02 червня 2011 р.Справа № 2-а-9406/09/1570
Категорія:10.3.4Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Косцової І.П.
суддів: Стас Л.В., Турецької І.О.,
за участю секретаря - Алексєєвої Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської обласної філармонії про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
У липні 2009 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просить стягнути з Одеської обласної філармонії адміністративно-господарських санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 40920,71.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Обґрунтовуючи своє рішення, суд першої інстанції зазначив, що чинним законодавством не передбачені підстави та порядок накладення адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів
У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 26 лютого 2009 року відповідачем до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було надано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік за формою № 10-ПІ, в якому було зазначено, що середньооблікова чисельність штатних працівників Комунальної установи «Одеська обласна філармонія»у 2008 році склала 139 осіб.
Згідно з вимогами статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»у 2008 році мали бути працевлаштовані 6 інвалідів.
Проте з вищевказаного звіту вбачається, що у 2008 році на підприємстві відповідача працювало 3 інваліда.
На підставі отриманого від відповідача звіту Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було складено розрахунок заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008 рік відносно відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Колегією суддів встановлено, що відповідач - Комунальна установа «Одеська обласна філармонія»є неприбутковою установою та фінансується з бюджету, що закріплено у п. 1.8. Статуту відповідача затвердженого Головою Одеської обласної ради.
Крім того, факт фінансування відповідача за рахунок бюджету, підтверджується Довідкою про включення відповідача до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів виданою Головним управлінням Державного казначейства України в Одеській області, довідкою Управління культури і туризму Одеської обласної державної адміністрації про фінансування відповідача за рахунок коштів загального фонду обласного бюджету та листом Головного управління Державного казначейства України в Одеській області від 07.09.09 № 05-04/65-5200.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2008 році відповідач не інформував державну службу зайнятості про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів та про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, що підтверджується листом Одеського міськрайонного центру зайнятості № 2005/17/03 від 06.08.2009 року.
Таким чином, у 2008 році відповідачем не було вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення у вигляді недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів .
Проте сам факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді невжиття всіх заходів для забезпечення дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році не може бути підставою для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
Згідно з положеннями Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції є одним з видів господарських санкцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів передбачені ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». При цьому як зазначалося вище, положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, тобто на відповідача.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач є установою, що повністю утримається за рахунок обласного бюджету.
Проаналізувавши вищенаведені норми законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що чинним законодавством не передбачені підстави та порядок накладення адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
З огляду на те, що відповідач є саме такою установою, в нього не має обов'язку сплачувати адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Тому позивач нарахував зазначені санкції без достатніх на те законних підстав, у зв'язку з чим вони не підлягають стягненню.
Разом з тим слід врахувати, що відповідно до ст..188 КУпАП невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів тягнуть за собою накладення штрафу.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись: ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської обласної філармонії про стягнення адміністративно-господарських санкцій - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів у відповідності до діючого законодавства.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
Л.В.Стас.