Справа № 2а-7550/10/1570
09 лютого 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Міхно Н.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Лакатоша Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у місті Южному Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, -
встановив:
19 липня 2010 року фізична особа -підприємець ОСОБА_3 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у місті Южному Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000692330 від 13.07.2010 року на загальну суму 14534,00 грн. та № 0000702330 від 13.07.2010 на загальну суму 52212,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. (а.с.3-8)
В судовому засіданні представник відповідача, заперечував проти позову з підстав, викладених у запереченнях проти позову (а.с.53-54).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши інші докази, наявні в матеріалах справи, дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 27 травня 1999 року ОСОБА_3 зареєстрована виконавчим комітетом Южненської міської ради Одеської області як фізична особа -підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, місце проживання: 65481, АДРЕСА_1, номер запису 25580170000000933. (а.с.9)
27.05.1999 року позивач узята на облік в органах державної податкової служби за № 970 та перебуває на обліку у ДПІ у м. Южному Одеської області. (а.с.76)
01.01.2010 року ДПІ у місті Южному Одеської області фізичній особі -підприємцю ОСОБА_3 видано Свідоцтво про сплату єдиного податку, Серія З № НОМЕР_5, на 2010 рік (а.с.10), вид діяльності: 52.48.9 Роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами.
3 липня 2008 року позивачем у Южненському відділенні Комінтернівської ОДПІ зареєстровані та ведуться Книгу обліку доходів та витрат за реєстраційним № 1789 (а.с.19-24) та № 1790 (а.с.25-30) (оригінали зазначених Книгу оглянуто в судовому засіданні).
26 червня 2010 року з 12 год. 05 хв. до 13 год. 30 хв. головним державним податковим ревізор-інспектором ДПА у Миколаївській області, радником податкової служби ІІІ рангу Крамаром Г.З. та старшим державним податковим ревізор-інспектором ДПА у Миколаївській області, інспектором податкової служби І рангу Серія, на підставі Законів України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року № 1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, та відповідно до плану проведення перевірок на червень 2010 року (а.с.77), направлень № 815/23-517 від 23.06.2010 року (а.с.57) та № 816/23-517 від 23.06.2010 року (а.с.58), в присутності продавця ОСОБА_7 проведено перевірку господарської одиниці -торгівельний павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 на території ПМП «Движение», на території «Піраміда», суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_3 за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Відповідно до акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, реєстраційний № 0333/14/00/23/НОМЕР_3, від 26.06.2010 року (а.с.13-14), в ході перевірки встановлені наступні факти:
- неведення у порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на загальну суму 7267,00 грн. Здійснення продажу документально не облікованого товару у торгівельному павільйоні за адресою АДРЕСА_2 на території ПМП «Движение», на території «Піраміда», який невідображений в обліку, на загальну суму 7267,00 грн. Прибуткових первинних документів, а саме накладні тощо не надано, відсутні взагалі. Книгу обліку доходів і витрат фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 відсутня взагалі (опис ТМЦ додається).
Відповідно до висновків перевірки, викладених у зазначеному акті, під час перевірки встановлено порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»із змінами та доповненнями.
В якості додатку до зазначеного акту перевірки складений опис фактичної наявності товарів за місцем їх реалізації та зберігання (а.с.59).
З актом перевірки ознайомлена, один примірник акта перевірки отримала 26.06.2010 року продавець ОСОБА_7 (а.с.14зв.)
Додаток до акту перевірки «Опис фактичної наявності товарів за місцем їх реалізації та зберігання»підписала позивач. (а.с.59)
Відповідно до висновку щодо розрахунку сум штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки від 26.06.2010 року № 0333/14/00/23/НОМЕР_3 (а.с.61), позивачу визначено загальну суму штрафних (фінансових) санкцій -14534,00 грн. за порушення вимог:
- п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 липня 2010 року № 0000692330 на підставі акта перевірки № 0333/14/00/25/НОМЕР_3 від 26 червня 2010 року за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 14534,00 грн. (а.с.11)
26 червня 2010 року з 11 год. 30 хв. до 13 год. 15 хв. головним державним податковим ревізор-інспектором ДПА у Миколаївській області, радником податкової служби ІІІ рангу Федоровичем О.О. та старшим державним податковим ревізор-інспектором ДПА у Миколаївській області, інспектором податкової служби І рангу Романовим К.Ю., на підставі Законів України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року № 1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, та відповідно до плану проведення перевірок на червень 2010 року (а.с.77), направлень № 813/23-517 від 23.06.2010 року (а.с.55) та № 814/23-517 від 23.06.2010 року (а.с.56), в присутності продавця, ОСОБА_10 проведено перевірку господарської одиниці -торговий павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 на території ПМП «Движение», на території «Піраміда», суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_3 за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Відповідно до акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, реєстраційний № 0344/14/00/23/НОМЕР_3, від 26 червня 2010 року (а.с.16-17), в ході перевірки встановлені наступні факти:
- неведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання у торговому павільйоні розташованому за адресою АДРЕСА_2 на території ПМП «Движение», на території «Піраміда»на загальну суму 26106,00 грн. Будь-які первинні документи (у тому числі накладні на товар, книга обліку доходів та витрат) які б свідчили про облік зазначеного в додатку, відсутні, пояснення додається.
