Ухвала від 09.06.2011 по справі 5024/923/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

_____________________________________________________________________________У Х В А Л А

"09" червня 2011 р. Справа № 5024/923/2011

Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А. при секретарі Литовській Ю. В., розглянув справу

за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Херсон,

до: Херсонської міської ради, м. Херсон,

про визнання недійсним частини п. 1.19 рішення ХХХІ сесії міської ради V скликання від 13.10.2009 р. №1297,

за участю представників сторін:

від позивача: в судове засідання не прибули;

від відповідача: ОСОБА_2, дов. № 9-527-9/21 від 13.08.2009 р.

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Херсонської області з позовними вимогами до Херсонської міської ради про визнання недійсним п. 1.19 рішення ХХХІ сесії міської ради V скликання від 13.10.2009 р. №1297 в частині укладення угоди про відшкодування плати за фактичне користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на майно до прийняття рішення щодо надання в оренду земельної ділянки.

Представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, витребуваних судом документів не надав, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату в зв'язку з неможливістю направлення свого представника в судове засідання.

Представник відповідача заперечує проти позовних вимог, оскільки вважає, що даний спір не підвідомчий господарському суду.

З приводу заяви відповідача про непідвідомчисть даного спору господарському суду, оскільки цю справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд зазначає наступне.

У визначенні підвідомчості спору, що виник із земельних правовідносин, господарський суд враховує положення статей 1, 2, 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", положень цивільного та господарського законодавства.

Спори, підвідомчі господарським судам, визначені статтею 12 ГПК, за змістом пункту 1 частини першої якої господарським судам підвідомчі спори що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі приватизації майна, та з інших підстав, крім категорій спорів, визначених абзацами другим-шостим цього пункту, в тому числі спорів, що виникають з публічно-правових відносин та віднесених до компетенції Конституційного Суду України і адміністративних судів. Відповідно до п. 6 цієї статті до підвідомчості господарських судів віднесені справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності , за винятком тих, що віднесені до компетенції адміністративних судів..

Таким чином, у вирішенні питання про підвідомчість спору, що виник із земельних правовідносин за участю державних органів або органів місцевого самоврядування, господарський суд вирішує питання про приватноправовий чи публічно-правовий характер правовідносин, з яких виник спір.

Відповідно до статті 13 Конституції України, статті 324 ЦК статті 148 ГК земля є об'єктом права власності Українського народу. Права власника від імені Українського народу в межах, визначених Конституцією України, здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Виходячи з вказаних положень Конституції України, а також зі статей 177 та 181, глави 30 ЦК, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав.

З урахуванням викладеного, земельні ділянки є об'єктами цивільних прав держави, територіальних громад, фізичних, юридичних осіб, які можуть мати: право власності, речові права (сервітут, суперфіцій, емфітевзис, право постійного користування із земель державної та комунальної власності), майнові права із зобов'язальних відносин, зокрема, оренди.

Отже, відносини щодо набуття та реалізації громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та цивільного обороту земельних ділянок ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК, статей 2, 8, 48,133,148, 152, 197, 283 ГК, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 ЗК випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або у користування, відчуження земельних ділянок державної або комунальної власності, укладення, зміна, розірвання договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки, про встановлення сервітуту, суперфіцію, емфітевзису та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі прийняття державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи повноваження щодо управління майном державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини, зокрема, шляхом вчинення правочинів. У таких відносинах відповідно до статті 14 Конституції України держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі суб'єктами підприємницької діяльності.

Спори за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, інші спори, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статтям 1, 2 ГПК, підвідомчі господарським судам.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України, від 27 квітня 2010 р. у справі N 21-2328во09, де зокрема зауважено, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Земельні відносини поділяються на публічні і приватні. Відповідно, і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом (стаття 172 ЦК України).

Рада у справі, що розглядається, виступає як суб'єкт цивільних правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин. Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває у власності територіальної громади м. Херсона, Рада відповідно до статті 5 ЗК має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто, при здійсненні повноважень власника землі, делегованих йому територіальною громадою, відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею. У даному випадку відсутня підпорядкованість одних учасників земельних правовідносинам (ФОП ОСОБА_1) іншому (Раді), яка має місце під час здійснення органом місцевого самоврядування владних управлінських функцій.

У зв'язку з неявкою представника позивача, ненаданням ним витребуваних судом документів та необхідністю витребування додаткових доказів, розгляд справи підлягає відкладенню на іншу дату.

На підставі викладеного, керуючись ст.77, ст.86 ГПК України, суд -

ухвалив:

1. Розгляд справи відкласти.

2. Призначити розгляд справи на "23" червня 2011 р. о 11:20 за адресою: м. Херсон, вул. Горького, 18, зал судових засідань № 321.

3. Зобов'язати сторони до 20.06.2011р. року через канцелярію господарського суду Херсонської області, з супровідним листом, подати:

Позивачу: засвідчити належним чином додані до позовної заяви матеріали, оригінали надати на огляд суду; копію проекту договору оренди; копію свідоцтва про держреєсртрацію.

Відповідачу: відзив на позов з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин, копію рішення №1297 від 13.10.2009 р., копії статуту, довідки про включення до ЄДРПОУ та свідоцтва про держреєстрацію.

4. Явку в засідання представників сторін з доказами про повноваження, визначеними ст. 28 ГПК України, визнати обов'язковою.

5. Довести до відома сторін, що відповідно до п. 5 ст. 83 ГПК України за не надіслання витребуваних судом документів чи відзиву на позов господарський суд вправі стягувати з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

6. Копію даної ухвали направити сторонам по справі.

Суддя Т.А. Остапенко