Рішення від 17.03.2008 по справі 15/252/54

Україна

Господарський суд Чернігівської області

м.Чернігів,пр.Миру,20 Тел.7-99-18

Іменем України

РІШЕННЯ

12.03.08. Справа 15/252/54.

Позивач: перший заступник прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 9; Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області, м. Чернігів, пр. Мрру 61.

Відповідачі: 1. Приватне підприємство «Жаквін», м. Чернігів, пр. Миру, 35/37.

2. Чернігівська міська рада, м. Чернігів, вул. Магістрацька, 7.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -1. Чернігівська міська санітарно-епідеміологічна станція, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 30; 2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігівська фармацевтична фабрика», м. Чернігів, вул. Щорса, 52.

Предмет спору: про розірвання договору та зобов»язання вчинити певні дії.

Суддя Федоренко Ю.В.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від позивачів: 1. Не з»явився. 2. Чумаков А.В., дов. від 21.01.08.

Від відповідачів: 1. Корнієнко Л.Б., дов. від 12.12.07. 2. Прокопович Т.Г., дов. від 06.02.07.

Треті особи: 1. Романенко Д.А., дов. від 12.12.07. 2. Не з»явився.

СУТЬСПОРУ:

Заявлено позов про зобов»язання відповідача 1 зупинити проведення будівельних робіт автомийки, шиномонтажу, автостоянки та знести самовільно зведену будівлю у м. Чернігові, вул. Щорса, 54 за власний рахунок; про розірвання договору оренди земельної ділянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові від 08.09.05, укладеного між відповідачем 1 та Чернігівською міською радою.

Позов мотивовано тим, що відповідач 1 розпочав будівельні роботи без отримання відповідного дозволу, без позитивного висновку державної інвестиційної експертизи робочого проекту будівництва, відповідних погоджень з державною санітарно -епідеміологічною службою та органів пожежного нагляду, використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням та користуванням цією земельною ділянкою не ПВТП «Жаквін», якому надано в оренду земельну ділянку, а ПП «Жаквін».

Ухвалою суду від 13.12.07 відповідно до ст. 24 ГПК України до участі у справі залучено відповідача 2 -Чернігівську міську раду.

Відповідач 1 позов не визнав посилаючись на те, що підприємство неодноразово зверталось до міської ради з питання внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зупиненням проведення будівельних робіт після отримання відповідної заборони, отриманням відповідних дозволів та погоджень на проведення будівельних робіт.

Відповідач 2 позов також не визнав і вважає, що укладений між ним та ПВТП «Жаквін» договір оренди земельної ділянки може бути достроково розірваний тільки на вимогу сторони даного договору згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», а позивачі 1 та 2, в інтересах яких подано позов прокурором, не є сторонами договору оренди і не мають права вимагати розірвання договору.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, інших осіб, які брали участь у судовому засіданні, суд встановив наступне.

08.09.05 між Чернігівською міською радою ( Орендодавець за договором ) та Приватним виробничо -торговим підприємством «Жаквін» ( Орендар ), на підставі рішення Чернігівської міської ради від 08.09.05 ( 17 сесія 4 скликання ) п. 610.4, укладено договір оренди земельної ділянки за яким останній отримав у оренду земельну ділянки площею 2, 2442 га у тому числі 0,0420 га проїзд спільного користування, по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові для обслуговування приміщень складів. Договір укладено на строк 5 років. За умовами договору Орендар має право за згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно -побутові та інші будівлі та споруди.

Договір зареєстровано у Чернігівській міській раді про що у книзі державної реєстрації договорів оренди вчинено запис 08.09.05 № 2688. 08.09.05 представниками сторін підписано акт приймання -передачі земельної ділянки, переданої в оренду.

29.11.05 сторонами внесено зміни до п. 2.1 договору.

Листом від 09.10.07 начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомив ПП «Жаквін» про те, що питання про зміну цільового призначення земельної ділянки ( колишнє цільове призначення « для обслуговування приміщень складів» ), а також питання зміни назви підприємства буде включене в проект рішення на чергову сесію міської ради.

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 100 від 16.04.07 «Про будівництво» дозволено проектно -пошукові роботи ПП «Жак- він» для будівництва автомийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54.

Висновком № 150 від 29.08.07 комплексної державної експертизи по робочому проекту «Будівництво автомобільний мийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові робочий проект повернутий на доопрацювання у відповідності до зауважень державних експертиз.

Факт будівництва відповідачем 1 без отримання відповідних погоджень, дозволу, затвердженого проекту та порушення земельного законодавства підтверджується листами Управління архітектури та містобудування міської ради від 22.06.07, 06.09.07, Чернігівської обласної санітарно -епідеміологічної станції від 28.08.07, Головного управління МНС України в Чернігівській області від 12.07.07, Чернігівської міської санітарно -епідеміологічної станції від 07.07, Територіального управління Держгірпромнагляду по Чернігівській області від 12.07.07, актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства за 13 серпня 2007 р., 26.09.06, 16.11.07, протоколами про адміністративне правопорушення від 03.08.07, 26.09.07.

За порушення законодавства керівник підприємства відповідача 1 притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується постановами про накладення адміністративного стягнення від 09.08.07 № 70, 03.10.07 № 92.

