Справа № 2-а-3375/11
24 травня 2011 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі
Головуючого судді -Старенченко О.В.
при секретарі - Саванюк Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоукраїнка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-
Позивачка звернувлася до суду із позовом до відповідача про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення ВА1 №007298 від 14 квітня 2011 року, посилаючись на те, що 14 квітня 2011 року інспектором ДПС Кіровоградської роти ДПС Мельниченко Олександром Васильовичем винесено постанову ВА1 №007298 по справі про адміністративне правопорушення, за якою позивачку було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255.00 грн. Позивачка вважає постанову незаконною, оскільки вона складена з порушенням норм права, а саме: скорочення вказані в постанові не дають змоги ідентифікувати посаду, назву підрозділу, в якій проходить службу співробітник ДАІ, його спеціальне звання.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам, про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заперечень відносно позову не направлено.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача -суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини не прибуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення позивачки та дослідивши обставини справи, суд приходить висновку про обгрунтованість позовних вимог за наступних підстав.
Відповідно до ст.9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Інспектором ДПС ВДАІ ДПС Кіровоградської роти ДПС Мельниченко Олександром Васильовичем винесено постанову ВА1 №007298 по справі про адміністративне правопорушення, за якою позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255.00 грн. за ч.1 ст. 122 КУпАП відносно шаповал К.М.-позивачка по справі.
Як вбачається з постанови 14 квітня 2011 року о 16:38 год. по автодорозі Кіровоград-Кривий Ріг, ОСОБА_1 керувала автомобілем ВАЗ д/н НОМЕР_1 в населеному пункті с.Бережинка рухалась зі швидкістю 84 км/год, тобто перевищила швидкість більше ніж на 20 км/год. Швидкість виміряно приладом «Беркут»0501095.
Судом встановлено, що при складані протоколу свідки правопорушення не запрошувалися, інших доказів, які підтверджують правомірність накладення адміністративного стягнення відповідачем не надано( фото-кінозйомка чи відеозапис).
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті” від 23 грудня 2005 року №14 встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП, зокрема, в постанові потрібно навести докази, на яких грунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Суд встановив, що оскаржувана постанова винесена з порушенням ч. 2 ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: інспектором ДПС при розгляді справи не були з'ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в діях позивача були ознаки проступку, за яким законом встановлено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин. В свою чергу стаття 249 КУпАП вказує на те, що справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито крім випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці.
Також, згідно ст. 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. В зв'язку з цим суд дійшов висновку про те, що позивачку по справі ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності та з порушенням норм КУпАП.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Враховуючи, що 9-й та 10-й день оскарження постанови припали на вихідні дні суд вважає за доцільне визнати поважними причини пропуску 10-денного строку оскарження постави до суду та за необхідне поновити строк.
Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про те, що позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності з порушенням умов провадження в справах про адміністративні правопорушення, яке повинно здійснюватись на основі суворого додержання законності та задоволення позовних вимог.
Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про те, що позивачку було притягнуто до адміністративної відповідальності з порушенням умов провадження в справах про адміністративні правопорушення, яке повинно здійснюватись на основі суворого додержання законності та задоволення позовних вимог.
.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 248, 249, 268, 288 КУпАП, ст.ст. 2, 18, 19, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 171-2 КАС України,-
Адміністративний позов задовольнити.
Поновити строки оскарження постанови про адміністративне правопорушення серія ВА1 №007298 від 14.04.2011 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову ВА1 №007298 по справі про адміністративне правопорушення від 14 квітня 2011 року відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП, винесену старшим інспектором ДПС Кіровоградської роти ДПС Мельниченко Олександром Васильовичем.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: О. В. Старенченко