Справа № 11731/10/1570
30 травня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
при секретарі Ігнатенко М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до виробничого кооперативу «Екологія»про стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки у сумі 2 755, 57 грн. та штрафу у сумі 5 511, 14 грн., -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами перевірки виробничого кооперативу «Екологія»Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області складено акт від 27.09.2010 року № 000521, яким встановлено, що виробничий кооператив «Екологія»в порушення п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року № 1010, сформував тарифи на послуги з захоронення побутових, виробничих та промислових відходів із застосуванням рівня рентабельності у розмірі 15 відсотків, замість встановленого граничного рівня 12 відсотків до собівартості послуг, у зв'язку з чим за період з 01.03.2010 року по 01.07.2010 року мешканцям зайво нараховано 2 930, 84 грн., з них сплачено 2 755, 57 грн., підлягає перерахунку в рахунок майбутніх платежів -186, 66 грн. Також позивач зазначає, що Інспекцією було прийнято рішення від 01.10.2010 року № 307 про вилучення у відповідача необґрунтовано одержаної виручки у сумі 2 755, 57 грн. зі штрафом у двократному розмірі. Вказане рішення з претензією від 01.10.2010 року № 13-3855 направлені на адресу відповідача та отримані ним 04.10.2010 року, проте станом на 01.11.2010 року рішення відповідачем не виконано та не оскаржено. На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача суму необґрунтовано отриманої виручки у сумі 2 755, 57 грн. та штрафу у сумі 5 511, 14 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов, просила його задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечували, в обґрунтування заперечень зазначили, що виробничим кооперативом «Екологія»розроблені калькуляції, в яких зазначалися матеріальні, адміністративні та загальновиробничі витрати на прийняття та утилізацію побутових, виробничих та промислових відходів, які були розглянуті та затверджені Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області. Також, представники відповідача зазначили, що тарифи на прийняття, захоронення та утилізацію відходів, які почали діяти з 01.03.2010 року з рівнем рентабельності 15 %, були затверджені Салганською сільською радою. Крім того, представники відповідача зазначили, що відповідно до п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України № 692 від 08.07.2009 року виробничий кооператив «Екологія» має право для бюджетних установ застосувати рівень рентабельності до 15 %, а для інших до 50 %, оскільки за 2009 рік підприємством надано послуги бюджетним установам - 16, 9 тис. метрів кубічних та іншим підприємствам споживачам - 105, 0 тис. метрів кубічних, а населенню підприємство свої послуги не надає. На підставі викладеного, представники відповідача просили у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Суд, перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.
16.08.1990 року виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради було проведено первинну реєстрацію виробничого кооперативу «Екологія», свідоцтво про державну реєстрацію № 238376 (а.с. 18).
Посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області проведена планова перевірка дотримання діючого порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги згідно діючого законодавства, за результатами якої складено акт № 000521 від 27 вересня 2010 року (а.с. 5-9).
При перевірці порядку формування тарифів було встановлено, що виробничий кооператив «Екологія»в порушення п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року № 1010, сформував тарифи на послуги з захоронення побутових, виробничих та промислових відходів із застосуванням рівня рентабельності у розмірі 15 відсотків, замість встановленого граничного рівня 12 відсотків до собівартості послуг, у зв'язку з чим за період з 01.03.2010 року по 01.07.2010 року мешканцям зайво нараховано 2 930, 84 грн., з них сплачено 2 755, 57 грн., підлягає перерахунку в рахунок майбутніх платежів -186, 66 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004 № 1875-IV комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством
Статтею 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004 № 1875-IV встановлено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади; друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 № 1875-IV порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно п. п.2 п. а ч.1 статті 28 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. N 1010 відповідно до ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 № 1875-IV було затверджено Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів (далі -Порядок).
Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку формування тарифів на послуги підприємством здійснюється відповідно до річних планів надання послуг і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін підприємства.
Пунктом 41 розділу ІV Порядку встановлено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.
