Постанова від 05.05.2008 по справі 3/66

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"05" травня 2008 р.

Справа № 3/66

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у судовому засіданні 05.05.08 о 14:10 адміністративну справу № 3/66

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", від імені якого діє Кіровоградська філія ВАТ "Укртелеком";

до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області;

про визнання нечинним рішення № 11 від 22.02.08,

за участю:

секретаря судового засідання - Кузьмичової О.О.;

представників

позивача - провідного юрисконсульта Кіровоградської філії ВАТ "Укртелеком" Майнард Н.О., довіреність № 25 від 10.01.06 ;

відповідача - заступника начальника. Хаджаєвої Н.А., довіреність № 345-02 від 09.02.08;

відповідача - головного спеціаліста-юрисконсульта сектору організаційно-аналітичної і правової роботи Куницького В.В., довіреність № 10-02 від 08.01.08.

Відкрите акціонерне товариство "Укртелеком", від імені якого діє Кіровоградська філія ВАТ "Укртелеком", (далі по тексту - ВАТ "Укртелеком") звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою, в якій просить визнати нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (далі по тексту - Держцінінспекція) № 11 від 22.02.08.

Відповідач вимоги заявника не визнав, просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись у запереченнях на позов на те, що

статтею 32 Закону України "Про телекомунікації" та пунктами 28, 31 "Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.05 № 720 встановлено, що споживачі під час замовлення та/або отримання телекомунікаційних послуг мають право на безоплатне отримання від оператора, провайдера телекомунікацій вичерпної інформації щодо змісту, якості, вартості та порядку надання телекомунікаційних послуг;

рішення № 11 від 22.02.08 про застосування економічних санкції за порушення державної дисципліни цін - 1 331 грн. 66 коп. необґрунтовано одержаної виручки, 2663 грн. 32 коп. штрафу прийнято на підставі перевірки, проведеної службовою особою відповідача із складанням акту перевірки з дотриманням норм чинного законодавства.

У судовому засіданні представник позивача наполягає на відсутності у Держцінспекції підстав здійснювати перевірку розміру плати за надання розшифровок, який не підлягає державному регулювання та підстав для прийняття рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, і просить вимоги задовольнити; представники відповідача вважають, що послуги з надання розшифровок повинні надаватися безоплатно, тому санкції за рішенням від 22.02.08 № 11 застосовані правомірно, просять у задоволенні позову відмовити.

При дослідженні обставин справи, письмових доказів, заслуховуванні пояснень представників сторін господарський суд встановив наступне.

Уповноваженою Держцінінспекцією особою проведена планова перевірка Бобринецького цеху електрозв'язку № 4 Долинського центру електрозв'язку № 4 Кіровоградської філії ВАТ "Укртелеком" "з питань додержання вимог законодавчих і нормативних актів щодо формування, встановлення та застосування тарифів на загальнодоступні (універсальні) телекомунікаційні послуги", результати якої оформлені актом від 21.02.08 № 230, підписаного суб'єктом господарювання із зауваженнями.

Як вбачається із названого акту перевірки, Бобринецьким цехом електрозв'язку надаються додаткова послуга - надання споживачеві (юридичним і фізичним особам) розшифровок за міжміські і міжнародні розмови відповідно наказу ВАТ "Укртелеком" від 12.07.06 № 319 "Про затвердження тарифів на додаткові послуги міжміського, міжнародного телефонного зв'язку"; перевіркою застосування тарифів на додаткові послуги встановлено порушення вимог п. 16 ст. 32 Закону України "Про телекомунікації" та п. 28, 32 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.05 № 720, за якими споживачі під час замовлення та/або отримання телекомунікаційних послуг мають право на державний захист своїх прав, безоплатне отримання від оператора, провайдера телекомунікацій вичерпної інформації щодо змісту, якості, вартості та порядку надання телекомунікаційних послуг, безоплатне отримання від оператора. провайдера телекомунікацій рахунків за надані телекомунікаційні послуги; при наданні Бобринецьким цехом № 4 абонентам детальної розшифровки вхідних міжміських та міжнародних розмов платно із зазначенням тривалості розмови та номеру телефону, який викликався, стягнуто з населення 0 66 грн. 36 коп. (з ПДВ), з бюджетних установ - 515 грн. 30 коп. (з ПДВ), з інших споживачів - 750 грн. (з ПДВ), всього сума додатково отриманої виручки склала - 1 331 грн. 66 коп.

