Справа № 2-а-2175/11
07.06.2011 м.Енергодар
Суддя Енергодарського міського суду Запорізької області Ткаченко І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Енергодар Запорізької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом до УПФУ у м. Енергодар Запорізької області.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що він є особою постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), та є інвалідом 3 групи, тому має право на отримання виплат передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вважає дії відповідача по нарахуванню виплати йому додаткової пенсії неправомірними, оскільки відповідач здійснює йому виплати не в повній мірі.
Просить визнати неправомірними дій УПФУ у м. Енергодар Запорізької області, пов'язані з не призначенням та не виплатою пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати провести перерахунок та виплату з 06.04.2011 року додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 вищезазначеного закону у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
У судове засідання позивач не з'явився, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'являвся неодноразово, заперечень проти позовних вимог або заяву про визнання позову у встановлений ст.183-2 КАС України строк не надав.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Позивач є особою постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - категорія 1 та є інвалідом 3 групи (а.с.4,5) та відповідно до ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» належить до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50% відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування N 1058-IV від 09.07.2003 року мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією України та законами України.
Позивач отримує додаткову пенсію, однак її розмір, який обчислюється працівниками УПФУ у м. Енергодар Запорізької області не відповідає вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки при розрахунку додаткової пенсії позивачеві, відповідач застосовує положення Постанови КМУ N 530 від 25.08.2008 року, якою встановлюється її розмір.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії позивача, відповідач повинен керуватися Законом України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який з огляду на пріоритетність нормативно - правових актів над підзаконними нормативно - правовими актами є пріоритетним для застосування. Постанова Кабінету Міністрів України, яка визначає порядок виплати пенсії, призводить до звужування змісту, обсягу існуючих прав і свобод, що є порушенням ст. 22 Конституції України.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Енергодарського міського суду Запорізької області від 28.04.2011 року провадження по справі відкрито.
Крім того, при визначення кінцевих строків зобов'язання відповідача щодо проведення призначення та виплати позивачу додаткової пенсії, суд вважає, що визначений позивачу статус: евакуйованої із зони відчуження наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), не обмежується строками, а згідно положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії кожен раз з дня встановлення нового прожиткового мінімуму, що не протирічить положенням ч.2 ст. 19 Конституції України.
Враховуючи те, що після 22 травня 2008 року і в подальшому, після відновлення положень ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції та з урахуванням того, що до цього часу ніяких змін до вказаного Закону не вносилось, дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком тривають і в подальшому, суд вважає, що слід поновити права позивача, шляхом зобов'язання відповідача проводити нарахування та виплату додаткової пенсії у вищевказаних розмірах з 06.04.2011 року без обмежень будь - яким строком до змін в законодавстві або зміни статусу позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст.ст. 49, 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 8, 11, 69-71, 94, 99, 100, 128, 158-164, 186, 256 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у м. Енергодар Запорізької області щодо нездійснення перерахунку та невиплаті ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю не у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Енергодар Запорізької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком починаючи з 06.04.2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І. М. Ткаченко