Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"09" червня 2011 р. Справа № 2а-2888/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,
позивача -ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2
представника відповідача -Осьмухи Н.Г.
представника третіх осіб -Клименко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської обласної ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Харківська обласна державна адміністрація, управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, про визнання протиправним рішення та його скасування, -
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської обласної ради, в якому просить суд визнати протиправним рішення Харківської обласної ради №61-VI (ІІІ сесія VI скликання) від 23.12.2010 та скасувати його.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає наступне.
Позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва», яким припинено діяльність Харківського обласного центру народної творчості, Комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво «Слобожанщини» шляхом їх злиття у комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва», який відповідно до п.3 вказаного рішення є правонаступником прав та обов'язків Харківського обласного центру народної творчості, Комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво «Слобожанщини».
Позивач стверджує, що злиття Харківського обласного центру народної творчості із іншими закладами культури (художньою галерею та культурним центром «Юність») є неможливим, оскільки вони виконують різні функціональні завдання, і це призведе до перепрофілювання Харківського обласного центру народної творчості.
Також, на думку позивача, оспорюване рішення облради було прийняте 23 грудня 2010 року без належної підготовки та розгляду відповідної постійної комісії.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено Харківську обласну державну адміністрацію та управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.
Представником управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації надано до суду заперечення проти позову (а.с.48-50), що мотивуються наступним.
Представник управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації стверджує, що рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 було прийняте відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Представник управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації повідомила, що власник комунальних закладів - Харківська обласна рада для оптимізації та розвитку мережі закладів культури прийняла рішення, відповідно до вимог чинного законодавства з метою ефективного використання бюджетних коштів, збереження та належного використання культурного надбання, про створення нового та сучасного комунального закладу культури та реорганізації старих комунальних закладів культури шляхом їх злиття у новостворений сучасний комунальний заклад. Функції комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» аналогічні функціям Харківського обласного центру народної творчості.
Таким чином, представник управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації вважає, що рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 є законним, обґрунтованим, та прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала з посиланням на те, що оскаржуване рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 прийнято відповідачем з дотриманням чинного законодавства України у межах повноважень Харківської обласної ради.
Представник третіх осіб: Харківської обласної державної адміністрації та управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації проти позову заперечувала з підстав, зазначених у письмових запереченнях (а.с.48-50).
Суд, заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача та представника третіх осіб, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
23.12.2010 Харківською обласною радою прийнято рішення №61-VI «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» (а.с.53).
Припинено діяльність Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини» шляхом їх злиття у комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва». (Пункт 2 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010.)
Комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» є правонаступником прав та обов'язків Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини». (Пункт 3 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010.)
Створено ліквідаційні комісії з ліквідації Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини» у складі згідно з додатками 1-3. (Пункт 4 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010.)
21.04.2011 Харківською обласною радою прийнято рішення №162-VI «Про внесення змін до рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» та додатків до нього» (а.с.51-52).
Відповідно до п.1 рішення Харківської обласної ради №162-VI від 21.04.2011 пункт 4 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 викладено в новій редакції, а саме: утворено комісії з припинення юридичних осіб: Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини», у складі згідно з додатками 1-3; у п.5 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 слова «Ліквідаційним комісіям» замінено словами «Комісіям з припинення юридичної особи»; додатки 1, 2, 3 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 викладено у новій редакції.
Частиною 1 ст.142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Стаття 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях, відносить, зокрема, вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників (п.20 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Засновником Харківського обласного центру народної творчості є Харківська обласна рада, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.71). Тому Харківська обласна рада має право здійснювати управління вказаною юридичною особою у межах повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 та 2 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.59 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду. У разі злиття суб'єктів господарювання усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, що утворений внаслідок злиття.
Таким чином, приймаючи рішення про припинення діяльності Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини» шляхом їх злиття у комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва», Харківська обласна рада діяла у межах повноважень, передбачених законодавством України.
Порядок підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, а також порядок прийняття рішень Харківської обласної ради визначено Регламентом Харківської обласної ради, затвердженим рішенням Харківської обласної ради №25-VI від 01.12.2010.
Головою Харківської обласної державної адміністрації до голови Харківської обласної ради направлено лист від 22.12.2010 №01-70/9234 (а.с.37) щодо створення обласного комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» шляхом реорганізації та злиття обласного комунального закладу Харківського обласного центру народної творчості, обласного комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини». У листі міститься прохання розглянути питання щодо винесення зазначеного питання на чергову сесію обласної ради.
Проект рішення Харківської обласної ради «Про створення обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва» (а.с.41-45) завізовано керівництвом Харківської обласної державної адміністрації (а.с.38) та направлено до Харківської обласної ради разом з пояснювальною запискою до проекту рішення Харківської обласної ради (а.с.39-40).
Таким чином, при поданні до Харківської обласної ради проекту рішення «Про створення обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва» було дотримано вимоги ч.2 ст.13 Регламенту Харківської обласної ради.
Проект рішення Харківської обласної ради «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» завізовано керівництвом Харківської обласної ради (а.с.46) та розглянуто на засіданні постійної комісії Харківської обласної ради з питань науки, освіти, культури, історичної спадщини, духовності та національних меншин 23.12.2010.
Відповідно до витягу з протоколу №3 від 23.12.2010 засідання постійної комісії Харківської обласної ради з питань науки, освіти, культури, історичної спадщини, духовності та національних меншин (а.с.47) комісія вважає проект рішення Харківської обласної ради «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» таким, що потребує негайного розгляду на черговому пленарному засіданні обласної ради.
Проект рішення Харківської обласної ради «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» розглянуто на пленарному засіданні ІІІ сесії VI скликання Харківської обласної ради 23.12.2010, на якому прийнято рішення №61-VI від 23.12.2010 «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»».
З огляду на зазначене суд вважає, що оскаржуване рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 «Про створення комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»» прийнято з дотриманням порядку, визначеного Регламентом Харківської обласної ради.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що злиття Харківського обласного центру народної творчості із іншими закладами культури (художньою галерею та культурним центром «Юність») є неможливим, оскільки вони виконують різні функціональні завдання, і це призведе до перепрофілювання Харківського обласного центру народної творчості.
Суд критично ставиться до наведеного твердження позивача, виходячи з наступного.
Як уже зазначалось, комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» є правонаступником прав та обов'язків Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу «Харківський український культурний центр «Юність» та обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини». (Пункт 3 рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010.)
У матеріалах справи міститься копія статуту комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» (а.с.76-87), у якому визначено основні завдання та повноваження комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва».
Суд також критично ставиться й до інших доводів, якими ОСОБА_1 обґрунтовує позовні вимоги, оскільки вони не спростовують правомірності рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 (з урахуванням рішення Харківської обласної ради №162-VI від 21.04.2011) прийнято відповідачем з дотриманням чинного законодавства України та вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Харківської обласної ради №61-VI від 23.12.2010 суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської обласної ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Харківська обласна державна адміністрація, управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, про визнання протиправним рішення та його скасування - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 17 червня 2011 року.
Суддя Р.В. Мельников