В судовому засіданні встановлено, що виробничим кооперативом «Екологія» було сформовано тарифи на послуги з захоронення та утилізації побутових, виробничих та промислових відходів та надано до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області для надання висновку щодо їх економічної обґрунтованості.
Згідно висновків від 09.02.2010 року № 760, № 761, № 762 щодо розрахунку економічної обґрунтованості планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, з урахуванням скоригованих індивідуальних складових витрат, за якими відбулися цінові зміни у розрахунку планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, визначених висновком від 18.01.2008 року № 71, наданих Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, розрахунок планових витрат на виробництво послуг з утилізації, знешкодження та захоронення виробничих відходів визначені в розмірі 3, 27 грн. за 1 куб. м відходів є економічно обґрунтованим; розрахунок планових витрат на виробництво послуг з утилізації, знешкодження та захоронення побутових відходів визначені в розмірі 3, 21 грн. за 1 куб. м відходів є економічно обґрунтованим; розрахунок планових витрат на виробництво послуг з утилізації, знешкодження та захоронення промислових відходів визначені в розмірі 3, 43 грн. за 1 куб. м відходів є економічно обґрунтованим (а.с. 38-40).
Після винесення Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області вищезазначених висновків виробничий кооператив «Екологія»звернувся до Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для погодження тарифів на приймання та утилізацію твердих побутових, промислових та виробничих відходів.
Рішенням Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 14 від 15.02.2010 року про погодження виробничому кооперативу «Екологія»тарифів на приймання та утилізацію твердих побутових та промислових відходів на підставі висновків від 09.02.2010 року № 760, № 761, № 762, виробничому кооперативу «Екологія»погоджено тарифи на приймання та утилізацію твердих побутових та промислових відходів: побутові відходи -4, 43 грн. /куб., виробничі відходи -4, 51 грн. /куб., промислові відходи -4, 74 грн./куб. (а.с. 37).
Відповідно до п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010, рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.
Проте, в порушення п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010, виробничий кооператив «Екологія»сформував тариф на послуги з урахуванням рентабельності у розмірі 15 відсотків, замість затвердженого граничного рівня -12 відсотків.
З урахуванням вищевикладеного, суд не приймає до уваги та вважає необґрунтованими доводи представників відповідача щодо необґрунтованості висновків акту № 000521 від 27 вересня 2010 року та рішення № 307 від 01.10.2010 року, які полягають в тому, що тарифи на прийняття, захоронення та утилізацію відходів були сформовані виробничим кооперативом «Екологія» з рівнем рентабельності 15 % та затверджені Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, оскільки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області були надані висновки щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, а не висновки щодо рівня рентабельності у 15 %.
Отже, Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області правомірно зроблено висновок, що виробничим кооперативом «Екологія»неправомірно сформовано тариф на послуги з захоронення та утилізації побутових, виробничих та промислових відходів із застосуванням рівня рентабельності 15 %.
Таким чином, за період з 01.03.2010 року по 01.07.2010 року виробничим кооперативом «Екологія»споживачам зайво нараховано 2 930, 84 грн., з яких сплачено 2 755, 57 грн., загальна сума додатково отриманої виручки склала 2 755, 57 грн., підлягає перерахунку в рахунок майбутніх платежів -186, 66 грн.
Згідно ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
На підставі акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 307 від 01.10.2010 року, згідно якого, вирішено вилучити у виробничого кооперативу «Екологія»в доход державного бюджету 2 755, 57 грн. та стягнути штраф у сумі 5 511, 14 грн. (а.с. 10).
Зазначене рішення разом з претензією № 13-3855 від 01.10.2010 року були отримані відповідачем 10.10.2010 року (а.с. 10-12).
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування своїх позовних вимог і адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з виробничого кооперативу «Екологія» 8 266, 71 грн. у тому числі: в дохід державного бюджету код 21081100 на р/р 31114106700083 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23215016 суму необґрунтовано отриманої виручки 2 755, 57 грн.; в дохід державного бюджету код 21081100 на р/р 31114106700083 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23215016 штраф у сумі 5 511, 14 грн.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 03 червня 2011 року.
Суддя