11 травня 2011 року о 15-52 годині Справа № 2а-10648/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
при секретарі Васильченко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя
про визнання не чинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001491702/2448 від 29.11.2010 на суму 100 347,45гривень та №0001501702/2448 від 29.11.2010 на суму 604,88 гривень.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та зазначив, що в період з 22.10.2010 по 04.11.2010 ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя була проведена планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, за підсумками якої було складено акт від 16.11.2010 №2174/1702-2760105412, згідно якого встановлено порушення ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР в частині здійснення підприємницької діяльності без придбання торгового патенту за період з 01.07.2009 по 31.12.2009, п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі - Закон №265/95-ВР ) в частині не проведення розрахункових операцій через РРО.
На підставі акту перевірки ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: №0001491702/2448 на суму 100 347,45 гривень та №0001501702/2448 на суму 604,88гривень.
Представник позивача зазначив, що вищезазначені рішення незаконні через невідповідність їх нормам діючого законодавства України й просить позов задовольнити й визнати нечинними оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Представник відповідача проти позову заперечив із підстав, викладених у письмових запереченнях, де, зокрема, вказує, що в ході проведення планової документальної перевірки ОСОБА_1 встановлено, що у II кварталі 2009 року він здійснював діяльність за загальною системою оподаткування шляхом сплати авансових платежів податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності, відповідно до ст. 14 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992. В цей період ним здійснено розрахункові операції у готівковій формі на загальну суму 20069,49 гривень без проведення їх через РРО та без придбання торгового патенту, чим було порушено вимоги п.1 ст.3 Закону №265/95-ВР й ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР в частині здійснення підприємницької діяльності без придбання торгового патенту.
За результатами встановлених порушень ФОП ОСОБА_1 донараховано штрафні санкції, які передбачені п.1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, а саме у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, та п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі направлення №289 від 22.10.2010, виданого ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя, розпорядження на проведення перевірки № 60-р від 22.09.2010 старшим державним податковим ревізором-інспектором сектору контрольно-перевірочної роботи відділу оподаткування фізичних осіб, інспектором податкової служби II рангу ОСОБА_2, згідно з п. 1 ст.11, ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІ1 від 04.12.1990, було проведено виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010.
В ході перевірки встановлено, що позивач за період з 01.07.2009 по 30.06.2010 здійснював діяльність за загальною системою оподаткування шляхом сплати авансових платежів податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності, відповідно до ст.14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992 (Розділ IV, із змінами та доповненнями).
Згідно з реєстраційними даними, видами господарської діяльності ОСОБА_1 визначено: оптова торгівля фруктами та овочами ( КВЕД 51.31.0). Місце здійснення підприємницької діяльності : АДРЕСА_1 (орендоване складське приміщення), місце реєстрації юридичної адреси підприємця: АДРЕСА_2
Розрахунки з постачальниками та споживачами товару за перевірений період ОСОБА_1 здійснював у готівковій та безготівковій формі, що підтверджується письмовим поясненням підприємця, яке надано було надано до акту перевірки 12.11.2010.
Перевіркою було встановлено, що ФОП ОСОБА_1 за період з 01.07.2009 по
31.12.2009 мав фінансові взаємовідносини з ВАТ «ЗАлК» (комбінат харчування), якому реалізовував продукти харчування (овочі, фрукти) та отримував від продажу товарів кошти у готівковому вигляді, про що свідчать виписані підприємцем прибуткові касові ордери.
Зазначені господарські взаємовідносини також підтверджуються відповіддю ВАТ «ЗАлК» від 09.12.2010 № 011-1402.
Всього за період з 01.07.2009 по 31.12.2009 ФОП ОСОБА_1 отримано від ВАТ «ЗАлК» (комбінату харчування) готівкові кошти на загальну суму 20069,49 гривень, які були відображені підприємством у податкових розрахунках ф. 1-ДФ «Сум нарахованого (виплаченого) доходу на користь платника податків і сум утриманого з них податку» за III та IV квартали 2009 та у відомостях ЦБД ДРФО ДПА України.
Згідно Розділу І ст. 1 Загальних положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами, які здійснюють операції з розрахунків в готівковій або/та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Пунктом 1 ст. 3 вказаного Закону зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівкові формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Постановою Кабінету Міністрів України №1336 від 23.08.2000 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Пунктом 1 даного Переліку передбачено, що роздрібна торгівля продовольчими товарами га пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, що здійснюється:
- суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких від такої діяльності здійснюється за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту відповідно до законодавства з питань обкладення прибутковим податком з громадян;
- суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку).
