Постанова від 28.03.2011 по справі 2-а-1238/11

Справа № 2-а-1238/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2011 року Суддя Заводського райсуду м. Запоріжжя Марченко Н.В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік з 01.09.2010 року та стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат з 01.09.2010 року. В частині позовних вимог за період з 01.09.2010 року по 10.09.2010 року даний позов залишено без розгляду з підстав передбачених ст. 100 КАС України.

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та 05.10.2009 року звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону № 1058 -IV.

Розрахунку за яким було Відповідачем зроблено перерахунок пенсії позивач не отримував, з ним не ознайомлювався , за який рік застосовувався показник середньої заробітної плати по Україні при її розрахунку він не знав.

Але, як стало відомо позивачу із засобів масової інформації, перерахунок пенсії органами ПФУ у 2009 році проводився з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2008 рік, як це передбачено законодавством, тому він звернувся до відповідача із заявою з проханням повідомити позивачу за який рік застосовувався показник середньої заробітної плати по Україні при здійсненні перерахунку його пенсії та на підставі якого нормативно-правового акту.

Листом від 25.02.2011 року Відповідач повідомив позивачу, що перерахунок його пенсії було зроблено з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, який становить 1197 грн. 91 коп. Перерахунок пенсії здійснювався Відповідачем за таким розрахунком:

пенсія перерахована з 01.10.2009 р. з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91грн ), а саме із заробітної плати 2367,21 грн. (середня заробітна плата по Україні за 2007 рік х 1,97612- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної відповідно до ст. 40 Закону та з загального страхового стажу 44 років 07 місяців 02 дні в тому числі робота за списком 2 -04 роки 09 місяців 25 днів ( до 31.08.2009 р) індивідуальний коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 -0,60188.

Розрахунок пенсії з 01.10.2009 року складає 1692,64 грн., де:

- основний розмір пенсії -1424,78 грн.;

- доплата за понаднормативний стаж - ( за 19 років ) -103,36 грн.

- підвищення учасникам бойових дій -124,50 грн. + 40,00 грн.

Відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії позивача було зроблено з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, який становить 1197 грн. 91 коп. Даний показник було застосовано відповідачем згідно з підпунктом 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Також відповідач посилається на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Як-вбачається з тексту рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційний Суд України визнав неконституційними деякі положення закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії, неконституційним, а тому, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України,він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загально суспільні потреби,тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.

Після скасування Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. змін, що були внесені до статей 40, 42 Закону №1058-ІУ 28.05.2008 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову N530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (Далі - Постанова №530), якою тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. . у

Зокрема п. 11 Постанови № 530 встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058- ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-ІV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Також із змісту ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої ст. 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої ст. 40 Закону № 1058-ІV, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Відповідно до ст. 4 та п. 16 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Закону № 1058-ІV, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність із Законом № 1058-ІV закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 1058-IV.

Тобто проведення перерахунку пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону №1058- IV врегульовано Постановою № 530, яка є чинна, не суперечить нормам Закону №1058- IV, та п. 11 якої встановлено проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. При цьому, будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку не виникало.

У зв'язку з вищевикладеним , правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на перерахунок пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Зазначені у спільному листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах. Вказані центральні органи влади вчинили дію, що суперечить вимогам ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, згідно з якими органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

Керуючись ст. 183-2 КАС України , ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішенням

Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити .

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Заводському районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Заводському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік з 11.09.2010 року на підставі його заяви від 05.10.2009 року про перерахунок пенсії з урахуванням різниці, яка вже була виплачена.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.

Суддя: Н.В. Марченко