Рішення від 30.05.2011 по справі 5005/4008/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24.05.11р.Справа № 5005/4008/2011

за позовом Прокурора Баглійського району м.Дніпродзержинська в інтересах держави

в особі Дніпродзержинської міської ради , м.Дніпродзержинськ

до Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш» ,м. Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Пархоменко Н.В.

Представники:

Від прокурора : представник не з'явився.

Від позивача : ОСОБА_1 довіреність №41-мр від 24.01.11р.

Від відповідача : ОСОБА_2 довіреність № 2/25 юр-4

Суть спору :

Прокурор Баглійського району м. Дніпродзержинська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради та просить внести зміни в пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки укладеного 01.10.2003р. (державна реєстрація №01035 від 09.10.2003р.) між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш» виклавши його в наступній редакції»:

«3.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Податковим кодексом України ».

Відповідач у відзивах від 19.05.2011р. , 24.05.2011р., (вх. 34732/11, 35963/11) проти позову заперечують, оскільки вважають що:

- правовідносини з оренди виникли між сторонами у 2003році, тому на них неможливо поширити дію норм Закону України №309-У1 від 03.06.2008р. „ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”;

- підпунктом 14.1.240 .ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. ставкою податку для цілей розділу ХIII цього Кодексу є законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподаткованої земельної ділянки. Відповідно ст.. 274 кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, тобто ставка земельного податку законодавчо не змінилась, а умовами спірного договору передбачено, що підставою для перегляду розміру орендної плати є саме зміна земельного податку, а не зміна граничного розміру мінімальної ставки орендної плати.

24.05.2011р. в судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2003 року між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш» було укладено договір оренди землі , а саме земельної ділянки загальною площею 3,4126га, що знаходиться за адресою: вул.Широка,205, кадастровий номер 1210400000:03:035:0066.

Договір укладено на термін до 27.08.2053р. (пункт 2.1. договору).

Згідно п.3.1 вказаного договору орендна плата вноситься «Орендарем»виключно у грошовій формі в розмірі :23413,80грн./рік , що становить 1951,15грн/міс , і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту .

Відповідно до пункту 3.3. Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках передбачених законодавчими актами України.

Законом України Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007року було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», які набули чинності з 01.01.2008року , а саме зазначено , що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів , розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

22.05.2008року рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України „ Про оренду землі „ в тій же редакції повторно були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008року , які набули чинності 04.06.2008року.

Вищевказані зміни діяли до 01.01.2011р.

01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюються виключно Податковим Кодексом України.

Згідно зі статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Пункт 5 статті 288 цього кодексу встановлює , що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу згідно підпункту 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом ; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюються цим розділом.

Таким чином, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України , а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.

Згідно статті 30 Закону України «Про оренду Землі»та розділу 8 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін , У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.

Після набрання чинності Податковим кодексом Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 28.01.2011р. №60-04/УI «Про внесення змін до договорів оренди землі „ . Пунктом 1.2. зазначеного рішення визначено застосування ставки орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України .

Міська рада 09.06.2009р. направила відповідачу додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки з метою приведення розміру орендної плати за землю у відповідність до вимог ст..21 Закону України „ Про оренду землі”, яка була отримана представником відповідача 18.06.2009р. , листом від 30.11.2010р. міська рада запропонувала відповідачу направити свого представник а для підписання додаткової угоди за спірним договором оренди.

На день розгляду справи договір оренди землі до вимог законодавства не приведено.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення , які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено , що у разі істотної зміни обставин , якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки , що якби сторони могли це передбачити , вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

За змістом статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі , що й договір. Оскільки відповідно до статті 20 Закону «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, то зміни , які вносяться шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, набувають чинності після їх державної реєстрації.

Відповідно до частини 3 статті 173 Господарського кодексу України сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір , повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором , а при недосягненні згоди між сторонами, щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить стаття 30 Закону України «Про оренду землі», згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Розглянувши заперечення відповідача, суд вважає їх необґрунтованими оскільки законодавчо змінено розмір орендної ставки, а відповідно до пункту 3.3. розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках передбачених законодавчими актами України, тобто суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі.

Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку , зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Приймаючи до уваги викладене позов підлягає повному задоволенню.

Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відносяться на відповідача. .

Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни в пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки укладеного 01.10.2003р. (державна реєстрація №01035 від 09.10.2003р.) між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш» виклавши його в наступній редакції»:

«3.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Податковим кодексом України ».

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»(51925,Дніпропетровська область , м. Дніпродзержинськ, вул. Українська,4, код ЄДРПОУ 05669819 ) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 31118095700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 85 (вісімдесят п'ять ) грн.00коп. держмито.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»(51925,Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Українська,4, код ЄДРПОУ 05669819 ) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 3121125970000505 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.В. Пархоменко

Повне рішення складено

27.05.2011р.