Виходячи з вищезазначеного, суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, від застосування РРО при отриманні готівкової сплати за надані послуги (виконані роботи) не звільняються.
Позивач взагалі не мав право здійснювати розрахунки із споживачами (в даному випадку з комбінатом харчування ВАТ «ЗАлК») у готівковій формі, а у разі отримання готівки від реалізації товару повинен був застосовувати реєстратори розрахункових операцій.
Комбінат харчування ВАТ «ЗАлК» також міг самостійно перерахувати кошти від отриманого товару на розрахунковий рахунок фізичної особи - підприємця.
Також при перевірці первинних банківських документів позивача було встановлено, що кошти, отримані від реалізації продуктів харчування (овочів, фруктів) від ВАТ «ЗАлК», на розрахунковий рахунок підприємця не надходили.
ОСОБА_1 у своєму позові посилається на п.п.6,12 ст. 9 Закону № 265/95-ВР, якими передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються у разі, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у II кварталі 2009 року здійснював діяльність за загальною системою оподаткування шляхом сплати авансових платежів податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності, відповідно до ст. 14 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992.Крім того, ним здійснено розрахункові операції у готівковій формі на загальну суму 20069,49 гривень без придбання торгового патенту.
Для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб Законом № 265/95-ВР передбачено ведення розрахунків як у готівковій, так і безготівковій формі.
Отже, законодавством чітко передбачено, що в даному випадку повинні застосовуватися розрахунки у безготівковій формі. Поняття розрахунків у безготівковій формі передбачає зарахування коштів з рахунку покупця та рахунок продавця.
Згідно ст. 10 Закону № 265/95-ВР та Постанови КМУ від 23.08.2000 № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, від застосування РРО при отриманні готівкової сплати за надані послуги (виконані роботи) не звільняються.
Також позивач зазначає, що торгівля ним здійснювалась з власного автотранспорту, але, як було з'ясовано в судовому засіданні, відповідно до річної декларації за 2009 рік, транспортних засобів за ОСОБА_1 не зареєстровано.
Правильність відомостей у зазначеній декларації стверджена підписом та печаткою ФОП ОСОБА_1
Згідно з пунктом 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України N 637 від 15.12.2004 (далі - Положення), касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Таким чином, фізичні особи-підприємці при здійсненні готівкових операцій мають оформлювати їх відповідними касовими документами. При цьому Положенням встановлено вимогу щодо обов'язкового оформлення готівкових операцій прибутковими та видатковими касовими документами лише для підприємств - юридичних осіб.
Фізична особа - підприємець оформлює касові операції з урахуванням законодавчо встановлених вимог (Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"), вимог нормативних документів виконавчої влади, зокрема, Кабінету Міністрів України ( Постанова N 1336 від 23.08.2000 щодо застосування розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій), Державної податкової адміністрації України (наказ N 614 від 01.12.2000 щодо ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок тощо) та інших нормативно-правових актів залежно від виду своєї діяльності (виробництво товарів, надання послуг, торговельна діяльність на ринку тощо).
Враховуючи викладене, фізичні особи-підприємці проводять документальне оформлення касових операцій залежно від виду та специфіки своєї діяльності відповідно до вимог нормативно-правових актів, що поширюються на їх діяльність.
Таким чином, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 при здійсненні реалізації товару за готівкові кошти за період з 01.07.2009 по 31.12.2009 порушено вимоги п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
За результатами встановлених порушень ОСОБА_1 було донараховано ДПІ штрафні санкції, які передбачені п.1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (20069,23 гривень х 5 = 100347,45 гривень).
Також позивачу було донараховано штрафні санкції у розмірі 604,88 гривень за не придбання торгового патенту.
При дослідженні накладних № 624 від 11.11.2009, №613 від 04.11.2009, №550 від 07.10.2009 та інших у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 здійснював торгівлю товарами не тільки вітчизняного виробництва, а й імпортного ( банани, лимони, апельсини, ківі та інше), тому він повинен був здійснювати свою торгівельну діяльність з придбанням торгового патенту. У зв'язку з цим посилання позивача на ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», де зазначено, що при торгівлі товарами вітчизняного виробництва - ягодами і фруктами, картоплею та плодоовочевою продукцією - торговий патент не придбавається, є такими, що суперечать дійсним обставинам справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведена правомірність винесення рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001491702/2448 від 29.11.2010 на суму 100 347,45гривень та №0001501702/2448 від 29.11.2010 на суму 604,88 гривень, а тому позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.17, 158-162,167 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя про визнання не чинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова у повному обсязі виготовлена 17.05.2011.
Суддя О.В. Матяш