79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
20 квітня 2011 р. № 2а-1706/10/1370
у складі головуючого -судді Кузьмича С.М.
при секретарі Залуцькій І.І.
з участю представників: позивача Копняк Н.Я.
відповідача Деми І.Ф., Браташа П.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомаркет і К»про стягнення коштів в дохід бюджету,
Позивач звернувся в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомаркет і К»про стягнення коштів в дохід бюджету.
Позов мотивує тим, що позивачем проведено перевірку порядку формування та застосування роздрібних цін (тарифів) на природній газ, який реалізується населенню та іншим споживачам в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін та прийнято рішення про застосування економічних санкцій, яке на даний час самостійно не виконано. Результати перевірки відображено в акті перевірки від 11.01.2010 р. № 819. Перевіркою встановлено, що в період з січня по 18 лютого 2009 р. ТзОВ«Енергомаркет і К»у вартість реалізованого природного газу іншим суб»єктам господарювання (трейдерам), зокрема приватному підприємству ЦДС «Хосен, встановлено ціну газу у розмірі 1916,67 грн. за 1 тис.куб.м без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природній газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання природного газу, замість 1152,00грн. за 1тис.куб.м. (або1382,40грн.за 1тис.куб.м з ПДВ), затверджених постановою КМУ від 29.04.06 №605.
Переданий ТзОВ «Енергомаркет і К»трейдерам природній газ відповідно до договору купівлі-продажу природного газу ПП ЦДС«Хосен»від 18.12.08р №18\12-01 та додаткових угод від 30.01.09р та від 22.01.09р,а також актів прийому-передачі у січні-лютому 2009 року, становить 1000 тис.куб.м. по ціні 2300,00грн заі тис.куб.м. на загальну суму 2300,00 тис.грн.
Загальна вартість переданого у січні 2009 року природного газу становить 958,335 тис.грн без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природній газ у вигляді цільової надбавки ,тарифів на його транспортування ,розподіл і постачання ,що за регульованим тарифом повинно становити 576, тис.грн без урахування ПДВ,( 691,2тис.грн.з ПДВ). Загальна вартість переданого за період 01-18 лютого 2009 року природного газу становить 616,00 тисл-рн. без урахування ПДВ, та 739,2тислрн. з ПДВ (згідно наданих ТзОВ «Енергомаркет і К»актів прийому-передачі природного газу ПП ЦДС«Хосен»від 28.02.2009р.) замість 370,2тислтш без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природній газ у вигляді цільової надбавки /тарифів на його транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом, або 444,3тислрн.з ПДВ
Згідно з умовами договору купівлі-продажу природного газу від 18.12.08р№18\12-01, укладеним з приватним підприємством ЦДС«Хосен», розрахунки за природній газ здійснюються шляхом передоплати.
Внаслідок застосування ТзОВ «Енергомаркет і К»за період з січня по 18 лютого 2009р. завищених і непогоджених з Міністерством економіки (постанова НКРЕ від 29.01.09 №57) граничних рівнів цін на природній газ як для інших суб'єктів господарювання (трейдерів) порушено вимоги постанови КМУ від 29.04.06р. №605 (зі змінами) та постанову КМУ від 25.12.96р №1548 та необгрунтовано отримано виручку в сумі 753,7 тис.грн.
На підставі наведеного та керуючись ст. 250 ГК України, ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Мінекономіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 р. № 298/519, Держінспекцією цін було прийнято рішення № 14 від 15.02.2009р. про застосування до відповідача економічних санкцій на суму 2261227,02грн, а саме: 753742,34грн.+(753742,34х2) Згідно з статтею 222 ГК України, ТзОВ «Енергомаркет і К»пред'явлена претензія від 15.01.2010р. № 14 про перерахування на відповідні рахунки бюджету економічних санкцій, проте вказана претензія не задоволена. Просить стягнути з відповідача в дохід Держбюджету Личаківського району м.Львова 2261227,02 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та дала суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Окрім того пояснила, що з 15.11.2008 граничний рівень цін на газ природний для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №998 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 №605 і від 11.02.2008 №53»на рівні 1152,00грн. за 1 тис.куб.м без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний таз у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу.
Підпунктом 1 пункту 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.09 №36. внесені зміни до п.8 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" і надано повноваження Національній комісії регулювання електроенергетики України встановлювати граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки.
Національною комісією регулювання електроенергетики України прийнято постанови від 29.01.09 №56 та №57. якими затверджено граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік в розмірі 2020,25грн. за Ітис.куб.м. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу. Однак, вище зазначені постанови не були погоджені з Міністерством економіки України. 19 лютого 2009 року прийнята постанова Національною комісією регулювання електроенергетики України №195, яка погоджена Міністерством економіки України, тому до 19.02.2009 діяв граничний рівень ціни на газ природний для зазначеної категорії споживачів у розмірі 1152,00грн. за Ітис.куб.м без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання.
Просить позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали та пояснили, що відповідач діяв в межах чинного законодавства, а саме: розрахунки за природний газ придбаний та реалізований за період з 1 січня по 19 лютого 2009 року здійснювався відповідно до чинної КМУ від 14.07.2010 року № 572 (про внесення змін до пункту 2 Постанови КМУ від 28.01.2009 року №36). Просять в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно акту перевірки від 11.01.2010 р. № 000819. встановлено, що внаслідок застосування ТзОВ «Енергомаркет І.К.»за період січня 18 лютого 2009р. завищених і непогоджених з Міністерств економіки (постанова НКРЕ від 29.01.09 №57) граничних рівнів на природний газ для інших суб'єктів господарювання (грейдері порушено вимоги постанови КМУ від 29.04.06 №605 (зі змінами) постанови КМУ від 25.12.96р. № 1548 (зі змінами п.8 згідно постановою КМУ від 28.01.09 №36) і необгрунтовано отримано виручку в сумі 753,7 тис.грн. з ПДВ (а.с.7).
З рішення №14 про застосування економічних від 15.01.2010р. вбачається, що до відповідача застосовано економічні санкції на суму 2261227,02грн. (а.с.5).
15.01.2010 року позивачем на адресу відповідача надіслано претензію за № 14 від 15.01.2010 року на суму 2261227,02 грн (а.с.6).
У відповідності до статті 8 Закону України “Про ціни і ціноутворення”державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Стаття 9 вказаного Закону України передбачає, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Відповідно до частини 5 статті 191 Господарського кодексу України державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення фіксованих державних та комунальних цін, граничних рівнів торгівельних надбавок та постачальницьких винагород, граничних нормативів рентабельності або шляхом запровадження обов'язкового декларування зміни цін.
Статтею 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” встановлені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, згідно абзацу 3 частини 1 якої Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” за № 605 від 29.04.2006 року встановлені граничні рівні цін на природний газ. Таким чином, суд приходить до висновку, що ціна на природний газ, що відпускається позивачем промисловим споживачам, іншим суб'єктам господарської діяльності та бюджетним установам і організаціям є регульованою ціною, щодо якої встановлено її граничний рівень.
Зідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов кабінету Міністрів України» № 36 від 28.01.2009р. встановлено, що розрахунки за природний газ, закуплений за період з 01.01. по 19.02.2009р., здійснюються відповідно до граничних рівнів цін, установлених на 19.02.2009р.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно пункту 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за № 1819 від 13.12.2000 року Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Основним завданнями якої є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів , проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках . (пункт 3).
Суд не погоджується з висновком позивача викладеними в Акті, оскільки 14.07.2009 року постановою Кабінету Міністрів України № 572 внесено зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28 січня 2009 року та установлено, що розрахунки за природний газ, закуплений за період з 01.01.2009 року по 19.02.2009 року здійснюються відповідно до граничних рівнів цін, установлених на 19.02.2009 року.
29.01.2009 року Національна комісія з питань регулювання електроенергетики України прийняла постанову № 56 та № 57 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік»та затвердила граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн за 1000 м3, та № 57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік»та затвердила граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн за 1000 м3
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»зі змінами та доповненнями Національна комісія регулювання електроенергетики України встановлює граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання; роздрібні ціни на природний газ для потреб населення; тарифи на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етиленових речовин, що поставляються споживачам України; тарифи на розподіл природного газу та його постачання;
Відповідно до положення «Про Національну комісію регулювання електроенергетики України», затвердженого Указом Президента України № 335/98 від 21.04.1998 року визначено основні завдання а саме:
- участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування, ринків газу, нафти та нафтопродуктів;
- державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;
- сприяння конкуренції у сфері виробництва електричної енергії, постачання електричної енергії та газу, видобутку газу та нафти, зберігання та реалізації газу, нафти і нафтопродуктів;
- забезпечення проведення цінової і тарифної політики в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;
Комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень.
Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів.
Як встановлено судом, відповідач здійснював реалізацію природного газу іншим суб'єктам господарської діяльності, зокрема ЦДС «Хосен»
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, включаючи зміни до згаданих постанов Кабінету Міністрів України, суд приходить до переконання, що дії відповідача, на час розгляду справи, відповідають законодавству, а відтак позов до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст. 7 - 14, 18, 19, 70, 71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 25.04.2011року.
Головуючий (підпис) С.М.Кузьмич
З оригіналом згідно.
Постанова не набрала законної сили.
СУДДЯ: _____________________