Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
11 квітня 2011 р. Справа № 2а-3047/11/1470
Суддя Миколаївського окружного адімністративного суду Біоносенко В. В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1,
доЖовтневої центральної районної лікарні
головного лікаря Жовтневої центральної районної лікарні Богатого Ю.О.,
провизнання відсутності компетенції, зобов'язання вчинити певні дії,
Лікар ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою до Жовтневої центральної районної лікарні та головного лікаря Жовтневої центральної районної лікарні Богатого Ю.О. про визнання відсутності компетенції у відповідача проводити іспити для лікарів, зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо внесення даних до особових документів позивача.
Відповідно до ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до юрисдикції адміністративних судів віднесені, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України під справою адміністративної юрисдикції розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто суб'єкт владних повноважень.
Відповідач - Жовтнева центральна районна лікарня є закладом охорони здоров'я комунальної власності району, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ району.
Відповідно до ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклади охорони здоров'я - підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
За таких обставин, відповідач не є суб'єктом владних повноважень.
Крім того слід також зазначити, що не може вважатися цей спір як спір з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п.2 ч.1 ст.17 КАС України), так як позивачка не є публічним службовцем.
Згідно до пункту 15 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
До категорії публічних службовців не відносяться трудові спори працівників державних чи комунальних підприємств, організацій та установ (бюджетних устранов), зокрема лікарі, які працюють за контрактом чи іншою формою трудового договору.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначену позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Адміністративний суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що зазначений спір є трудовим спором між працівником та роботодавцем та підлягає судовому розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, враховуючи, що цю заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу невідкладно разом із позовною заявою ті усіма доданими до неї матеріалами.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання.
Суддя В. В. Біоносенко