Постанова від 31.05.2011 по справі 2а-367/11/0407

Справа №2-а-367/11/0407

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2011 р. Вільногірський міський суд Дніпропетровської області у складі судді Болоніної М.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до УПСЗН про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною, в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача стосовно невірного нарахування державної допомоги на утримання малолітнього сина -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., до досягнення ним трирічного віку;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок сплаченої їй державної допомоги за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року на утримання сина, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., до досягнення дитиною віку трьох років, із розрахунку встановленого в Україні законом в цей період мінімального прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років, та доплатити суму державної допомоги згідно до вказаного перерахунку.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що вона є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., та перебуває на обліку в УПСЗН. При цьому, посилаючись на ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», вона вказує на те, що їй відповідач виплатив в 2007 році, за липень -129,03грн., серпень -132,64грн., вересень -134,75грн., жовтень -136,13грн., листопад -140,05грн., грудень -144,10грн., що є порушенням конституційних прав.

Розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років за цей період передбачені ст.62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»та Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік». Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007р. та від 22.05.2008р. визнані неконституційними нормативно-правові акти, якими керувався відповідач при наданні допомоги по догляду за дитиною.

Ухвалою суду від 26.04.2011 р. (ар.с.14) заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку задоволено, пропущений з поважних причин строк звернення до суду з адміністративним позовом про спонукання до здійснення нарахування підвищення до пенсії дітям війни поновлено, у справі відкрито скорочене провадження.

Справа розглядається відповідно до ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

11.05.2011р. на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача (ар.с.16-17), в яких УПСЗН не погоджується з вимогами позивача та просить в задоволені позову відмовити з наступних підстав. Виплата допомоги, передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Рішення Конституційного Суду України не може виконуватись органами праці та соціального захисту населення, так як не було внесено відповідних змін Верховною Радою України до Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»та не було збільшено видатки на виплату державної допомоги. Проведення виплат у підвищених розмірах відповідно до рішення Конституційного Суду України можливо тільки у разі внесення змін до відповідних законів та збільшення видатків на виплату державної допомоги. Крім того, призначення цього виду допомоги проводиться відповідно до програмного забезпечення «ASORD KOM», яке розроблене та введене в дію Міністерством праці та соціальної політики України 01.04.2007р. На підставі цього відповідач вважає нарахування і виплату допомоги такими, що відповідають діючому законодавству.

Оцінивши повідомлені позивачем і відповідачем обставини, дослідивши надані по справі письмові докази, в тому числі свідоцтво про народження малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. (ар.с.7), довідку УПСЗН про знаходження на обліку та отримання допомоги позивачем (ар.с.8), суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

У відповідності до ст.ст.11,71 КАС України розгляд і вирішення адміністративних справ здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що позивач є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., перебуває на обліку в УПСЗН та протягом 2007р. отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно довідки від 06.04.2011 р., наданої відповідачем, позивач за період з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 р. отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: за квітень 2007 р. -129,03 грн., за травень 2007 р. -129,03 грн., за червень 2007 р. -129,03 грн., за липень 2007 р. -129,03 грн., за серпень 2007 р. -132,64 грн., за жовтень 2007р. -136,13грн., за листопад 2007 р. -140,05 грн., за грудень 2007 р. -144,10 грн.

Виплата допомоги застрахованим особам передбачалась Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням»в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі -Закон).

Відповідно до статті 42,43 Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалась застрахованій особі у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мала застрахована особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною. Допомога надавалась на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених, взятих під опіку дітей у сім'ї, по догляду за якими надавалась допомога. Крім того, стаття 44 Закону передбачала, що допомога надавалась щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більше як по день досягнення дитиною трирічного віку.

Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 р. №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається і виплачується органами праці і соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи.

Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»зупинено дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням»та правовідносини врегульовані абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 у справі №6рп/2007 положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними.

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до пунктів 3,5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Оскільки зупинення дії статті 43 Закону визнано таким, що суперечить Конституції України, а також визнані неконституційними положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», є протиправними дії-136,13., листопад -140,05грн., грудень -144,10грн. державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум встановлений законом. В даному випадку, відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», це розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Частиною 1 статті 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до статті 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007 р. внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вказані зміни до Закону не визнані у встановленому законодавством порядку неконституційними, до них не внесено змін, а тому вони є чинними і обов'язковими для виконання. Крім того судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому, змінювати правове регулювання суспільних відносин.

Таким чином, перерахунок допомоги позивачу ОСОБА_1 має бути здійснений з 09.07.2007 р., тобто з дня прийняття рішення №6рп/2007 Конституційним Судом України, до 31.12.2007 р., тобто до набрання чинності Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням»з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р. в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на час виплати такої допомоги.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає законними і обґрунтованими.

На відшкодуванні понесених судових витрат за рахунок Державного бюджету України позивач ОСОБА_1 не наполягала.

Керуючись ст.ст.8,911,18,86,158-162,183-2 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р., суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Вільногірської міської ради щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, меншому, ніж прожитковий мінімум, встановлений законом, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 недоплачену їй за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року державну допомогу по догляду за дитиною -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі, визначеному відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням», що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на час виплати такої допомоги, за виключенням отриманих сум.

Апеляційна скарга на постанову подається до Дніпропетровської області через Вільногірський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Копії постанови направити сторонам в порядку ч.7 ст.183-2 КАС України.

СУДДЯ М.Б.БОЛОНІНА