01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"02" червня 2011 р. Справа № 26/070-11
Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Київській області, м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива”, Київська обл., Сквирський р-н, с. Пищики про стягнення 153 771,00 грн. за участю представників позивача -ОСОБА_1., довіреність № б/н від 12.05.2011 року, відповідача -ОСОБА_2., довіреність № б/н від 12.01.2011 року
Державна екологічна інспекція в Київській області звернулася до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива” про стягнення 153 771,00 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.05.2011 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 02.06.2011 року.
У судовому засіданні 02.06.2011 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому навів свій розрахунок збитків заподіяних державі відповідачем та просив зменшити суму збитків до 19 076,29 грн.
У судовому засіданні 02.06.2011 року позивач надав заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача 19 076,29 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства в розмірі 19 076,29 грн.
Через канцелярію суду 02.06.2011 року відповідач надав заяву, в якій визнав уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
16.03.2011 року Державною екологічною інспекцією у Київській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива”. За результатами перевірки було складено Акт від 16.03.2011 р., відповідно до якого було встановлено, що на Товаристві з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива” водопостачання здійснюється на адмінприміщення, корівники, господарський двір та свиноферму зі скважени №1, без дозволу на спец водокористування, що кваліфікується як самовільне використання підземних вод, що являється порушенням ст.ст. 44, 48, 110 Водного кодексу України. Самовільне використання підземних вод здійснювалось відповідачем в період з 04.06.2008 року по 01.03.2011 рік.
Як зазначає позивач, відповідно до довідки відповідача № 59 від 28.04.2011 р., за період з 04.06.2008 року по 31.12.2008 року відповідачем використано 4 776,84 м3 води, з 01.01.2009 року 24.08.2009 року ? 443 м3, з 25.08.2009 року по 01.03.2011 року ? 18 204,84 м3.
31.03.2011 р. Державна екологічна інспекція у Київській області звернулася до відповідача з претензією № 27, в якій вимагала у добровільному порядку відшкодувати заподіяні державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства, у сумі 153 771,00 грн.
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16.03.2011 р. відповідачем в судовому порядку оскаржений не був, скарги на дії державних інспекторів з охорони навколишнього природоохоронного середовища під час перевірок до Державної екологічної інспекції України не надходили.
У зв'язку з наведеним Державна екологічна інспекція у Київській області і звернулася до суду з даним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива” збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Слід зазначити, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України; спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій як це передбачено частинами 2, 3 статті 16 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991 року № 1264-XII.
Згідно зі статтею 20 Закону України “Про охорону навколишнього середовища”, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки (підпункт б частини 1 статті 20 Закону); подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (підпункти з, и частини 1 статті 20 Закону).
Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (стаття 48 Водного кодексу України).
Відповідно до частин 1, 3 та 6 статті 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних; спеціальне водокористування є платним.
Крім того, органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, встановлюються строки спеціального водокористування (частина 1 статті 50 Водного кодексу України).
Як передбачено частиною 1 та пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України; відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Частиною 1 статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (пункт “з” частини 2 та частина 4 статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”).
Сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок самовільного водокористування без відповідного дозволу Товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива”, згідно розрахунку позивача, проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 18.05.1995 року № 37 та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 року № 389, становить 19 076,29 грн.
В частині 1 статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно ч 1. ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до пункту 1.6 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища”, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (стаття 1166 Цивільного кодексу України).
Приписами статті 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач у заяві поданій через канцелярію суду 02.06.2011 року визнав уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч.5 ст.78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Визнання відповідачем позову не порушує прав третіх осіб і не суперечить законодавству.
З урахуванням вищевказаного позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у сумі 19 076,29 грн. є законними та обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, з відповідача підлягають стягненню в доход державного бюджету України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива” (09031, Київська обл., Сквирський р-н, с. Пищики, вул. Леніна, 154-А, код 03755058) заподіяні державі збитки в сумі 19 076 (дев'ятнадцять тисяч сімдесят шість) грн. 29 коп., зарахувавши на р/р 33115331700539 в ГУ ДКУ в Київській області, МФО 821018, отримувач -УДК в м. Сквира Київської області, код ЄДРПОУ 23570065, по коду бюджетної класифікації 24062100 “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в наслідок господарської та іншої діяльності”.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Нива” (09031, Київська обл., Сквирський р-н, с. Пищики, вул. Леніна, 154-А, код 03755058) в доход державного бюджету України 190 (сто дев'яносто) грн. 76 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Суддя Т.Д. Лилак
Дата підписання: 06.06.2011р.