донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
07.06.2011 р. справа №32/5009/619/11
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
Головуючого:Дучал Н.М.
суддівЗапорощенка М.Д.
Новікової Р.Г.
При секретарі Мірошник Г.І.
За участю представників сторін:
від позивача - без участі представника
від відповідача -ОСОБА_1, за довіреністю
від третьої особи -не з'явився
від прокуратури -Пономарьов А.О. за посвідченням № 3897
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуТокмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації
На рішення господарського судуЗапорізької області
Від09.03.2011р. (підписано 16.03.2011р.)
у справі№ 32/5009/619/11 ( суддя Колодій Н.А.)
за позовомТокмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації
до
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивачаВідкритого акціонерного товариства „Сільгосптехніка”, м. Токмак Запорізької області
Контрольно-ревізійного відділення в місті Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, м. Токмак Запорізької області
про стягнення незаконно отриманих під час надання державної підтримки бюджетних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн. та по КПК 2801240 -49758,42грн., загальною сумою 225839,84грн.
Токмацький міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації звернувся з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства „Сільгосптехніка”, м. Токмак Запорізької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача Контрольно-ревізійного відділення в місті Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, м. Токмак Запорізької області про стягнення незаконно отриманих під час надання державної підтримки бюджетних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн. та по КПК 2801240 -49758,42грн. загальною сумою 225839,84грн.
В обґрунтування позовних вимог скаржник посилався на положення ст. 121 Конституції України, ст.ст. 2, 66, 67 ГПК України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», Постанову Кабінету Міністрів України №№ 259, 256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р. Заявник зазначив, що в ході проведення прокуратурою перевірки дотримання чинного бюджетного законодавства, було встановлено, що ВАТ «Сільгосптехніка»в порушення Порядку, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р., № 259 від 21.02.2007р., незаконно отримало кошти з державного бюджету загальною сумою 225839,84 грн. Перевіркою було встановлено, що відповідач має заборгованість перед державним та місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України. Відповідно до вище вказаного Порядку такі підприємства не мають права на отримання фінансової підтримки, передбаченої Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» на підтримку виробництва продукції рослинництва за програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва» «Часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва», «Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів». У зв'язку з наведеним заявник просить стягнути з відповідача незаконно отримані під час надання державної підтримки сільськогосподарським підприємствам бюджетні кошти в сумі 225 839,84 грн.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 09.03.2011р. (підписано 16.03.2011р.) відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Зазначене рішення мотивується безпідставністю доводів заявника щодо незаконності отримання відповідачем державних коштів по КПК 2801210 у розмірі 176081,42 грн., та по КПК 2801240 у розмірі 49758,52 грн., Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008р. № 763, та наданими відповідачем довідками ДПІ про відсутність у останнього станом на 01.10.2008р. заборгованості зі сплати податків та обов'язкових платежів.
Токмацький міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації, не погоджуючись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення, так як вважає, що судом при винесенні рішення були порушені норми матеріального права та рішення прийнято з недоведеністю обставин, що мають значення для справи з наступних підстав. В рішенні від 09.03.2011р. суд першої інстанції зазначив, що в матеріалах справи містяться довідки Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області від 06.11.2007р. №22916/24-045, від 31.03.2008р. № 593924/045, від 23.03.2010р. №831/10/24-045 про відсутність у ВАТ „Сільгосптехніка” заборгованості зі сплати податків та зборів (обов'язакових платежів), що стало підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Заборгованість з податку з доходів фізичних осіб по ВАТ „Сільгосптехніка” виникла та внесена до особової картки підприємства, тільки після узгодження акту документальної перевірки підприємства №726/23/03743440 від 06.10.2008 року. Зазначена документальна перевірка була проведена за період з 01.07.2005 року по 30.06.2008 року. Таким чином, Токмацька ОДПІ, на час звернення підприємства за видачею довідки про відсутність податкової заборгованості, не мала даних про наявність податкової заборгованості у ВАТ „Сільгосптехніка” з податку з доходів фізичних осіб. У зв'язку з чим судом при винесенні вказаного рішення не з'ясовані всі обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у зазначеному рішенні, обставинам справи, обумовлюють у відповідності до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України підстави для скасування рішення Господарського суду Запорізької області від 09.03.2011р. у справі № 32/5009/619/11.
