Харківський окружний адміністративний суд
17 травня 2011 р. Справа № 2-а- 743/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Бондаренко Ю.В.,
за участю сторін:
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості, -
Позивач, Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у сумі 7823728,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач, посилається на факти, викладені в позовній заяві, та просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Позивач свого представника до судового засідання не правив, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, у відповідності до вимог ст.35 КАС України, причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи, або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Відповідно до вимог ст.128 КАС України, суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Печенізькою районною державною адміністрацією 16.01.2008 року, свідоцтво про реєстрацію № НОМЕР_2, номер запису про державну реєстрацію №НОМЕР_3, на податковому обліку в Чугуївській ОДПІ перебуває з 17.01.2008 року за №30.
На підставі направлення №171 від 29.06.2010 року, Чугуївською ОДПІ в період з 30.06.2010 року по 27.07.2010 року проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 17.01.2008 року по 31.12.2009 року. Перевірка проведена з відома та в присутності ФОП ОСОБА_1
Перевіркою були встановлені порушення податкового, валютного законодавства, та законодавства, що регулює правові відносини в сфері зовнішньоекономічної діяльності, допущені ФОП ОСОБА_1
За результатами перевірки було складено Акт №903/1722/НОМЕР_1 від 28.07.2010 року, який був підписаний ФОП ОСОБА_1 без заперечень. Другий примірник акту з додатками отриманий відповідачем 28.07.2010 року.
Щодо встановлених позивачем порушень з боку відповідача податкового, валютного законодавства, та законодавства, що регулює правові відносини в сфері зовнішньоекономічної діяльності, суд зазначає наступне.
Згідно п.п.3.1.3, п.3.1, ст.3, п.п.4.2.1 п.4.2 ст.4. п.7.1 ст.7, п.п.8.1.1, 8.1.2. п.8.1 ст.8, п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16, абз. "а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" об'єктом оподаткування резидента є доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору; ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування; Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону; податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду; фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього Закону за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету. Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Як вбачається з Акту перевірки №903/1722/НОМЕР_1 від 28.07.2010 року, ФОП ОСОБА_1 були допущені порушення, а саме: не утримання податку з доходів фізичних осіб за 2008 року на суму 928836,57 грн. та не перерахування його до бюджету (закупка продукції у фізичних осіб -громадян на загальну суму 6192243,77 грн., при цьому довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку форми 3 ДФ, затверджена постановою КМУ "Про затвердження Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форми" від 01.08.2006 року №1063 та закупівельні акти відсутні (на перевірку надані лише накладні на придбання продукції, при цьому вказано лише прізвища та ініціали; адреса, паспортні дані та інші дані громадян у накладних відсутні), а також не надання до податкової інспекції податкових розрахунків доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб форми 1 ДФ за 4 квартал 2008 року (терміну подання -09.02.09 року), не ведення підприємцем обліку доходів та витрат за період, що перевірявся.
Відповідно до вимог пп.7.1.9 п.7.1 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 (далі - Закон №2181) - у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Як вбачається з Акту перевірки №903/1722/НОМЕР_1 від 28.07.2010 року відповідачем було самостійно визначено суму єдиного податку в сумі 1000,05 грн., однак оплата була здійснена з порушенням термінів сплати на 30 календарних днів у сумі 783,70 грн. та на 58 календарних днів у сумі 216,35 грн.
Відповідно до вимог пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі висновків акту перевірки позивачем були складені податкові повідомлення-рішення №0000951722/0 від 09.08.2010 року про визначення податкового зобов'язання з податку найманих працівників в сумі 2786509,68 грн. (у т.ч. за основним платежем -928836,56 грн. та за штрафними санкціями -1857673,12 грн.); №0000961722/0 від 09.08.2010 року про застосування штрафної санкції у сумі 43,27 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з надходження єдиного податку фізичних осіб; №0000971722/0 від 09.08.2010 року про застосування штрафної санкції у сумі 78,37 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з надходження єдиного податку фізичних осіб;
Зазначені податкові повідомлення рішення були отримані відповідачем 12.08.2010 року, та не були ним оскаржені а ні в адміністративному, а ні в судовому порядку.
Згідно п.17.3. ст.17 Закону №2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Відповідно до пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Таким чином податкові зобов'язання відповідача є узгодженими, однак внаслідок неповної та несвоєчасної сплати сум податкових зобов'язань та штрафів згідно податкових повідомлень-рішень №0000951722/0 від 09.08.2010 року, №0000961722/0 від 09.08.2010 року та №0000971722/0 від 09.08.2010 року виник борг в сумі 2788423,46 грн.
Зазначені суми відповідачем, у встановлений законом строк не сплачені, що є порушенням вимог Закону №2181, та загальна сума боргу за податковими зобов'язаннями складає 2788423,46 грн.
