Справа № 2а-2а/1570/3625/2011
16 червня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання Мірзи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про стягнення з місцевого бюджету м. Одеси через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області надмірно сплачену вартість торгових патентів у розмірі 235 318,66 грн., -
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРА»(надалі по тексту -Позивач, або ТОВ «ІГРА») звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси (надалі по тексту -Відповідач 1 або ДПІ у Суворовському районі м. Одеси), Головного управління Державного казначейства України в Одеській області (надалі по тексту -Відповідач 2 або ГУДКУ в Одеській області) про стягнення з місцевого бюджету м. Одеси через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області надмірно сплачену вартість торгових патентів у розмірі 235 318,66 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує позбавленням відповідачами, всупереч вимогам абз. 2 ч. 3 ст.2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», права товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»на отримання з відповідного місцевого бюджету надмірно сплачених коштів за торгові патенти на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, у зв'язку з припиненням діяльності у сфері грального бізнесу після прийняття Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні».
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача ДПІ у Суворовському районі м. Одеси у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі з підстав викладених в запереченнях на позов, зокрема зазначивши, що у зазначеному позові ТОВ «ІГРА»порушує питання про повергнення надмірно сплаченої суми торгового патенту, що сталося не в результаті його власної ініціативи, а внаслідок втручання державних органів (шляхом прийняття відповідних рішень). Тому, відповідач вважає, що в даному випадку, механізм повернення надмірно сплаченої суми вартості торгового патенту нормами Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»не може бути застосований. Крім того, відповідач зазначив, що станом на 01.05.2011 року за даними картки особового рахунку за позивачем обліковується податкова заборгованість у розмірі 130511,80 грн., а згідно ст. 43 Податкового кодексу України помилково та /або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податків податкового боргу, повернення та /або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Представник відповідача ГУДКУ в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, у встановленому законодавством порядку.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «ІГРА»зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради за юридичною адресою: 65003, м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, 11 (а.с. 13).
Основним видом господарської діяльності позивача є діяльність з організації азартних ігор, яка здійснювалась на підставі ліцензії серії АВ №082973 від 06.05.2006 року (а.с. 12).
З метою здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу на території міста Одеси Одеської області, позивач придбав у ДПІ у Суворовському районі м. Одеси 227 торгових патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.
На підставі Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»гральний бізнес, у тому числі діяльність з організації і проведення азартних ігор на гральних автоматах, був заборонений з 25.06.2009р., тому ТОВ «ІГРА»з цього часу було позбавлено можливості здійснювати підприємницьку діяльність щодо надання послуг у сфері грального бізнесу.
Листом від 10 червня 2009 року позивач повідомив ДПІ у Суворовському районі м. Одеси про припинення діяльності з проведення азартних ігор та одночасно заявив клопотання про зупинення нарахування по торгових патентах і повернення надмірно сплаченої суми (переплати).
03.07.2009 року позивачем було повернуто ДПІ у Суворовському районі м. Одеси оригінали патентів у кількості 227 одиниць.
20.07.2009 року позивачем подана заява до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси про повернення вартості патентів в сумі 235 318, 66 грн. (а.с. 36).
Проте, як було встановлено в процесі розгляду справи, позивачу не було повернуто надмірно сплаченої вартості торгових патентів у сумі 235 318,66 грн., у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з місцевого бюджету міста Одеси Одеської області через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області надмірно сплаченої вартості торгових патентів у розмірі 235 318,66 грн.
Суд вважає, що бездіяльність ДПІ у Суворовському районі м. Одеси щодо не вчинення дій спрямованих на повергнення ТОВ «ІГРА»надмірно сплаченої вартості торгових патентів в сумі 235 318,66 грн. є протиправною, а тому вимоги позивача про стягнення на його користь надмірно сплаченої вартості торгових патентів у розмірі 235 318,66 грн. підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.
Основні правові та організаційні засади здійснення господарської діяльності з організації азартних ігор регулюються нормами Господарського кодексу України, а також, з урахуванням специфіки даного виду господарської діяльності, спеціальним законодавством, а саме Законами України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Зазначеним спеціальним законодавством визначається порядок ліцензування даного виду діяльності, державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування, порядок патентування діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.
Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»встановлено, що патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами. У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу.
За змістом зазначеної вище норми термін дії торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу становить 60 календарних місяців. Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
Статтею 6 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», визначено, що одержані від продажу торгових патентів кошти зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту.
Оплата позивачем вартості 227 торгових патентів та спрямування вказаних коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету міста Одеси не заперечується відповідачами.
25 червня 2009 року набрав чинності Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні», згідно до статті 2 якого встановлено, що в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх.
У зв'язку з прийняттям зазначених нормативно - правових актів позивач припинив діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу.
Таким чином, дострокове припинення діяльності позивача, що підлягає патентуванню, сталося через прийняття державними органами розпорядчих актів, якими встановлюються відповідні обмеження.
Частиною 3 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.
З урахуванням приписів ст.5 цього Закону для суб'єкта підприємницької діяльності, який своєчасно повідомив про припинення діяльності відповідний державний податковий орган, надмірно сплаченою сумою вартості торгового патенту вважається одноразова плата, що вноситься під час придбання торгового патенту за останній квартал його дії.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивачем виконані всі передбачені Законом дії щодо повернення надміру перерахованої плати за придбані торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.
За змістом п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226 (надалі - Порядок №226) повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням зокрема суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 7 Порядку №226 повернення коштів визначено, що за платежами, що належать місцевим бюджетам, подання органів, зазначених у пунктах 5 та 6 цієї глави, мають бути погоджені з відповідними місцевими фінансовими органами.
У відповідності до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби в Україні в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України, міністерства фінансів України та державного казначейства України №58/78/22 від 03.02.2005 року (надалі - Порядок №58/78/22) за платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу. Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.
Проте, відповідачами, незважаючи на встановлений чинним законодавством порядок повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), звернення позивача з повідомленням про припинення діяльності з проведення азартних ігор та клопотанням повернення надмірно сплаченої суми, не було здійснено повернення з бюджету надміру сплачених коштів, що призвело до порушення законних прав позивача.
Положеннями ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державне казначейство України здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. Згідно з п. 1 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1232, Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується, та відповідно має власні територіальні органи.
Отже, Головне управління Державного казначейства України в Одеській області є саме тим органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача -ДПІ у Суворовському районі м. Одеси на положення ст. 43 Податкового кодексу України, якою визначено, що повернення та /або надміру сплачені суми грошового зобов'язання на поточний рахунок платника податків в установі банку, проводиться лише після повного погашення податкового боргу платником податків, а у ТОВ «ІГРА»станом на 01.05.2011 року за даними картки особового рахунку обліковується податкова заборгованість у розмірі 130511,80 грн., оскільки зазначений кодекс набрав чинності з 01.01.2011 року, а спірні правовідносини виникли до прийняття Податкового кодексу України.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачі всупереч ч.2 ст.71 КАС України, не довели, що діяли добросовісно, в межах повноважень та у спосіб, наданий законом.
Задовольняючи позов, суд виходить із того, що наявність факту оплати (придбання) позивачем торгових патентів та факту надмірної сплати коштів за невикористані позивачем торгові патенти свідчить про неправомірність бездіяльності ДПІ у Суворовському районі м. Одеси щодо повернення позивачеві надміру сплаченої плати за придбання торгових патентів на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу, підтверджуються матеріалами справи.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідачами не було доведено правомірності та обґрунтованості не вчинення дій, спрямованих на повергнення ТОВ «ІГРА»надмірно сплаченої вартості торгових патентів, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його службова чи посадова особа). Тому, враховуючи задоволення позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2353,00 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про стягнення з місцевого бюджету м. Одеси через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області надмірно сплачену вартість торгових патентів у розмірі 235 318,66 грн. - задовольнити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Одеси через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»(65003, м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, 11, код ЄДРПОУ 33721690; п/р 26001015444001, в Одеській філії АКБ «Імексбанк», МФО 388584) надмірно сплачену вартість торгових патентів у сумі 235 318,66 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»(65003, м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, 11, код ЄДРПОУ 33721690; п/р 26001015444001, в Одеській філії АКБ «Імексбанк», МФО 388584) судові витрати в сумі 2353,20 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 17 червня 2011 року.
Суддя С.О. Cтефанов