До суду апеляційної інстанції від Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації надійшло клопотання № 201 від 13.04.2011р. в якому просить розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представника.
Відповідач, Відкрите акціонерне товариство „Сільгосптехніка”, у відзиві №491/10 від 12.05.2011р. на апеляційну скаргу та представник у судовому засіданні проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечує, вважає їх необґрунтованими , а рішення суду -законним.
Третя особа, Контрольно-ревізійне відділення в місті Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, у відзиві від 11.05.2011р. на апеляційну скаргу проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечує, вважає їх необґрунтованими , а рішення суду - законним.
Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Законами України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та “Про Державний бюджет України на 2008 рік” передбачені бюджетні кошти на підтримку виробництва продукції рослинництва за програмою “Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва”, “Часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва”, “Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів”.
У відповідності до бюджетного законодавства постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256 затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва рослинництва, постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259 затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів.
Наказами начальника управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації від 12.03.2007р. № 11 “Про визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих і ярових культур на зерно”, від 21.02.2007р. № 8 “Про визначення переліку сільськогосподарських підприємств, яким компенсується вартість мінеральних добрив” зобов'язано створити комісії, які повинні у своїй роботі керуватися Порядком затвердженим постановами Кабінету Міністрів України №256 від 21.02.2007р., № 182 від 09.02.2007р., № 259 від 21.02.2007р.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації № 92 від 14.03.2007р. створено конкурсну комісія для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів.
Згідно п. 5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182, заяву про компенсацію вартості добрив за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, що закупили добрива, крім тих підприємств, що визнані банкрутами, проти яких порушено справу про банкрутство, що перебувають в стадії ліквідації або мають прострочену більше як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) та Пенсійним фондом України.
Пунктом 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256 передбачено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти "А", крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України (далі - сільськогосподарські підприємства).
Відповідно до п. 4 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259, компенсація не надається позичальникам, яких визнано банкрутами, стосовно яких порушено справу про банкрутство, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більш як за півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України.
За результатами конкурсу, в якому приймав участь відповідач ( згідно поданих заявок) протоколом № 1 засідання конкурсної комісії від 15.08.2007р., створеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 № 259 (із змінами та доповненнями), затверджено перелік підприємств, яким буде надана фінансова підтримка через механізм здешевлення короткострокових кредитів у 2007 році за рахунок коштів, передбачений у Державному бюджеті на 2007 рік у розмірі сум, згідно додатків.
Відповідно до реєстру одержувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації по КПК 2801210 «за посіви ярих культур»отриманих і перерахованих у 2007 році ВАТ «Сільгосптехніка»видалено 8987,00грн., реєстром отримувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації по КПК 2801210 «Фінансова підтримка виробництва продукції тваринництва та рослинництва»(за посіви озимих) отриманих і перерахованих у 2007 році ВАТ «Сільгосптехніка»виділено 53519,00 грн., реєстром одержувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації пл. КПК 2801210 «Фінансова підтримка виробництва продукції тваринництва та рослинництва»(за добрива) отриманих і перерахованих у 2007 році ВАТ «Сільгосптехніка»виділено 20700,00грн., реєстром отримувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації по КПК 2801210 «Фінансова підтримка виробництва продукції рослинництва і тваринництва»отриманих і перерахованих у 2006 році (ярові та озимі) ВАТ «Сільгосптехніка»виділено 49125,00грн.
КРВ в м. Токмаку, Токмацькому та Чернігівському районах було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації за період з 01.01.2005р. по 01.05.2008р., результати якої оформлені Актом ревізії фінансово-господарської діяльності від 25.05.2008р. №140/0006.
