Постанова від 20.06.2011 по справі 2а-0870/4788/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 року о 21 год. 33 хв. Справа № 2а-0870/4788/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., за участю представника позивача Бакланової Ю.О., представника третьої особи Кравченка О.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Виконавчого комітету Запорізької міської ради

до Запорізької обласної організації ВО «Свобода», Запорізького обласного комітету Комуністичної партії України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Запорізьке міське управління Головного управління МВС України в Запорізькій області

про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Запорізької обласної організації ВО «Свобода» (надалі - Відповідач 1), Запорізького обласного комітету Комуністичної партії України (надалі - Відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Запорізьке міське управління Головного управління МВС України в Запорізькій області у якому позивач просить суд заборонити проведення: Відповідачу 1 21.06.2011 року з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо по пр-ту Леніна від пр-ту Металургів до пл. Фестивальній у м. Запоріжжі; Відповідачу 2 20.04.2011 року з 08 год. 00 хв. до 22 год. 00 хв. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо на пл. Леніна, біля перехрестя пр. Леніна та пр. Металургів, на Алеї Бойової Слави, біля перехрестя пр. Леніна та вул. Сталеварів, на Алеї Яланського, біля ТЦ «Україна», на пл. Маяковського, на пл. Октябрьській, на пл. Фестивальній.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що проведення Відповідачами 1, 2 заходів може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей під час їх проведення.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила позов задовольнити. Звернула увагу на технічну помилку у другій позовній вимозі та просила суд заборонити проведення Відповідачу 2 21.06.2011 року з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо на пл. Леніна, біля перехрестя пр. Леніна та пр. Металургів, на Алеї Бойової Слави, біля перехрестя пр. Леніна та вул. Сталеварів, на Алеї Яланського, біля ТЦ «Україна», на пл. Маяковського, на пл. Октябрьській, на пл. Фестивальній.

У судове засідання представники Відповідача 1, 2 не прибули, про причини не прибуття у судове засідання не повідомили. Про дату, час і місце судового засідання відповідачі повідомлені належним чином.

Третьою особою подано до суду письмові пояснення у яких зазначено, що існує реальна загроза заворушень, злочинів, охороні здоров'ю населення, захисту прав і свобод інших людей у зв'язку з чим позовні вимоги можуть бути задоволені.

У судовому засіданні представник третьої особи підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити з урахуванням вище вказаного зауваження представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом з'ясовано, що 20.06.2011 до виконавчого комітету Запорізької міської ради надійшло повідомлення про проведення мирного зібрання Відповідача 1 за №123 від 20.06.2011. Зазначеним зверненням повідомляється про проведення 21.06.2011 з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. мирного зібрання у формі пішої ходи під гаслом «Комуно-фашизм не пройде». Метою планової акції є привернення уваги громадськості до антиукраїнських дій комуно-фашистів України. Місце проведення: піша хода по пр. Леніна від пр. Металургів до пл. Фестивальна. Запланована кількість учасників складає не більше 500 осіб. Планується використання: державні та партійні прапори, інформаційна література, 3 гучномовці.

17.06.2011 до виконавчого комітету Запорізької міської ради надійшло звернення Відповідача 2 (вих.№65 від 17.06.2011). Зазначеним зверненням повідомляється про проведення 21.06.2011 з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. мирного зібрання у формі пішої ходи. Мета акції «Ні фашизму в Україні!». Місце проведення: пл. Леніна, біля перехрестя пр. Леніна та вул. Сталеварів, на Алеї Яланського, біля ТЦ «Україна», на пл. Маяковського, на пл. Октябрьській, на пл. Фестивальній. Запланована кількість учасників 1000 осіб.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Запорізьке міське управління Головного управління МВС України в Запорізькій області своїм листом №26/6-816 від 20.06.2011 повідомило позивача, що 21.06.2011 Запорізька обласна регіональна організація Всеукраїнського союзу жінок-трудівниць «За майбутнє дітей України» з 11 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв. планує провести захід під назвою «Громадський трибунал «Зупинимо фашизм в Україні», присвячений 70-річчю початку Великої Вітчизняної війни та ходу у рамках цього заходу, від ПК «Орбіта» по вул. Лермонтова та пр. Леніна до пл. Фестивальній.

