Постанова від 23.05.2011 по справі 2736/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 травня 2011 р. № 2-а- 2736/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Глянь О.І.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представник відповідача - не прибув.

третьої особи - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2

про зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області (надалі відповідач), треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області щодо відмови у реєстрації місця проживання позивача;

- зобов'язати СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області провести всі необхідні дії по реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що на підставі Рішення Київського районного комітету № 102-1 від 10.05.2006 року йому був виданий ордер на житлове приміщення № 2543/06 від 17.05.2006 року, а саме: на ізольовану квартиру АДРЕСА_1. Після отримання цього ордеру, позивач став проживати за вказаною адресою. На неодноразові звернення до відповідача - СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області з проханням зареєструвати його за місцем проживання згідно ордеру, позивач отримав відмову. Підставою протиправної, на думку позивача, відмови була вказана відсутність паспортів «усіх членів сім»ї, включених до ордера, з відміткою про зняття з реєстраційного обліку з попереднього місця проживання». Позивач стверджує, що такими діями відповідач намагається позбавити його та членів його родини, які були вказані в ордері на отримання квартири, права на вільний вибір місця проживання та зобов'язати, бе0з посилань на жоден нормативний акт, та не питаючи бажання людини, знятися з реєстраційного обліку з попереднього місця проживання та примусово пройти реєстрацію за новою адресою.

У судовому засіданні позивач підтримав викладені в позові доводи, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач - СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, з поданим позовом не погодився. У письмових запереченнях на позов зазначено, що для реєстрації за місцем мешкання у даному випадку, згідно Житлового кодексу України, громадянин ОСОБА_1 повинен надати до «Жилкомсервіс» ордер, в якому не закінчився термін дії (строк 30 діб з дати видання). Ордер зберігається в «Жилкомсервісі», як документ суворої звітності. Одночасно, згідно діючого законодавства, подаються заяви про реєстрацію та паспорти на кожного члена сім»ї, включених до ордеру з відміткою про зняття з реєстраційного обліку з попереднього місця проживання.

У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У письмових запереченнях на позов відповідач просив суд розглянути справу за відсутності повноважного представника відповідача.

Треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Третя особа: ОСОБА_2, у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та третьої особи ОСОБА_2, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, на підставі Рішення Київського районного комітету № 102-1 від 10.05.2006 року отримав ордер на житлове приміщення № 2543/06 від 17.05.2006 року, а саме: на ізольовану квартиру АДРЕСА_1.

Після отримання вищевказаного ордеру, останній став проживати за вказаною адресою.

Звернувшись до відповідача - СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області з проханням зареєструвати його за місцем проживання згідно ордеру, позивач отримав відмову. Підставою відмови була вказана відсутність паспортів «усіх членів сім»ї, включених до ордера, з відміткою про зняття з реєстраційного обліку з попереднього місця проживання».

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняти (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі й в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Конституції України визначено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Норми Конституції України є нормами прямої дії, позаяк повинні використовуватись правозастосовуючими органами - Кабінетом Міністрів України, міністерствами, іншими центральними органами державного управління, судами, іншими державними установами.

Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р. № 1382-ІУ встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Для реєстрації особа подає: письмову заяву, паспортний документ, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, два примірника талона зняття з реєстрації. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем виконані вищевказані приписи закону та надано відповідачу для його реєстрації за адресою: квартира АДРЕСА_1 наступні документи: письмову заяву, паспортний документ, квитанцію про сплату державного мита, два примірника талона зняття з реєстрації, ордер № 2543/06 від 17.05.2006 року та рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 17.06.2009р., у зв'язку з чим обґрунтованих підстав для відмови у проведенні реєстрації позивача за місцем його проживання у відповідача не було.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Оскільки в ході судового розгляду встановлено факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: квартира АДРЕСА_1.

Зобов'язати СГІРФО Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області провести всі необхідні дії по реєстрації ОСОБА_1 за адресою: квартира АДРЕСА_1.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2011 року.

Суддя О.В. Панченко