Постанова від 18.05.2011 по справі 2-а-634/09/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2011 р.Справа № 2-а-634/09/2170

Категорія: 9.2Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача -

суддів -Єщенка О.В.

Димерлія О.О., Домусчі С.Д.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2009 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ» до державної податкової інспекції у місті Нова Каховка Херсонської області про визнання не чинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю (надалі -ТОВ) «ЮП-ГЕЙМ»звернулося до суду з позовом, предметом якого є: визнання не чинними рішень №0008402301 від 16.12.2008 року, №0008412301 від 16.12.2008 року, №0008422301 від 16.12.2008 року, №0008442301 від 16.12.2008 року, №0008452301 від 16.12.2008 року, №0008462301 від 16.12.2008 року, №0008492301 від 22.12.2008 року, №0008502301 від 24.12.2008 року, №0008512301 від 24.12.2008 року.

18 листопада 2009 року Херсонський окружний адміністративний суд прийняв постанову, якою повністю відмовив у задоволенні позову з підстави його необґрунтованості.

У поданій апеляційній скарзі ТОВ «ЮП-ГЕЙМ», посилаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Колегією суддів встановлено, і сторони це не заперечують, що ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»є суб'єктом господарювання, зареєстрованим виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копію якого долучено до матеріалів справи (а.с. 7). ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»організовує азартні ігри та ігри на гроші, а також здійснює інші види діяльності у сфері відпочинку та розваг (а.с. 8). У 2008 році податковою було проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, за результатами якої складено акти. На підставі актів перевірки ДПІ у м. Херсоні винесено оскаржувані рішення про застосування до ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що діяльність позивача з організації азартних ігор та ігор за гроші врегульована в тому числі нормами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Не проведення прийнятих грошових коштів через РРО тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу.

Не погоджуючись із судовим рішенням, ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»зазначило, що напрямком діяльності підприємства є надання не послуг, а розваг, що не потребує застосування РРО. Крім того, переведення гральних автоматів у фіскальний режим неможливе, так як наведене питання не врегульоване нормативно-правовою базою.

Перевіряючи повноту зясування судом обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія звертає увагу на таке.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»містить визначення терміну «розрахункова операція», а саме: «приймання від покупця готівкових коштів, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)».

Відповідно до п.1 ст.3 указаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлений перелік проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Діяльність з проведення азартних ігор не входить до зазначеного переліку, тому ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»не звільняється від обов'язку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.

Посилання апелянта на те, що Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, не відносить діяльність з організації азартних ігор (код за КВЕД 92.71.0) до сфери послуг, тому дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не розповсюджується на господарську діяльність ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»не є переконливими виходячи з наступного.

Відповідно до положень Національного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженого наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, за методологічними засадами, принципами побудови та призначенням класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є статистичною класифікацією, створеною як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації у стандартний формат, який дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації.

Код виду діяльності є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних та вибіркових статистичних спостережень і основним його призначенням є забезпечення: статистичного обліку підприємств і організацій за видами економічної діяльності у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; проведення статистичних обстежень економічної діяльності та аналізу статистичної інформації на макрорівні (складання міжгалузевого балансу виробництва і розподілу товарів та послуг відповідно до системи національних рахунків), тощо.

З аналізу викладених положень Національного класифікатора можна зробити висновок, що код виду діяльності підприємства використовується виключно для статистичних спостережень. Отже, здійснення суб'єктом підприємницької діяльності того чи іншого виду діяльності згідно коду за КВЕД, не звільняє його від обов'язку проводити розрахункові операції у встановленому Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядку, оскільки саме цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та встановлює перелік проведення діяльності у цієї сфері, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Щодо висновку про те, що діяльність з організації азартних ігор за правовою природою не кваліфікується як надання послуг колегія суддів зазначає, що згідно з п. 29 ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягає організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.

Відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання», що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами»від 20.11.2003 року, азартна гра - це гра, участь в якій дає змогу набувати гроші, інше майно або майнові права, результат якої визначається діями, цілком або частково залежними від випадку, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки. Визначення азартних ігор містять ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджені спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України З0 травня 2006 року за № 622/12496. Відповідно до зазначеного нормативного акту, азартна гра - гра, участь в якій дає змогу отримати приз (виграш), результат якої визначається діями (подіями), цілком або частково залежними від випадковості, й умовою участі в якій є внесення гравцем ставки.

