ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
28 квітня 2011 року № 2а-3903/11/2670
О 15 годині 54 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.,
при секретарі судового засідання Білову М.В.
за участю:
прокурора: Смізюк О.О.
представника позивача: Кучук І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства Національної енергетичної компанії «Укренерго»
до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Т. і Е.»
про стягнення штрафу,
Заступник прокурора Печерського району міста Києва звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Т. і Е.»штраф у сумі 5 100 грн.
В обґрунтування наведених вимог прокурор посилається на Конституцію України, закони України «Про прокуратуру», «Про електроенергетику», «Про теплопостачання», «Про Державний бюджет на 2010 рік», Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929, Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 та зазначає, що за порушення Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Т. і Е.»Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж на товариство накладено штраф у розмірі 5 100 грн., який відповідач у встановлені строки не сплатив.
Відповідач в судове засідання не з'явився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав. Відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі та повістки про виклик, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
За правилами, встановленими п. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям -за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів (п. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи наведене, а також з огляду на належне повідомлення відповідача про місце, дату та час судового засідання, суд приходить до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 290 від 26 жовтня 2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на Товариство з обмеженою відповідальністю «Т. і Е.»накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн.
Постанова отримана відповідачем 03 листопада 2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Вказана постанова винесена на підставі акту перевірки (протоколу) № 8/10-12-297 А/П від 25 серпня 2010 року, яким встановлено невиконання вимог припису від 30 березня 2010 року № 8/10-12-987.
Акт перевірки (протокол) отримано відповідачем 10 вересня 2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Згідно припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві № 8/10-12-987 від 30 березня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Т. і Е.»до 30 червня 2010 року зобов'язано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, а саме: 1) привести у відповідність схему теплопостачання корпусів ЛБК-1 згідно наданого проекту (п. 7.2.9 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж); 2) відновити частково відсутню ізоляцію тепломережі, яка знаходиться на балансі споживача (п. 6.3.45 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж).
Припис отримано відповідачем 08 квітня 2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Вказаний припис наданий на підставі акту перевірки (протоколу) № 8/10-12-191 А/П від 26 лютого 2010 року, яким встановлено невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Т. і Е.»вимог припису від 02 березня 2009 року № 8/10-12-141, а саме: не приведено у відповідність схему теплопостачання корпусів ЛБК-1 згідно наданого проекту (п. 7.2.9 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж) та не відновлено частково відсутню ізоляцію тепломережі, яка знаходиться на балансі споживача (п. 6.3.45 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж), чим товариством порушено вимоги ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».
Акт перевірки (протокол) отримано відповідачем 09 березня 2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Відповідно до пункту 6.3.45 розділу 6 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року № 71 (із змінами і доповненнями, далі -Правила) усі елементи трубопроводів із температурою зовнішньої поверхні стінки вище 43° C, розміщені в доступних для обслуговуючого персоналу місцях, покриваються ізоляцією, температура зовнішньої поверхні якої не повинна перевищувати 43° C. Товщина теплової ізоляції визначається на основі техніко-економічних розрахунків.
Згідно пункту 7.2.9 розділу 7 Правил, установлене обладнання засобів контролю та вимірювань, автоматичних пристроїв, приладів обліку теплової енергії та об'єму (маси) теплоносія має відповідати погодженій в установленому порядку проектно-технічній документації. У разі потреби заміни обладнання засобів контролю та вимірювань, автоматичних пристроїв дозволяється встановлювати прилади іншого типу з аналогічними технічними характеристиками. У разі потреби заміни обладнання приладів обліку теплової енергії та витрати теплоносія на прилади інших типів необхідно в установленому порядку внести відповідні зміни до проектно-технічної документації.
Відповідно до ст. 24 Закону України від 02.06.2005 № 2633-ІV «Про теплопостачання»(із змінами і доповненнями, далі -Закон № 2633-ІV) основними обов'язками споживача теплової енергії є:
- своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії;
- додержання вимог договору та нормативно-правових актів;
- забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання;
- забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання приладів комерційного обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації за умови пред'явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов'язків.
Споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.
Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Під час здійснення державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд взаємодіє з Мінрегіонбудом, Мінжитлокомунгоспом, НКРЕ, Антимонопольним комітетом, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, Державною інспекцією з нагляду за охороною праці, Державною інспекцією з енергозбереження, Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій та мереж, органами державного пожежного нагляду, державним підприємством «Енергоринок», науково-технічними, проектно-конструкторськими, громадськими та іншими підприємствами, установами та організаціями.
Згідно ст. 14 Закону № 2633-ІV державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Державні інспектори мають право:
- надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на об'єктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;
- застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Положенням про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві, затвердженим Директором Головдерженергонагляду -Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду ОСОБА_3 04 березня 2009 року (далі - Положення), встановлені завдання, функції та права Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві, яка є відокремленим підрозділом «Держенергонагляд у Центральному регіоні»Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго».
Згідно розділу 2 Положення, основними завданнями та функціями Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві, зокрема, є: здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії у м. Києві виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії; здійснення в межах компетенції нагляду за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової) вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.
Виконання завдань та функцій здійснюється з виїздом до суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, споживачів та їх структурних підрозділів з оформленням відповідних актів і приписів.
При здійсненні своїх повноважень Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві має право: вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; безперешкодно у робочий час відвідувати електричні та теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики та теплопостачання; здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, встановленому законодавством (розділ 3 Положення).
Відповідно до ст. 31 Закону № 2633-ІV уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та органами державного регулювання в межах їх компетенції.
Суми штрафів, що накладаються органами державного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами уповноважених органів, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передаються посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.
Керівник чи заступник керівника уповноваженого органу розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів.
Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою.
Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Згідно ст. 21 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (із змінами і доповненнями) суб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).
У разі надходження такого звернення суб'єкта господарювання відповідний центральний орган виконавчої влади зобов'язаний розглянути його в установленому законом порядку.
Таким чином, позивач діяв в межах своєї компетенції та з дотриманням порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченого законодавством.
Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Т. і Е.»постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві № 290 від 26 жовтня 2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання оскаржена не була, на день розгляду справи відповідачем сума штрафу не сплачена.
Статтею 5 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»(із змінами і доповненнями) передбачені функції прокуратури. Однією із функцій є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Враховуючи несплату Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Т. і Е.» штрафу за невиконання вимог припису від 30 березня 2010 року № 8/10-12-987 Державної інспекції з енергетичного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, а також з огляду на дотримання позивачем законодавства щодо порядку та підстав накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
За таких обставин, позов визнається судом таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства Національної енергетичної компанії «Укренерго»задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Т. і Е.»(юридична адреса: 02160, м. Київ, проспект Воз'єднання, 19) в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31119106700008 в ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, отримувач - УДК у Подільському районі м. Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, ЄДРПОУ 26077939) штраф у сумі 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Постанову складено у повному обсязі 10 травня 2011 року.