79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
31 травня 2011 р. № 2а-1939/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., за участю секретаря судового засідання: Чернишенко Н.А., представника прокуратури: Свентик А.А., представника позивача: Кравець Н.А., розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Галицького району м.Львова в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»про стягнення штрафних санкцій,-
Прокурор Галицького району м.Львова звернувся в суд в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»(надалі ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент») про стягнення штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що внаслідок проведеної Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку перевірки було виявлено, що ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»здійснює свою діяльність з порушенням законодавства на ринку цінних паперів, у зв'язку з чим до відповідача було винесено постанову по застосуванню штрафних санкцій. Однак, в передбачений законом термін штрафні санкції у розмірі 85000,00 грн. відповідачем сплачені не були, тому просить їх стягнути в судовому порядку.
Представник прокуратури та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, не надіслав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності, про причини неявки суд не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання за адресою, вказаною у довідці ЄДРЮОФОП, однак повідомлення було повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Справа розглядається відповідно до ст. 71 КАС України, на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, за невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 19.10.2009 року №848-ІД, а саме ненадання до Комісії інформації щодо фінансових показників діяльності ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»за 2008 рік, січень, лютий, 1 квартал, квітень, травень, 2 квартал та липень 2009 року на виконання вимоги п.3.1. розділу ??? Положення про порядок подання інформації щодо фінансових показників діяльності осіб, які здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), затвердженого рішенням Комісії від 04.10.2005 року №520, за наслідками розгляду справи про правопорушеня на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії до ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів по ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент», на підставі п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»уповноваженою особою Комісії винесено Розпорядження від 23.12.2009 року №1061-ІД про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Відповідно до Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.12.2009 року №1061-ІД відповідачу необхідно було у термін до 23.03.2010 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та до 25.03.2010 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження.
Оскільки станом на 26.03.2010 р. документи про виконання розпорядження не надходили, позивачем було винесено Акт №27-ІД від 07.04.2010 р. про правопорушення на ринку цінних паперів.
У зв'язку з наведеним позивачем було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №241-ІД від 22.04.2010 р. у розмірі 85000,00 грн., яку було скеровано відповідачу листом від 23.04.2010 р.
Однак, у передбачений законом термін сума застосованих штрафних санкцій ТзОВ «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»добровільно не сплачена. Постанова про застосування штрафних санкцій в порядку передбаченому законодавством до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю або до суду протягом 10 днів після її винесення не оскаржувалася.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до наданих повноважень здійснює функції державного регулювання ринку цінних паперів і застосовує до порушників законодавства про цінні папери і фондовий ринок штрафні санкції.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Згідно з ст. 47 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: встановлення вимог, порядку та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
Згідно з ч.6 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до ч. 10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Згідно до п. 19.1. Розділу 19 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином позивачем правомірно застосовані до відповідача фінансові санкції на суму 85000,00 грн. та згідно повноважень наданих Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Згідно Розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, що врегульовує питання виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, штраф, накладений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Сплачують штрафи юридичні особи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.
При цьому документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).
У разі ж несплати штрафу юридичною особою протягом вищезазначеного строку, штраф стягується в судовому порядку.
Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штрафи не сплатив, постанови про їх накладення не оскаржив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно п.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1 . Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвест капітал менеджмент»(79005, м. Львів, вул. Костомарова, 20/1, код ЄДРПОУ: 34367938) до бюджету Державного бюджету України санкцію у вигляді штрафу в розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Крутько О.В.