07 червня 2011 р. Справа № 11980/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Носа С.П., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Стецків І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 29.12.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням середнього заробітку по Україні та стягнення заборгованості щодо пенсійних виплат,-
встановила:
У жовтні 2010 року позивач звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру належної їй пенсії, стягнути суму недоплаченої пенсії, посилаючись, на те, що після призначення пенсії за віком, вона продовжує працювати.
Позивач позовні вимоги мотивувала тим, що 01.02.2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії ві додаткового стажу до заробітку. Відповідач провів перерахунок пенсії із застосуванням показника зарплати в середньому на особу в цілому по Україні - 1118, 60 грн. Однак, даний перерахунок не відповідає вимогам закону. При проведенні перерахунку пенсії відповідач мав виходити з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто 1650, 43 грн. (показник на 2009 рік), натомість відповідачем застосовано показник на 2007 рік, відповідно до постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", що призвело до недоотримання нею коштів та звуження її прав. Просила позов задоволити.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова позов задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова з 06.04.2010 року провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн.
Постанову суду оскаржило управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в позові відмовити.
Апелянт стверджує, що відповідно до спільного листа-роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду від 11.03.2009 №4096/02-01, частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачу з 01.02.2010 року призначено пенсію за віком. У зв'язку з продовженням праці після призначення пенсії, позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії.
Як вбачається з повідомлень управління Пенсійного фонду у Франківському районі м. Львова від 27.05.2010 року та від 01.09.2010 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2010 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, що становить 1197,91 грн.
Умови призначення та здійснення перерахунку пенсії визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Колегія суддів не бере до уваги посилання апелянта на спільний лист Мінпраці та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, який не є нормативно-правовим актом і відповідно не зареєстрований в Міністерстві юстиції та ніде офіційно не оприлюднений.
Суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що при перерахунку пенсій в 2010 році відповідач повинен був взяти за основу показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не застосовувати такий за 2007 рік, адже із змісту частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за № 1058-ІХ витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 29.12.2010 року №2а-1239/10/1309 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: С. Нос
В. Каралюс
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.06.2011 року