Також, у листі №26/6-816 від 20.06.2011 орган внутрішніх справ зазначає, що на протязі останніх років, під час проведення різних політичних заходів між представниками зазначених політичних партій і громадських організацій, які мають протилежні погляди на політичну і соціальну обстановку у суспільстві та державі, вже виникали конфлікти і сутички, які могли привести до масових сутичок та безпорядків, які локалізувались тільки завдяки своєчасному втручанню працівників міліції. З огляду на зазначене, керівництво міського управління внутрішніх справ вважає, що у даному випадку існує реальна загроза виникнення масових сутичок та протиправних проявів між учасниками вказаних заходів.

Відповідно до ст.11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод (від 04.11.1950, № ETS №005), ратифікованої 17.07.1997 Законом України №475/97-ВР, кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

За ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно зі ст.39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 19.04.2001 № 4-рп/2001, право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основи національної безпеки України», національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про основи національної безпеки України», об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у п.2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 № 9306-XI «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» (який є чинним на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР»), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на позивача покладено завдання з вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей. Разом з цим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє позивача повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.

За правилами ч.5 ст.182 КАС України, суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки лише у випадку, якщо проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій, чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

Згідно ч.2 ст.10-1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, здійснення свобод вираження поглядів, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі, для захисту репутації або прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду і є необхідним у демократичному суспільстві.

Враховуючи, що як Відповідач 1, так і Відповідач 2 в порушення п.2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 № 9306-XI подали заяви про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації не за десять днів до намічуваної дати їх проведення, то вказана обставина унеможливлює належну організацію органами місцевого самоврядування дорожнього руху, об'їзних маршрутів та безпечного транспортного сполучення під час проведення зазначених Відповідачами 1, 2 заходів.

Суд також бере до уваги і ту обставину, що кожним з Відповідачів заплановано проведення 21.06.2011 мирних зібрань в одному і тому місці - пр. Леніна у м. Запоріжжі. Вказані заходи заплановано проводити між громадською організацією та партією, які мають діаметрально протилежні громадянські погляди, а учасники акції можуть бути прихильниками протилежних загальнонаціональних програм суспільного розвитку. Зазначені обставини створюють можливість некоректної поведінки однієї політичної сили щодо іншої, небажання учасників масових заходів поважати політичні, громадянські погляди свого опонента. Надана органами внутрішніх справ достовірна інформація свідчить, що проведення на одній і тій же території заходів призведе до виникнення суперечок, конфліктів, та з урахуванням кількості учасників, яких планується залучити до участі в акції, може істотно вплинути на порушення громадського порядку та спокою громадян, загрозу населенню або правам і свободам інших людей, та в інтересах національної безпеки та громадського порядку приходить до висновку про необхідність обмеження проведення запланованих мирних зібрань у часі їх проведення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 158-163, 167, 182, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Заборонити Запорізькій обласній організації ВО «Свобода» проведення 21 червня 2011 року в період часу з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо по пр. Леніна від пр. Металургів до пл. Фестивальній у м. Запоріжжі.

Заборонити Запорізькому обласному комітету Комуністичної партії України проведення 21 червня 2011 року в період часу з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо на пл. Леніна, біля перехрестя пр. Леніна та пр. Металургів, на Алеї Бойової Слави, біля перехрестя пр. Леніна та вул. Сталеварів, на Алеї Яланського, біля ТЦ «Україна», на пл. Маяковського, на пл. Октябрьській, на пл. Фестивальній.

У решті позовних вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя (підпис) О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 20.06.2011.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.О. Прасов