Рішення від 07.04.2011 по справі 460-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 323

РІШЕННЯ

Іменем України

07.04.2011Справа №5002-21/460-2011

за позовом Феодосійської міської ради, м. Феодосія, вул.. Земська,4;

до відповідача Малого колективного підприємства «Кримавтосервіс», м. Феодосія, Сімферопольське шосе, 56-В,

про зміну умов договору оренди землі.

Суддя Господарського Суду

Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Представники:

Від позивача Фролова О.В., спеціаліст 1 категорії, д/п № 02-29-3573 від 28.12.2010 р.

Від відповідача не з'явився

Сутність спору: Позивач - Феодосійська міська рада звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Малого колективного підприємства «Кримавтосервіс», у якому просить змінити умови договору оренди землі від 14.04.2006 року, реєстраційний номер 040601900077, укладеного між Малим колективним підприємством «Кримавтосервіс» та Феодосійською міською радою, виклавши пункти Договору у наступній редакції:

«Пункт 1 - слова зона «Байбуга» № 85» читати: «з 01.01.2009 р. економіко-планувальна зона № 26»;

«Пункт 5 - читати у наступної редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить:

з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. - 425930,53 гривень,

з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. - 2178612,26 гривень,

з 01.01.2010 р. - 2307150,39 гривень.»;

«Пункт 9 - читати у наступної редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 12777,92 грн. (Дванадцять тисяч сімсот сімдесят сім гривень 92 коп.), починаючи з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 65358,37 грн. (Шістдесят п'ять тисяч триста п'ятдесят вісім гривен 37 коп.) за рік., починаючи з 01.01.2010 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 69214,51 грн. (Шістдесят дев'ять тисяч двісті чотирнадцять гривень 51 коп.) за рік.»;

«Пункт 10 - читати у наступної редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 12 абзац 2 - читати у наступної редакції: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 33 у наступної редакції: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.»;

«Доповнити пунктом 43 наступної редакції: «Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків, визначених законом.».

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з оплатою державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Представник позивача у судове засідання з'явився, вимоги позову підтримав.

Представник відповідача у засідання суду не з'явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Документи, витребувані судом, а також відзив на позовну заяву не надав.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у відповідача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору. Також суд зазначає, що статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.

У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 37 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 29.04.2005 року № 2126 «Про внесення змін до рішення міської ради» Малому колективному підприємству «Кримавтосервіс» було надано в оренду земельну ділянку для промислового використання площею 0,4917 га, кадастровий номер 0111600000000014003, розташовану за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Сімферопольське шосе, 56-В.

На підставі вказаного рішення 14 квітня 2006 р. між Феодосійською міською радою (Орендодавцем) та Малим колективним підприємством «Кримавтосервіс» (Орендарем) був укладений договір оренди землі, який був зареєстрований у книзі запису державної реєстрації договорів оренди 14 квітня 2006 р. за № 040601900077 Феодосійської міської ради АР Крим.

Відповідно до умов укладеного договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у термінове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: АР Крим, м. Феодосія, вул.. Сімферопольське шосе, 56-В, зона «Байбуга» № 85, кадастровий номер ділянки 01 116 000 000 000 14 003. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4917 га, у тому числі по угіддям: забудовані землі, які використовуються у комерційних цілях 0,4917 га за рахунок земель інших установ, організацій, підприємств, що входять у категорію земель житлової та суспільної забудови в межах м. Феодосія.

Строк дії договору визначено до 31 травня 2054 р. (пункт 8 договору).

Згідно до пункту 5 договору грошова оцінка земельної ділянки - 400318,17 грн.

Орендна плата згідно пункту 9 договору складає 4003,18 грн. на рік.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до Закону України «Про оренду землі», відповідно до якого частина четверта статті 21 була викладена в наступній редакції: Річна орендна плата за земельні ділянки, що знаходяться в державній або комунальній власності, поступає до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути: меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Аналогічні зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі» були внесені підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 р.

Пунктом 1 рішення Феодосійської міської ради № 2299 від 30.09.2005 р. «Про введення ставок орендної плати за землю» встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, що надаються в оренду для консультаційних послуг та нотаріальної діяльності, у розмірі 5 % їх нормативної грошової оцінки.

Пунктами 1, 4.2. рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія» затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Феодосії, у відповідності зі статтею 18 Закону України «Про оцінку земель», з урахуванням даних економічної оцінки земель, розроблену з метою економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України, визначення розмірів земельного податку та є вихідною базою для здійснення операцій з землею, відповідно до якої встановлено розмір земельного податку.

Відповідно до «технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії» затвердженої рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698, з 01.01.2009 року замість «зон» застосовуються «економіко-планувальні зони». Пунктом 4.1. даного рішення вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства.

Рішенням 41 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 28.11.2008 року № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю» встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання, що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки.

Згідно статті 18 Закону України «Про плату за землю» платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більше як за два попередні роки.

Умовами договорів оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом».

Відповідно статті 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку встановлюються у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі.

Таким чином, зі зміною грошової оцінки землі змінився розмір земельного податку.

