Постанова від 08.06.2011 по справі 2а-2616/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв.

08.06.2011 р. Справа № 2а-2616/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. за участю секретаря судового засідання Миндрул Л.В., пр. позивача ОСОБА_1 дог. 14.05.11р., пр. відповідача: ОСОБА_2 дов. від 04.01.2011 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомФОП ОСОБА_3, АДРЕСА_1

доДПІ у Центральному районі м. Миколаєва, вул. Потьомкінська, 24/2,Миколаїв,54030

провизнати протиправним та скасувати рішення від 17.11.2010 р. №0019482350, від 17.11.2010 р. №0019502350,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаїв про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0019482350, № 0019502350 від 17.11.2010 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій підлягає скасуванню. Порушення зазначені в акті перевірки не допускав, оскільки заповнював книгу обліку доходів та витрат, проводив в ній облік готівки. За те, що книга обліку доходів та витрат не була зареєстрована, Указом Президента відповідальність, як не оприбуткування готівки не встановлена.

В судовому засіданні позивач підтримав позов в повному обсязі та просить позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки при перевірці були встановлені порушення позивачем п. 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. за № 265/95-ВР, оскільки відсутні будь-які документи на товар , що реалізується. Також було встановлено порушення п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями), а саме не оприбуткування готівкових коштів та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в Книзі обліку доходів та витрат. Рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій прийняті законно та обґрунтовано, тому скасуванню не підлягає.

У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов до наступного висновку:

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України суд повинен перевірити, чи діяв суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Законом України № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг»( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статтями 15,16 визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари ( послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Позивач, згідно свідоцтва про сплату єдиного податку серії З № 142749 від 17.12.2010 р. у 2010 р. перебуває на спрощеній системі оподаткування.

12.10.2010 р. працівниками Луцької ОДПІ була проведена перевірка позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій торгового об'єкту, розташованого за адресою м. Луцьк, вул. Волі,52. За результатами перевірки був складений акт.

Актом перевірки б/н від 12.10.2010 р. встановлено порушення:

- п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг», а саме порушено порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, відсутні будь-які документи на товар на загальну суму 5 720 грн., за що передбачена відповідальність на підставі ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг»у розмірі подвійної вартості облікованих товарі за цінами реалізації, але не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5 720 х 2= 11440 грн.

- п.2.2, п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями). Готівкові кошти в сумі 440 грн. необліковані належним чином, а саме неприбутковані в Книзі обліку доходів і витрат, також встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкової виручки в книзі обліку доходів та витрат в сумі 3 720 грн., а саме книга обліку доходів та витрат зареєстрована в ДПІ Центрального району м. Миколаєва 12.02.2010 р., а записи починаються з 02.01.2010 р. , за що застосували відповідальність на підставі абз.3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки із зміна та доповненнями в п'ятикратному розмірі неоприбутковуваних готівкових коштів, що складає 4160 х 5= 20 800 грн.

На підставі акта перевірки відповідач прийняв рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0019482350 від 17.11.2010 р. на суму 11 440 грн. , № 0019502350 від 17.11.2010 р. на суму 20800 грн.

Пунктом 2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями) передбачено, що підприємства ( підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між особою і фізичними особами через касу, як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків.

Згідно п. 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями) яке визначає, зокрема порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО ( даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових ( розрахункових) документах.

В п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями) зазначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму їх фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Позивач, згідно свідоцтва про сплату єдиного податку перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»платники єдиного податку -фізичні особи ведуть Книгу обліку доходів і витрат. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. за № 1269 «Про затвердження Порядку ведення книгу обліку доходів і витрат»передбачено, що суб'єктами підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості, як сума виручки від продажу товарів ( надання послуг) -з підсумком за день.

Таким чином, на підставі вищезазначених нормативно-правових актів можна зробити висновок, що позивач повинен зазначати виручку від продажу товарів з підсумком за день, а не за проведення кожної розрахункової операції -продажу товару.

До позивача застосовані штрафні санкції за несвоєчасне оприбуткування готівки, оскільки Книга обліку доходів та витрат зареєстрована в ДПІ 12.02.2010 р., а записи у Книзі починаються з 02.01.2010 р. Але Указом Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95 та Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 передбачена відповідальність за не оприбуткування готівки в касі на повну суму її знаходження, а не за виконання записів у незареєстрованій Книзі обліку доходів та витрат. Неоприбуткування готівки у касі на повну суму її знаходження - це певне порушення, за яке передбачена відповідальність. До позивача відповідачем застосовані штрафні санкції за порушення, яке він не допускав.

В судовому засідання представник позивача пояснив, що Книга обліку доходів та витрат, поки не зареєстрована в ДПІ є предметом канцелярського світу, папірцем. Але обчислював відповідач суму, яка на його думку є не оприбуткованою, на підставі даних, які зазначені позивачем у цьому паперці - незареєстрованій Книзі обліку доходів та витрат.

Відповідно до п.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведений той факт, що позивачем порушено п.2.2., п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями), тому рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0019502350 підлягає скасуванню.

Відповідно до п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції готівкою або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів ( наданих послуг).

П.12 ч.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є відсильною нормою і може застосовуватись лише при наявності інших правових норм, які передбачають порядок ведення обліку товарних запасів для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою -суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою у порядку, визначеному відповідним положенням ( стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»платники єдиного податку -фізичні особи ведуть Книгу обліку доходів і витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. за № 1269 «Про затвердження Порядку ведення книгу обліку доходів і витрат»передбачено, що суб'єктами підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису, дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами або отриманим доходом, сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника, сума вартості товарів, отриманих для їх продажу, сума виручки від продажу товарів ( надання послуг) -з підсумком за день.

Відповідно до п.8 Наказу ДПА України №599 від 29.10.1999 "Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі" (надалі -Порядок №599) для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком №10 до Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України №12 від 21.04.1993 (надалі - Інструкція №12).

Вказані нормативні акти передбачають обов'язок фізичних осіб-підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування заповнювати відповідні строки Книги обліку доходів та витрат, а не вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що вимоги п.12 ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не можуть бути застосовані до фізичних осіб-підприємців, які сплачують єдиний податок, оскільки законодавством не передбачено їх обов'язку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання, і відповідно нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.12 ч.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР у розмірі передбаченому ст.21 Закону №265/95-ВР є безпідставним, а рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0019482350 від 17.11.2010 р. на суму 11 440 грн. підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню повністю.

Судовий збір, відповідно до ст. 94 КАС України, підлягає поверненню з Державного бюджету України на користь позивача в сумі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0019482350 від 17.11.2010 р. на суму 11 440 грн., № 0019502350 від 17.11.2010 р. на суму 20 800 грн.

3.Повернути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1, код НОМЕР_3 судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп. ( три грн. 40 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст постанови складений

та підписаний суддею 14.06.2011 р.