Розглянувши матеріали перевірки Бобринецького цеху електрозв'язку № 4 Долинського центру електрозв'язку № 4 Кіровоградської філії ВАТ "Укртелеком", заступник начальника Держцінінспекції встановив порушення державної дисципліни цін - додаткове стягнення коштів з абонентів за надання розшифровок нарахованих до сплати сум за надані телекомунікаційні послуги на вимогу споживача, порушення вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення", м. 16 ст. 32 Закону України "Про телекомунікації", п. 31 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.05 № 720, та керуючись ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" прийняв рішення від 22.02.08 № 11 про вилучення у ВАТ "Укртелеком" в доход державного бюджету 1 331 грн. 66 коп. та 2 663 грн. 32 коп. штрафу.

ВАТ "Укртелеком" просить господарський визнати рішення від 22.02.08 № 11 про застування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін нечинним.

Господарський суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно ст. ст. 6, 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ч. 1 ст. 190 Господарського кодексу України, в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регулярні ціни і тарифи; вільні ціни і тарифи (встановлюються (визначаються) на всі види продукції, товарів, послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, як то встановлено ст. 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ст. 191 Господарського кодексу України, встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги. що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку; державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами - додержанням державної дисципліни цін здійснюється при встановлені і застосування державних фіксованих та регульованих цін і тарифів органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Інструкцією "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.01 № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238, передбачено, що відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки за належністю.

Тобто, ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" може застосовуватися органом Держцінінспекції при здійсненні державного контролю за додержанням державної дисципліни цін - при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

За ст. 66 Закону України "Про телекомунікації" тарифи на телекомунікаційні послуги встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій самостійно, за винятком випадків, коли вони підлягають державному регулюванню шляхом встановлення граничних або фіксованих тарифів. Державному регулюванню підлягають лише тарифи на загальнодоступні послуги та тарифи на надання в користування каналів електрозв'язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку цих послуг.

Перелік загальнодоступних телекомунікаційних послуг містить ст. 62 названого Закону.

Надання розшифровок, надання послуг з розшифрування тривалості та напрямку телефонних дзвінків за заявою абонента не входить до переліку загальнодоступних телекомунікаційних послуг. Тому плата за надання розшифровок, надання послуг з розшифрування тривалості та напрямку телефонних дзвінків за заявою абонента не підлягає державному регулюванню, а відповідно - і державному контролю. Отримання ВАТ "Укртелеком" такої плати не є необґрунтовано одержаної виручкою в результаті порушення державної дисципліни цін. Отримання такої плати оперотаром

Правом споживача телекомунікаційних послуг є безоплатне отримання від оператора, провайдера телекомунікацій рахунків за надані телекомунікаційні послуги, що встановлено у п. 16 ст. 32 Закону України "Про телекомунікації".

Пункт 16 ч. 1 ст. 32 Названого Закону встановлює, що за особистим зверненням споживача з урахуванням технічної можливості обладнання телекомунікаційної мережі нарахована до оплати сума за надані послуги повинна бути розшифрована тільки за той розрахунковий період, до якого споживач має претензії, із зазначенням номеру абонента, якого викликав споживач, виду послуги, часу початку і закінчення кожного сеансу зв'язку, обсягу наданих послуг, суми коштів до сплати за кожен сеанс зв'язку.

Фактично йдеться про послугу щодо розшифровки суми, зазначеної у рахунках за надані телекомунікаційні послуги не взагалі, а за розрахунковий період, до якого споживач має претензії.

Надання додаткової телекомунікаційної послуги щодо розшифровки суми, зазначеної у рахунку безоплатно, як вважає Держцінінспекція, не витікає із того, що оператором, провайдером телекомунікацій безоплатно надаються рахунки за телекомунікаційні послуги.

Крім того, відповідачем не доведений факт звернення абонента з претензіями за конкретний розрахунковий період, до якого він має претензії, про що слушно зазначено у позовній заяві.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правомірність прийнятого рішення від 22.02.08 № 11 Держінспекцією з контролю за цінами не доведена.

Позов ВАТ "Укртелеком" підлягає задоволенню господарським судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України здійснені позивачем судові витрати по сплаті 3 грн. 40 коп. присуджуються йому з Державного бюджету України. Виконавчий лист про стягнення судового збору надсилається судом до місцевих органів державної податкової служби, що встановлено ч. 2 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ч. 1 ст. 94, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області № 11 від 22.02.08.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (адреса: м. Київ, бул. Т. Шевченка, 18; і. код 21560766), від імені якого діє Кіровоградська філія ВАТ "Укртелеком" (адреса: м. Кіровоград, вул. Гоголя, 72, і. к. 2211233) 3 грн. 40 коп. судового збору.

4. Виконавчий лист про стягнення судового збору видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили..

5. Копії постанови направити сторонам.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - протягом десяти днів з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя

Н. В. Болгар

08.05.08