Відповідно до висновків перевірки, викладених у зазначеному акті, під час перевірки встановлено порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»із змінами та доповненнями.
До акту перевірки складені наступні додатки:
- опис фактичної наявності товарів за місцем їх реалізації та зберігання (а.с.60),
- опис готівкових коштів (а.с.63),
- пояснення (а.с.64).
З актом перевірки ознайомлена, один примірник акта перевірки отримала 26.06.2010 року продавець ОСОБА_11 (а.с.17зв.)
Додаток до акту перевірки «Опис фактичної наявності товарів за місцем їх реалізації та зберігання»підписала позивач. (а.с.60)
В поясненнях продавця ОСОБА_11 зазначено, зокрема: «На час проверки книга формы 10 учета доходов затрат частного предпринимателя ОСОБА_3 в торговом павильоне на территории «Пирамиды»отсутствует, а также накладные с 7 км. без печати и св-ва о гос. рег.»
Відповідно до висновку щодо розрахунку сум штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки від 26.06.2010 року № 0344/14/00/25/НОМЕР_3 (а.с.62), позивачу визначено загальну суму штрафних (фінансових) санкцій -52212,00 грн. за порушення вимог:
- п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не ведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 липня 2010 року № 0000402330 на підставі акта перевірки № 0344/14/00/25/НОМЕР_3 від 26 червня 2010 року за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 52212,00 грн. (а.с.12)
Не погоджуючись із вищенаведеними рішеннями відповідача, позивач оскаржила їх у судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі -ЗУ № 265/95-ВР), «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (далі -ЗУ № 509-ХІІ), «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16 липня 1999 року № 996-XIV (далі -ЗУ № 996-XIV), Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 3 липня 1998 року № 727/98 (далі -Указ № 727/98), Порядком видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 р. № 599, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 р. за № 752/4045 (далі -Порядок видачі свідоцтва), Порядком ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1269 (далі -Порядок ведення книги).
Відповідно до ст. 15 ЗУ № 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно із частиною 7 статті 11-1 ЗУ № 509-XII перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»вважаються позаплановими перевірками.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 11 ЗУ № 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно із ст. 20 ЗУ № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 21 ЗУ № 265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, відповідно до абз. 2 п. 1 Указу № 727/98 для таких суб'єктів малого підприємництва, як фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень, запроваджується спрощена система оподаткування, обліку та звітності.
Пунктом 12 статті 3 ЗУ № 265/95-ВР встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Облік товарних запасів, відповідно до ст. 6 ЗУ № 265/95-ВР, фізичною особою -суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до абз. 8 п. 4 Указу № 727/98 форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Книгу обліку доходів і витрат (далі - книга), відповідно до п. 1 Порядку ведення книги, ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством (далі - суб'єкти підприємницької діяльності).
Пунктом 2 Порядку ведення книги передбачено, що прошнурована і пронумерована книга реєструється в органі державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (далі - орган реєстрації). До органу реєстрації подається належним чином оформлений примірник книги разом із заявою про її реєстрацію, у якій зазначаються:
- найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код - для юридичної особи;
- прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані, місце проживання, ідентифікаційний номер платника податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи;
- номер та дата видачі суб'єкту підприємницької діяльності свідоцтва про сплату єдиного податку або номер, дата видачі та термін дії пільгового торгового патенту.
Згідно із п. 5 Порядку ведення книги суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості:
- порядковий номер запису;
- дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом;
- сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника;
- сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг);
- сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.
Згідно із п. 8 Порядку видачі свідоцтва для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 N 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за N 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий доход".
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:
- для позивача, як фізичної особи -підприємця, що застосовує спрощену систему оподаткування шляхом сплати єдиного податку, законодавчо визначеним обов'язком є лише ведення Книгу обліку доходів і витрат;
- встановлення судом факту належної реєстрації у Южненському відділенні Комінтернівської ОДПІ та ведення позивачем Книгу обліку доходів та витрат спростовує встановлений відповідачем в ході перевірок факт, що Книгу обліку доходів і витрат фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 відсутня взагалі;
- поняття «облік доходів і витрат»та «облік товарів за місцем реалізації та зберігання»- не є тотожними;
тому:
- встановлення відповідачем в ході перевірок фактів щодо неведення позивачем у порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання, здійснення продажу документально не облікованого товару та щодо відсутності прибуткових первинних документів, у тому числі накладних на товар та книги обліку доходів та витрат, та відповідно встановлення порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- є необґрунтованим та законодавчо безпідставним;
Інших доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності оскаржених позивачем рішень відповідачем не наведено та не надано, відповідно:
- рішення державної податкової інспекції у місті Южному Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2010 року № 0000692330 та № 0000702330 прийняті: не на підставі законів України; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, - тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 71, 86, 94, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення державної податкової інспекції у місті Южному Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2010 року № 0000692330 та № 0000702330.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
В повному обсязі постанову складено 14 лютого 2011 року.
Суддя М.Г. Цховребова