73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
08 червня 2011 р. Справа № 2-а-3004/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області (далі - відповідач, ВДВС) про захист порушеного конституційного права шляхом зобов'язання відповідача повернути вимогу про сплату боргу від 12.11.2010 року № 270 Пенсійному фонду та закрити виконавче провадження.
Свої вимоги мотивує тим, що 10.12.2010 р. отримала постанову про відкриття виконавчого провадження, відповідно до якої відповідачем прийнято до виконання вимогу про сплату боргу від 12.11.2010 р. за № 270, яка видана управлінням Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області.
Вважає такі дії відповідача протиправними з наступних підстав. Вимога є документом неприбуткової самоврядної організації, а не державного органу влади, а тому відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" не може бути прийнята до виконання. Крім того, згідно процедури пред'явлення вимоги, яка визначена ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виконавчої служби надається для виконання лише узгоджена вимога. Однак вимога про сплату боргу оскаржується на даний час в судовому порядку. Вказує на те, що Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджує його правління. У зв'язку з тим, що Пенсійний фонд України - державний орган не виконує повноважень правління неприбуткової самоврядної організації Пенсійний фонд, він не може визначати форми та строки пред'явлення цього документу. Не встановлення форми документу унеможливлює будь-які дії з цим документом. Просить повернути вимогу про сплату боргу до Пенсійного фонду, а виконавче провадження закрити з підстав невідповідності зазначених документів чинному законодавству.
У позовній заяві позивач просить розглянути справу без її участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином, заяв про відкладення не надавав.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області направлено вимогу № 270 від 12.11.2010 р.
10.12.2010р. державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та встановлено 7-ми денний строк для добровільного виконання.
Суд вважає дії відповідача по відкриттю виконавчого провадження правомірними з наступних підстав.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-ХІV із змінами та доповненнями (далі - Закон № 606-ХІV) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст.17 Закону № 606-ХІV примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема, рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області є органом виконавчої влади, який здійснює повноваження, покладені на нього п.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001.
У відповідності до п.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001.
Згідно зі ст.1 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Відповідно до ст.15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Аналізуючи положення наведених вище нормативно-правових актів слід зазначити, що управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області є державним органом.
Частиною 3 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Таким чином, вимога управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області від 12.11.2010 р. № 270 є виконавчим документом.
Статтею 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до ст. 25 Закону № 606-ХІV державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Аналізуючи наведені вище положення Закону № 606-ХІV, суд приходить до висновку про відсутність обов'язку державного виконавця перевіряти вимогу УПФУ на предмет її узгодження зі страхувальником чи оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що вимога управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області про сплату боргу від 12.11.2010 р. № 270 відповідає вимогам, які пред'являються до виконавчого документа, строк пред'явлення її до виконання не закінчився, вказаний виконавчий документ пред'явлений до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання, а тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача повернути вимогу та закрити провадження.
Позивачем не надано належних доказів порушення його конституційних прав, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до відділу державної виконавчої служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 11.5