Рішенням 46 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 27.01.2006 р. № 2633 «Про застосування нової форми договору оренди землі» було рекомендовано застосувати типову форму договору, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 «Про затвердження типового договору оренди землі», зі змінами та доповненнями відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» всі рішення Феодосійської міської ради були опубліковані в місцевих засобах масової інформації, тим самим були доведені до відома орендаря.

З урахуванням вказаних рішень ради Орендодавцем листом від 14.05.2010 р. № 02-30-26 була надіслана додаткова угода до договору оренди від 14.04.2006 р., відповідно до якої відповідачу запропоновано пункти спірної додаткової угоди викласти у наступній редакції:

«Пункт 1 - слова зона «Байбуга» № 85» читати: «з 01.01.2009 р. економіко-планувальна зона № 26»;

«Пункт 5 - читати у наступної редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить:

з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. - 425930,53 гривень,

з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. - 2178612,26 гривень,

з 01.01.2010 р. - 2307150,39 гривень.»;

«Пункт 9 - читати у наступної редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 12777,92 грн. (Дванадцять тисяч сімсот сімдесят сім гривень 92 коп.), починаючи з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 65358,37 грн. (Шістдесят п'ять тисяч триста п'ятдесят вісім гривен 37 коп.) за рік., починаючи з 01.01.2010 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 69214,51 грн. (Шістдесят дев'ять тисяч двісті чотирнадцять гривень 51 коп.) за рік.»;

«Пункт 10 - читати у наступної редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 12 абзац 2 - читати у наступної редакції: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 33 у наступної редакції: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.»;

«Доповнити пунктом 43 наступної редакції: «Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків, визначених законом.»;

«Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі від 14 квітня 2006 р. реєстраційний номер 040601900077».

Дослідивши у сукупності надані докази, суд вважає, що вимоги підлягають частковому задоволенню у зв'язку з наступним.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадовців місцевого самоврядування.

Пунктами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обв'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, цивільні права і обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 189 Господарського кодексу України, статті 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках, встановлених законом застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самоврядування.

Пунктом 5 договору встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянутий за вимогою сторін у випадках передбачених Законом України «Про оренду землі».

За правилами частин 1-4 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

При цьому з огляду на положення абзацу 2 частини 1 статті 641 Цивільного кодексу України, пропозиція щодо зміни істотних умов договору повинна містити істотні умови договору.

Таким чином, через істотну зміну обставин, якими сторони керувалися при укладені договору, а саме, через зміну нормативної грошової оцінки землі, що відповідно змінило розмір земельного податку, позивач надіслав, а відповідач отримав пропозицію про зміну умов договору - збільшення суми орендної плати. Умови договору оренди не виключають можливості зміни суми орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі. Ці обставини змінилися настільки, що якби сторони могли передбачити інший розмір нормативної грошової оцінки землі, то вони б уклали договір на інших умовах - передбачили більшу суму орендної плати.

При цьому, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Зміна обставин зумовлена причинами, які зацікавлений орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися тому, що зобов'язання органу місцевого самоврядування переглядати у певний строк нормативну грошову оцінку землі встановлено законом. Виконання договору на колишніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору - отримання орендної плати у розмірі, який не нижче встановленого мінімального розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі. Із суті договору не випливає, що ризик зміни обставин несе орендодавець. Тобто, одночасно є певні умови, з якими закон - частина 2 статті 652 Цивільного кодексу України пов'язує можливість змін договору за рішенням суду.

Відповідно до норм статті 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Як убачається з розрахунку розміру орендної плати державної або комунальної власності, наданого позивачем, положення Закону України «Про оренду землі» з урахуванням внесених підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 р. зміни були враховані позивачем.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України договір вважається зміненим з дня набрання чинності судовим рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено рішенням суду.

Тому, на підставі викладеного, суд вважає правильним застосувати загальне правило та ввести в дію зміни до договору починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на відповідача.

У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 11 квітня 2011 р.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 632, 652 Цивільного Кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Змінити умови договору оренди земельної ділянки від 14 квітня 2006 р., реєстраційний номер 040601900077, укладеного між Малим колективним підприємством «Кримавтосервіс» та Феодосійською міською радою, виклавши пункти договору у наступній редакції:

«Пункт 1 - слова зона «Байбуга» № 85» читати: «з дня набрання рішенням Господарського суду АР Крим законної сили - економіко-планувальна зона № 26»;

«Пункт 5 - читати у наступної редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить з дня набрання рішенням Господарського суду АР Крим законної сили 2307150,37 гривень.»;

«Пункт 9 - читати у наступної редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з дня набрання рішенням Господарського суду АР Крим законної сили - у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 69214,51 за рік.»;

«Пункт 10 - читати у наступної редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 12 абзац 2 - читати у наступної редакції: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

«Пункт 33 у наступної редакції: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.»;

«Доповнити пунктом 43 наступної редакції: «Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків, визначених законом.».

Стягнути з Малого колективного підприємства «Кримавтосервіс», м. Феодосія (м. Феодосія, Сімферопольське шосе, 56-В; код ЗКПО 22284481, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь Феодосійської міської ради, м. Феодосія (м. Феодосія, вул.. Земська, 4; р/р 31513921700024 місцевий бюджет м. Феодосії, код доходів 24062100 ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740709, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позову відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.