Постанова від 15.06.2011 по справі 1610/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"15" червня 2011 р. № 2а- 1610/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря судового засідання - Беззубко А.О.

за участі позивача - ОСОБА_1 (на підставі паспорту),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Голови Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4 Апеляційного суду Харківської області, секретаря судової палати по кримінальним справам Апеляційного суду Харківської області - ОСОБА_3 про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач -ОСОБА_1 - звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Голови Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4 Апеляційного суду Харківської області, секретаря судової палати по кримінальним справам Апеляційного суду Харківської області - ОСОБА_3 про визнання дій незаконними, в якому просив суд визнати незаконними дії голови апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4 щодо розгляду заяв позивачів від 28.12.2010 року та від 08.02.2011 року в порядку Закону України "Про звернення громадян", Закону України "Про інформацію" та зобов'язати голову Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4 надити відповідь на заяву від 28.12.2010 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.12.2010 року позивачі подали заяву в порядку Закону України “Про звернення громадян”, Закону України “Про інформацію”, ст. 40 Конституції України на ім'я голови Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4, в якій просили надати відповіді на всі поставлені в заяві питання. У зв»язку з тим, що на адресу позивачів відповіді не надійшло, 08.02.2011 року позивачі подали повторну заяву на ім»я голови Апеляційного суду Харківської області, в якій також зазначили, що у випадку ненадання відповіді на заяви від 28.12.2010 року та від 08.02.2011 року вони звернуться до суду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представники відповідачів в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Заяву або клопотання про розгляд справи без їх участі до суду не надано. 24.05.2011 року в.о. голови Апеляційного суду Харківської області надано відповідь, що звернення позивачів розглянуті в установленому законом порядку, їм направлені відповіді, у зв»язку з чим правові підстави для задоволення їх позову відсутні.

Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що 28.12.2010 року на ім»я Голови Апеляційного суду Харківської області надійшла заява ОСОБА_2 та ОСОБА_1.

08.02.2011 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись із повторною заявою до голови Апеляційного суду Харківської області, в якій також зазначили, що у випадку ненадання відповіді на заяви від 28.12.2010 року та від 08.02.2011 року вони звернуться до суду.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.. 40 Крнституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулюються Законом України “Про звернення громадян”.

Преамбулою до Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтями 4, 5 вказаного Закону передбачено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Згідно ст. 19 вказаного Закону, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, зокрема, зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

За змістом ч. 1, 4 ст. 15 Закону України “Про звернення громадян”органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Судом встановлено, що заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 28.12.2010 року та 08.02.2011 року розглянуто листом від 15.02.2011 року за вих. № 1-12/97 та надано відповідь стосовно поставлених питань в заяві, за підписом судді апеляційного суду Харківської області Кисельова Г.С. та надіслано позивачам.

В матеріалах справи також міститься копія доповідної записки старшого секретаря апеляційного суду Харківської області І.В. Писаренко від 15.03.2011 року на ім»я Голови апеляційного суду Харківської області про те, що у відділі загального діловодства та контролю апеляційного суду Харківської області були відсутні бюджетні кошти на відправку судових справ та іншої (рекомендованої, простої) поштової кореспонденції з 14.02.2011 року по теперішній час, тобто до 15.03.2011 року.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем, уповноваженим розглядати заяви і скарги громадян, а також здійснювати передбачені законодавством заходи реагування, відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" розглянута заява позивача та надана йому належна відповідь, права позивача у сфері публічно -правових відносин не були порушені.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є необгрунтованими та в їх задоволенні необхідно відмовити.

Судові витрати по справі не підлягають присудженню на користь позивача відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 71, 72, 86, 94, 98, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Голови Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_4 Апеляційного суду Харківської області, секретаря судової палати по кримінальним справам Апеляційного суду Харківської області - ОСОБА_3 про визнання дій незаконними - відмовити у повному обсязі

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 20 червня 2011 року

Суддя О.М. Шляхова