Постановами про застосування адміністративно -запобіжних заходів від 06.08.07 № 07 та від 11.07.07 № 225, які винесені в.о. головного державного санітарного лікаря Чернігівської області та в.о. головного державного санітарного лікаря м. Чернігова, тимчасово заборонено будівництво авто мийки, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові.

Дозволом про відновлення діяльності об»єкту від 16.08.07 до постанови № 225 від 11.07.07 головним державним санітарним лікарем м. Чернігова дозволено відновити будівництво автомийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки ПП «Жаквін» по вул. Щорса,54, а 12.12.07 дозвіл на відновлення діяльності цього ж об»єкта надано і заступником головного державного санітарного лікаря Чернігівської області.

У квітні 2007 р. відповідачем 1 отримано архітектурно -планувальне завдання № 184 на будівництво автомийки на 2 бокси, шиномонтажу, автостоянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові з строком його дії по квітень 2009 р.

Комісією у складі представників Управління архітектури та містобудування, Відділу земельних ресурсів та самоврядного контролю, Головного державного санітарного лікаря міської СЕС, Управління МНС України у Чернігівській області, Центрального відділу з охорони навколишнього природного середовища підписано акт вибору земельної ділянки за яким зроблено висновок про те, що вказана ділянка відповідає всім санітарним та протипожежним нормам і може бути рекомендована під вищезазначене будівництво.

Висновком №150/152 комплексної державної експертизи по робочому проекту «Будівництво автомобільний мийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові від 12.12.07 розглянувши відкориговану проектну документацію та позитивні висновки державних експертиз, обласна служба «Укоінвестекспертиза» вважає за можливе рекомендувати до затвердження робочий проект будівництва автомобільний мийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54.

Листом від 06.12.07 ТОВ «Чернігівська фармацевтична фабрика» дано згоду на зменшення санітарно -захисної зони між будівлею товариства і споруджуваною будівлею авто мийки відповідача 1 за виконанням зазначених у листі умов.

06.12.07 між ПП «Жаквін» та ТОВ «Чернігівська фармацевтична фабрика» укладено договір № 1 про встановлення постійного земельного сервітуту за умовами якого сторони домовились про встановлення постійного оплачуваного сервітуту на право цілодобового доступу до земельної ділянки загальною площею 0,0304 га яка знаходиться по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові.

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 21.01.08 № 9 надано дозвіл на будівництво згідно з розробленою проектно -кошторисною документацією ПП «Жаквін» для будівництва автомийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54.

30.01.08 Інспекцією державного архітектурно -будівельного контролю у Чернігівській області надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 11 ПП «Жаквін» на будівництво автомийки на 2 бокси, шиномонтажу та автостоянки по вул. Щорса, 54 у м. Чернігові.

Відповідно до ч. 1,3 та 7 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов»язати особу, яка здійснила ( здійснює ) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила ( здійснює ) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила ( здійснює ) будівництво.

Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлені Законом України «Про планування і забудову територій».

У відповідності до ст. 23, 24,28 та 29 цього Закону будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.

Фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, визначеному цим Законом.

Дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).

Дозвіл на будівництво об'єкта містобудування не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу Державної архітектурно-будівельної інспекції України або її територіальних органів (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю)

Проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі: проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку,визначеному законодавством; документа, що засвідчує право власності чи користування

земельною ділянкою.

Суду не надано доказів про наявність обставин, які відповідно до ч. 7 ст. 376 Цивільного кодексу України є підставою для здійснення відповідної перебудови об»єкта, що будується, та про неможливість такої перебудови, або про відмову відповідача 1 від її проведення.

Натомість відповідачем 1 отримано проект будівництва та дозвіл на проведення будівельних робіт, а клопотання про зміну цільового призначення земельної ділянки, на якій проводиться будівництво, та про зміну назви орендаря в договір оренди земельної ділянки, на якій проводиться будівництво, на даний час не розглянуто уповноваженим на те органом.

В зв»язку з цим у позові про знесення самовільно зведеної будівлі за власний рахунок відповідачем 1 слід відмовити.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об»єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» інспекції державного архітектурно -будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, державних стандартів, норм та правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовлення будівельних матеріалів, виробів і конструкцій. При цьому посадові особи вказаних інспекцій мають право і зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання.

Законом України «Про основи містобудування» забезпечення в установленому законом порядку державного контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудування, зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих об»єктів, віднесено до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Порядок зупинення будівельних робіт, які не відповідають, зокрема, затвердженим проектним рішенням, здійснюються без дозволу на їх виконання, встановлюється ст. 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об»єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».

Оскільки Цивільним кодексом України не передбачено такого способу захисту цивільного права як зупинення проведення робіт з будівництва, порядок зупинення цих робіт встановлено спеціальним законодавством, зупиненням будівельних робіт на час подання позову відповідними органами та відновленням дозволів на будівництво об»єкту після усунення порушень законодавства, у позові про зупинення будівельних робіт слід відмовити.

Статтею 24, 25 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, а орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку виробничі будівлі, а ч. 1 ст.32 цього ж Закону встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов»язків, передбачених ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Позивачі не є сторонами договору оренди земельної ділянки, на якій відповідачем 1 проводиться будівництво і вказаними діями не порушуються їх права та охоронювані законом інтереси, а тому і позові про розірвання договору оренди земельної ділянки також слід відмовити.

Керуючись ст. 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України , суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення виготовлене та підписане у повному обсязі 17.03.2008 р.

Суддя Ю.В.Федоренко

17.03.08