Справа № 2518/2-а-4017/11
( в п о р я д к у с к о р о ч е н о г о п р о в а д ж е н н я )
26 травня 2011 року суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташків В.Б.,
розглянувши в смт. Ріпки в приміщенні суду, в порядку скорченого провадження, адмін.справу
за позовомОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області
провизнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Ріпкинському районі, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо нездійснення йому перерахунку пенсії відповідно до показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2010 рік, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, з 03.03.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, працівників, яка складає 1982 грн. 63 коп. у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік, обґрунтовуючи позов тим, що відповідачем, з посиланням на п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, перерахунок пенсії був проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2008 р. (1573 грн. 99 коп.), а не за 2010 рік.
Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 15 березня 2011 р. відкрито скорочене провадження з 03.03.2011 р..
Копію ухвали відкриття скороченого провадження відповідач отримав 29 березня 2011 р., але в 10-денний строк заперечень проти позову не подав, відсутні вони і на час винесення постанови.
Оцінивши повідомлені позивачем, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про задоволення позовних вимог, виходячи з таких мотивів.
По справі встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Ріпкинському районі і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Частина 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, передбачає , що заробітна плата при призначенні пенсії визначається з урахування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Виходячи з правового аналізу даних норм, суд приходить до висновку про те, що ч. ч. 1, 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачають порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середнього показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а тому даний показник може застосовуватися і при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.
Враховуючи конституційні норми та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії ОСОБА_1 застосуванню підлягають положення ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, а не п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, який не може бути застосований до спірних правовідносин, так як він допустив звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати працівників за 2010 рік, а не 2008 рік, тому його дії щодо щодо перерахунку позивачу пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2008 рік, а не за 2010 рік слід визнати протиправними.
За змістом ст.ст. 21, 105, 162 КАС України, в разі визнання дій протиправними, суд (суддя) повинен відповідача зобов'язати здійснити перерахунок та забезпечити виплату пенсії.
В даному випадку позивач просить лише зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням середнього показника заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 р., та не просить її виплатити, вважаю за можливе виходячи з ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав позивача, вийти за межі вимог і захистити його права шляхом зобов'язання УПФУ в Ріпкинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік відповідно до ст.ст. 40 та 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 3 березня 2011 року, та забезпечити її виплату, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та фактично виплачених коштів.
Керуючись ст.ст. 28, 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області -задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2008 рік, а не за 2010 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік відповідно до ст.ст. 40 та 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 3 березня 2011 року, та забезпечити її виплату, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та фактично виплачених коштів.
Відповідно до ч. 1 ст.. 256 КАС України, покласти на Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області обов'язок виконати вказану постанову негайно.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.Б.Сташків