Відповідно до пп. 5.4.1. п.5.4. ст.5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання несплачена платником податків у визначені строки вважається сумою податкового боргу платника податків.
З метою погашення податкового боргу позивачем були вжито наступні заходи: направлено відповідачу перша податкова вимога №1/1357 від 11.06.2009 року та друга податкова вимога №2/2187 від 13.07.2009 року, які отримані відповідачем. Крім того 10.10.2010 року було прийняте рішення №26 від 17.08.2009 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Застосування позивачем заходів, передбачених Законом №2181, не призвело до повного погашення заборгованості перед бюджетом, а тому сума боргу вважається узгодженою та такою, що підлягає перерахуванню до державного бюджету, що відповідачем добровільно до теперішнього часу не сплачено.
Крім того, з Акту перевірки №903/1722/НОМЕР_1 від 28.07.2010 року вбачається, що відповідачем було порушено 180-денний термін розрахунків з експортні поставки, а саме: на дату складання акту за договором купівлі -продажу товарів №2 від 27.08.2008 р. з ІП ОСОБА_2 встановлена непогашена протермінована дебіторська заборгованість в сумі 6577872,72 грн., а також за договором купівлі -продажу товарів №3 від 12.09.2008 р. з ІП ОСОБА_2 встановлена непогашена протермінована дебіторська заборгованість в сумі 76015,21 грн.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.
Частиною 1 статті 4 згаданого Закону встановлено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Позивачем було розраховано суму пені та винесено рішення №0000082210 від 09.08.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення відповідачем порядку здійснення розрахунків в іноземній валюті в сумі 5033944,75 грн.
Також з акту перевірки №903/1722/НОМЕР_1 від 28.07.2010 року вбачається, що відповідачем порушено вимоги щодо порядку декларування валютних цінностей, а саме: станом на 01.04.2009 року відповідач мав дебіторську заборгованість за товар, який експортовано резидентом за межі країни з оплатою в іноземній валюті і за який на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни валютні кошти на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку, але до податкової інспекції Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами за 1кв.2009р., 2кв.2009р., 3кв.2009р. та 4кв.2009р. до Чугуївської ОДПІ не надано.
Згідно ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
Статтею 1 Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами" встановлено, що суб'єктам підприємницької діяльності України, незалежно від форм власності, у десятиденний строк: продекларувати у Національному банку України наявність (або відсутність) з визначенням сум усіх належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, в тому числі одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України; подати Головній державній податковій інспекції України декларацію щодо сум на їх рахунках у банках та інших іноземних фінансових установах, а також щодо сум надходжень валютних цінностей у вигляді доходів (дивідендів), одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України. Надалі декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, здійснюється щоквартально.
Відповідно до ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" - до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.
Постановою Національного банку України №49 від 08.02.2000 року затверджене Положення про валютний контроль, пунктом 2.7 якого встановлено, що до резидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції), а саме: за невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність порушення порядку декларування - накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивачем було прийняте рішення №0000092210 від 09.08.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення відповідачем вимог Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" в сумі 1360,00 грн.
Зазначені вище рішення про застосування штрафних санкцій були отримані відповідачем 12.08.2010 року, та не були ним оскаржені.
Суд зазначає, що штрафні санкції, згідно рішень №0000092210 та №0000082210 від 09.08.2010 року застосовані в розмірах передбачених валютним законодавством.
Згідно п.17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Як вже зазначалось судом, згідно п.17.3. ст.17 Закону №2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Відповідно до пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Таким чином податкові зобов'язання відповідача є узгодженими, однак внаслідок неповної та несвоєчасної сплати сум штрафів згідно рішень №0000092210 та №0000082210 від 09.08.2010 року виник борг в сумі 5035304,75 грн.
Зазначені суми відповідачем, у встановлений законом строк не сплачені, що є порушенням вимог Закону №2181, та загальна сума боргу відповідача за податковими зобов'язаннями та штрафними санкціями складає 7823728,21 грн.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 7823728,21 грн., обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (62801, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) заборгованість перед бюджетом у сумі 7823728.21 грн. (сім мільйонів вісімсот двадцять три тисячі сімсот двадцять вісім гривень двадцять одна копійка), з яких:
- 5035304,75 грн. на р/р 31112105700406 одержувач: Печенізьке УДК код 24134449, банк: ГУДКУ у Харківській області МФО: 851011;
- 2786509,68 грн. на р/р 33217800700407 одержувач: Печенізьке УДК код 24134449, банк: ГУДКУ у Харківській області МФО: 851011;
- 1913,78 грн. на р/р 34212379700407 одержувач: Печенізьке УДК код 24134449, банк: ГУДКУ у Харківській області МФО: 851011.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 24 травня 2011 року.
Суддя Котеньов О.Г.