Рішення від 17.03.2011 по справі 10184-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 222

РІШЕННЯ

Іменем України

17.03.2011Справа №5002-1/10184-2008

за позовом Сімферопольської міської ради, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15),

до відповідача Навчально-виховного комплексу школи-ліцею «Відкритий космічний ліцей» Сімферопольської міської ради АР Крим, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 6а),

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,

Суддя Л.О.Ковтун

представники:

від позивача ОСОБА_1, представник, довіреність від 17.12.2010р. № 24/01-55/2723,

від відповідача не з'явився, повідомлений належним чином,

Суть спору: Сімферопольська міська рада звернулась до господарського суду АР Крим із позовною заявою до Школи-ліцею «ОКЛ № 41» про усунення перешкод у здійснені радою права власності земельною ділянкою площею 0,0168 га, яка розташована за адресою: м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 6 та спонукання відповідача звільнити вказану земельну ділянку шляхом демонтажу металевої огорожі та автостоянки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені вимоги земельного законодавства, самовільно зайнята земельна ділянка площею 0,0168 га, розташована по вул. Гурзуфська, 6 в м. Сімферополі, яку огороджено металевим забором та яка використовується для розміщення автостоянки.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив про наявність рішення Сімферопольської міської ради народних депутатів від 25.09.1987р. № 354/4 щодо виділення попереднику відповідача земельної ділянки площею 2.6 га, оформлення права користування якою знаходиться в процесі підготовки.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 05.02.2009р. здійснено замінену відповідача Школи-ліцей «ОКЛ № 41» на його правонаступника - Навчально-виховний комплекс школи-ліцею «Відкритий космічний ліцей» Сімферопольської міської ради АР Крим. Також, зупинено провадження у справі до отримання відповідачем державного акту на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Гурзуфська, 6 в м. Сімферополі.

Провадження у справі поновлено ухвалою господарського суду АР Крим від 14.01.2011р., у зв'язку з надходженням на адресу суду відповіді Управління земельних ресурсів Сімферопольської міської ради на запит суду, відповідно до якої органом місцевого самоврядування спірна земельна ділянка відповідачу не надавалась, отже підстави для оформлення відповідного державного акту на право постійного користування землею площею 0,0168га, що розташована по вул. Гурзуфська, 6 в м. Сімферополі відсутні.

В судове засідання призначене на 17.03.2011р. відповідач явку свого представника не забезпечив, про день розгляду справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією. Про причини неявки суд не повідомив. Вимоги суду не виконав.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Проте, відповідач не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні. Враховуючи обмеження процесуальним строком розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору.

Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, оцінивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Аналогічні положення закріплені в статті 1 Земельного кодексу України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ч. 1, 3-5 ст. 126 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом д) частини 1 статті 6 цього Закону визначено, що до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема, вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи (частина 1 статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»).

Аналогічні положення закріплені пунктом 1.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. № 312.

В ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель виявлені порушення відповідачем земельного законодавства, а саме самовільне заняття земельної ділянки площею 0,0168 га, що розташована по вул. Гурзуфська, 6 в м. Сімферополі, яка огороджена металевою огорожею та використовується під автостоянку, про що складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 113 від 26.02.2008р., № 163 від 31.03.2008р., № 256 від 16.05.2008р. та протоколи № 104912 від 26.02.2008р., № 104902 від 31.03.2008р. про адміністративне правопорушення.

В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства зазначено, що відповідач без правовстановлюючих документів, самовільно зайняв згадану земельну ділянку, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України.

Зокрема, актом обстеження земельної ділянки № 17/113 від 26.02.2008р. державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель встановлено, що наявність правовстановлюючих документів на землю відсутня.

За наслідком проведених перевірок та складених актів Інспекцією винесені приписи про усунення виявлених порушень, а також винесено постанови про накладення адміністративних стягнень.

Жодних доказів оскарження та скасування приписів або постанов про накладання адміністративних стягнень відповідачем господарському суду не надано.

Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів і заперечень, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України, забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.

До документів, що посвідчують право на земельну ділянку стаття 126 ЗК України відносить державні акти на право власності і право користування земельною ділянкою та договір оренди, у разі оформлення права оренди.

У процесі розгляду справи, відповідачем зауважено про наявність рішення Сімферопольської міської ради народних депутатів від 25.09.1987р. № 354/4 щодо виділення попереднику відповідача земельної ділянки площею 2.6 га, оформлення права користування якою знаходиться в процесі підготовки.

Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У порушення вимог статей 33,34 Господарського процесуального кодексу України відповідачем жодних доказів оформлення права користування спірною земельною ділянкою так само і рішення Сімферопольської міської ради народних депутатів від 25.09.1987р. № 354/4 щодо виділення йому землі суду не надано.

Таким чином, факт самовільного зайняття відповідачем зазначеної вище земельної ділянки є доведеним і підтверджується належними доказами.

Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

За такими обставинами позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Понесені позивачем судові витрати по сплаті держмита в розмірі 85,00грн та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу сумою 118,00 грн. судом покладаються на відповідача у відповідності до статті 49 ГПК України.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення оформлене відповідно до ст.84 ГПК України і підписане 22 березня 2011 року.

На підставі викладено, керуючись ст.ст. 49, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Навчально-виховний комплекс школи-ліцею «Відкритий космічний ліцей» Сімферопольської міської ради АР Крим, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 6а; відомості про банківські реквізити у справі відсутні, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 24043310) усунути перешкоди у здійснені Сімферопольською міською радою, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 04055630) права власності земельною ділянкою площею 0,0168 га, яка розташована за адресою: м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 6, шляхом її звільнення та демонтажу металевої огорожі та автостоянки.

Стягнути з Навчально-виховного комплексу школи-ліцею «Відкритий космічний ліцей» Сімферопольської міської ради АР Крим, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 6а; відомості про банківські реквізити у справі відсутні, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 24043310) на користь Сімферопольської міської ради, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, відомості про банківські реквізити у справі відсутні, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 04055630) державне мито в сумі 85,00грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.