В ході проведеної зустрічної звірки в ВАТ “Сільгосптехніка”, перевіркою головної книги за 2005-2008 роки по рахунку 641 “Розрахунки з податками встановлено станом на 01.05.2008р. наявність заборгованості до бюджету терміном більш 2,5 роки на суму 152086, з якої на суму 135052,47 грн. минув строк позовної давності. Отже, контрольно-ревізійним управлінням було зроблено висновок, що:
- в порушення п.5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182, відповідачем незаконно отримано компенсації на суму 20 700,00 грн.;
- в порушення п. 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256, відповідачем незаконно отримано підтримку за 2007 рік на посіви озимих на суму 53 519,00 грн., на посіви ярових -8 987,00 грн., та за 2008 рік на посіви озимих -65324,00 грн.
- в порушення п.4 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 259, відповідач незаконно отримав відшкодування відсотків на суму 42 733,92 грн.
У зв'язку з цим, контрольно-ревізійним управлінням було наказано вжити необхідних заходів по поверненню незаконно виділеної дотації ВАТ “Сільгосптехніка” за 2007-2008 роки, в тому числі шляхом направлення позовів до суду.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.
Відповідно до п.5 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва рослинництва, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 256, та п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2007р. № 182 для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, тощо.
Відповідно до зазначених вище документів, до заяви сільськогосподарським підприємством, серед іншого, надаю надаються довідки відповідних органів Державної податкової служби та Пенсійного фонду України щодо відсутності (наявності) заборгованості за податковими зобов"язаннями та платежами до Пенсійного фонду України прострочену більше як півроку заборгованість перед державними і місцевими бюджетами.
Комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.
Тобто перевірка достовірності наведених у документах, що подані сільгосппідприємством для отримання дотації, даних здійснюється комісією і є обов'язковою передумовою для надання комісією висновку щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.
Суд апеляційної інстанції бере до уваги той факт, що представники податкового органу та контрольно-ревізійного органу входили до складу згадуваної комісії та не заперечували проти достовірності виданої поданих відповідачем документів.
Включення Відповідача до Переліку підприємств, яким буде надана фінансова підтримка через механізм здешевлення короткострокових кредитів у 2007 році за рахунок коштів, передбачений у Державному бюджеті на 2007 рік, та до реєстрів одержувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації, свідчить про те, що всі подані відповідачем документи відповідали вимогам Постанов для отримання бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008р. № 763 були внесені зміни до Постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу.
Зокрема, у пункті 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. N 256 доповнено підпункт 4 такими словами: до заявки на отримання бюджетних коштів додаються письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання (за винятком отримання бюджетних коштів за наявності у нього заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 р.)
Платіжним дорученням № 500 від 02.10.2008р. відповідачем сплачено податок на доходи фізичних осіб з орендної плати за земельні паї 2007р. в сумі 16 935,56 грн.
Токмацькою об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області були видані Товариству довідки від 06.11.2007р. № 22916/24-045, від 31.03.2008р. № 5939/24/045 та від 23.03.2010р. № 831/10/24-045 про відсутність у останнього заборгованості зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Отже, висновок господарський суду про відмову у задоволенні позову є вірним та основаним на матеріалах справи на положеннях чинного законодавства.
Додатково суд апеляційної інстанції зазначає, що прокурором та позивачем до матеріалів справи не додавалося доказів фактичного отримання відповідачем коштів, які вимагаються до стягнення. Включення відповідача до Переліку підприємств, яким буде надана фінансова підтримка через механізм здешевлення короткострокових кредитів у 2007 році за рахунок коштів, передбачений у Державному бюджеті на 2007 рік, та до реєстрів одержувачів коштів державного бюджету, виділених управлінню агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації не є доказом отримання вказаних коштів відповідачем.
Враховуючи зазначене, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 09.03.2011р. (підписано 16.03.2011р.) по справі № 32/5009/619/11 суд апеляційної інстанції не вбачає.
Результати апеляційного провадження у справі оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України Донецький апеляційний господарський суд,-
Апеляційну скаргу Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Токмацької районної державної адміністрації на рішення господарського суду Запорізької області від 09.03.2011р. (підписано 16.03.2011р.) у справі № 32/5009/619/11 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 09.03.2011р. (підписано 16.03.2011р.) у справі № 32/5009/619/11 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Н.М.Дучал
Судді: М.Д.Запорощенко
Р.Г.Новікова
Надруковано 8 пр.: 2-прокурору, 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-тр.особі, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЗО