Рішення від 15.06.2011 по справі 36/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

15.06.11 р. Справа № 36/16

Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.

за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” м. Шахтарськ, Донецька обл.

про відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 48659,80 грн.

При участі представників:

Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю № 02-16 від 05.01.2011р.

Від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю б/н від 03.06.2011р.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк (далі - позивач) звернулась до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” м. Шахтарськ, Донецька обл. (далі - відповідач) про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 48659,80грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач протягом 2009 року здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціального уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.10.-02.11.2009р., видано обов'язковий для виконання припис від 02.11.2009р.

Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.01.2009р. по 01.07.2009р., який склав 48659,80 грн.

Відповідач у відзиві на позов та в судовому засіданні вимоги позивача не визнав. Просить суд відмовити в задоволенні позову з посиланням на те, що на момент проведення перевірки у підприємства був відсутній лише дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, при цьому підприємство мало результати звіту щодо об'ємів викидів, згідно якого наднормативних викидів забруднюючих речовин до атмосфери не зафіксовано. Вказаний звіт підготовлений ТОВ „Гейзер” за результатами проведення інвентаризації джерел викидів згідно договору від 26.08.2009р., укладеному між позивачем та ТОВ „Гейзер”.

Таким чином відповідач вважає, що позивачем не доведено, що здійснені відповідачем викиди речовин в атмосферу є наднормативними.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 15.06.11р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд Донецької області , -

ВСТАНОВИВ:

З 12.10.2009 року по 02.11.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області в присутності заступника директора з охорони праці та природного середовища Пушкар І.А. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” м. Шахтарськ, Донецька обл., результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 12.10.- 02.11.2010р.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що з 01.01.2009 року до моменту її проведення викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві здійснюється без дозволу органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

За результатами перевірки відповідачу було видано припис від 02.11.2009р. на усунення встановлених порушень у строк до 01.01.2010р.

У зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.01.2009р. по 01.07.2009р., який склав 48659,80 грн.

Наведений розрахунок виконано згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064.

При цьому посилання відповідача на те, що відсутність дозволу на викиди на момент проведення перевірки не є доказом здійснення наднормативних викидів в атмосферне повітря з 01.01.2009р. по 01.07.2009р., а також на те, у звіті підготовленому ТОВ „Гейзер” за результатами проведення інвентаризації джерел викидів, не зафіксовано наднормативних викидів забруднюючих речовин до атмосфери, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2.1.2. Методики викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вважаються наднормативними.

Відповідно до п. 3.6 Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).

Так факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря підтверджується даними звітів про охорону атмосферного повітря за 1 квартал 2009р., за 2 квартал 2009р. за формою № 2-ТП (повітря), які підписані його керівником.

Також слід зазначити, що акт перевірки дотримання вимог законодавства від 12.10.- 02.11.2010р., який встановлює факт здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві без дозволу органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, був підписаний директором Євменовим М.Є., заступником директора з охорони праці та навколишнього середовища Пушкар І.А. без будь-яких заперечень.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.01.2009р. по 01.07.2009р., який склав 48659,80 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог законодавства від 12.10.- 02.11.2010р.

Сума збитків в розмірі 48659,80 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.

Суму збитків позивач просить стягнути до спеціального фонду місцевого бюджету Шахтарської міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, джерело викиду, з якого здійснено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу, знаходиться в м. Шахтарськ.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” м. Шахтарськ, Донецька обл. про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 48659,80грн. - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” (86200, Донецька обл., м. Шахтарськ, вул. Д.Бідного, 2; ЄДРПОУ 35401068) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Шахтарської міської ради (ГУДКУ Донецької обл., п/р 33110331700093 ГУДКУ Донецької обл., МФО 834016, ЄДРПОУ 34687038, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 48659,80 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ливарно-механічний завод” м. Шахтарськ, Донецька обл. (86200, Донецька обл., м. Шахтарськ, вул. Д.Бідного, 2; ЄДРПОУ 35401068) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 4865,98 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Донецькім-хімічний завод” (83059, м. Донецьк, пр. Ілліча, 109а, ЄДРПОУ 32388851, р/р 260073017522480 в філії „ГУ ПІБ в Донецькій області”, МФО 334635) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

Вступну та резолютивну частини рішення долучити до матеріалів справи.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Гриник М.М.

Повний текст рішення складено та підписано 20.06.2011р.