Основними визначальними ознаками азартних ігор є :

- оплатність азартної гри. Обов'язковою умовою участі у грі є внесення гравцем ставки.

- визначення переможця гри за принципом повної або часткової випадковості. Відмежування азартної гри від інших видів ігор здійснюється в залежності, чи є принцип випадковості визначальним у визначенні переможця.

- за результатом гри переможець одержує приз (виграш). Приз чи виграш може розігруватись у грошовій або майновій формі, а також у вигляді майнових прав.

Отже, проводячи діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах, відповідач, як суб'єкт господарювання, діяльність якого спрямована на отримання прибутку, приймає ставку від гравця і, тим самим, надає послуги в отримані призу (виграшу).

Таким чином, надання послуг у сфері грального бізнесу підпадає під регулювання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахунковим операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Оскільки, ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»в порушення покладеного законом обов'язку не застосувало реєстратори розрахункових операцій при наданні споживачам послуг з гри на гральних автоматах, ДПІ у м. Нова Каховка правомірно оскаржуваними рішеннями застосувала до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу.

Щодо твердження апелянта про неправомірність висновку ДПІ з питання застосування штрафної санкції, передбаченої п. 2 ст. 17 Закону, судова колегія зазначає таке.

Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з відповідними технічними вимогами щодо автоматів грального бізнесу, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управлінні товарним і грошовим обігом при Кабінеті Міністрів України №5 від 22.06.2004 року затверджені лише Технічні вимоги до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів, які встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами розрахункових операцій -електронними контрольно-касовими апаратами, що застосовуються для обліку та реєстрації з купівлі - продажу фішок (жетонів, кредитів) в гральних закладах.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько -технологічної та програмній документації виробника.

До Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, затвердженого Наказом ДПА України №7 від 21.01.2009 року включені декілька моделей електронних контрольно-касових апаратів сфера застосування яких зазначена -казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів. Наказом ДПА №430 від 01.07.2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включений також РРО моделі „ФІСКАЛ”, який віднесений до комп'ютерно -касової системи та вказана сфера його застосування, крім вищезазначених - казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів, також - фіскалізація гральних автоматів. Але ця комп'ютерно -касова система, як і автомат з продажу товарів (послуг) відповідно до ст.2 зазначеного Закону є реєстраторами розрахункових операцій.

Між тим, ні одним законодавчим актом не передбачений порядок фіскалізації гральних автоматів - випуск нових як РРО та оснащення старих відповідними пристроями для застосування їх як РРО з відповідним внесенням їх до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Як зазначалось, Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з відповідними технічними вимогами щодо автоматів у сфері грального бізнесу, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, відповідно до п.2 Постанови №121, тобто для фіскалізації діючих автоматів передбачалося розроблення запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті).

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Органи державної влади, їх посадови особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій фактично за нефіскализацію гральних автоматів, які знаходилися в перевіряємому гральному залі. Між тим частиною 2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Однак, відповідачем не надано жодного доказу в обґрунтування того, що позивачем здійснювалися розрахункові операції на гральних автоматах з застосуванням не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Оскільки гральний автомат сам по собі не є РРО, а розрахункові операції підприємством взагалі не реєструвалися, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції з визнання правомірними дій податкової із застосування штрафних санкцій, передбачених ч. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Так як висновок суду щодо необґрунтованості позовних вимог та доведеності правомірності дій ДПІ є помилковим внаслідок неправильного застосування матеріально-правових норм, судове рішення, відповідно до ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню, а апеляційна скарга ТОВ «ЮП-ГЕЙМ»підлягає задоволенню.

()а Каховка прийнято оскаржувані рішення про застосування до ТОВ "що призвело до

Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»-задовольнити повністю.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2009 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»до державної податкової інспекції у місті Нова Каховка Херсонської області про визнання не чинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій -скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮП-ГЕЙМ»- задовольнити повністю.

Рішення про застосування штрафних фінансових санкцій №0008402301 від 16.12.2008 року, №0008412301 від 16.12.2008 року, №0008422301 від 16.12.2008 року, №0008442301 від 16.12.2008 року, №0008452301 від 16.12.2008 року, №0008462301 від 16.12.2008 року, №0008492301 від 22.12.2008 року, №0008502301 від 24.12.2008 року, №0008512301 від 24.12.2008 року -визнати неправомірними та скасувати.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий:

Судді: