Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
27 травня 2011 р. № 2-а- 3213/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Шевченко А.О.,
відповідача - Поночовний П.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордекс-1" про стягнення суми
Позивач, Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордекс-1" , в якому просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 99382,77 грн. згідно з рішенням Держінспекції цін № 108 від 07.12.2010 р. "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін".
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що позивач перевіркою, проведеною з 23.11.2010 р. по 30.11.2010 р. у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Нордекс-1", встановила порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи" та розпорядження Харківської облдержадміністрації від 19.10.2009 р. № 578 "Про встановлення нормативів рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ) та устаткування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів". Товариство відповідача застосовує завищений рівень рентабельності у розмірі 122%. Так, як зазначає, позивач з орендаря ФОП ОСОБА_3 було відповідачем необґрунтовано одержано виручку в розмірі 33127,59 грн. За наслідками перевірки позивачем було прийнято рішення про застосування до відповідача економічних санкцій на суму 99382,77 грн., які на даний час не сплачені.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, виклав свій погляд на обставини справи та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог .
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Матеріалами справи підтверджено, що з 23.11.2010 р. по 30.11.2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордекс-1" щодо дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи" та наказу Мінекономіки і Держкомпідприємництва від 30.06.2009 р. № 638/09 "Про затвердження Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів ".
В ході перевірки було встановлено, що підприємство відповідача застосовує завищений рівень рентабельності у розмірі 122%, а саме собівартість 1 кв. м. за місяць - 10,20 грн. (304600 грн./2488 кв. м. (загальна площа ринку за даними статистичної форми № 12 - торг) /12 (місяців)). Вартість за 1 кв. м. за місяць з урахуванням індексу інфляції (1,123)-11,45 грн. Вартість за 1 кв. м. за місяць з урахуванням 122% рентабельності - 25,45 грн., що перевищує встановлений розпорядженням Харківської облдержадміністрації від 19.10.2009 р. № 578 "Про встановлення нормативів рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ) та устаткування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів" рівень рентабельності у розмір 20 %.
Враховуючи вищевикладене, підприємством завищено ціну за 1 кв. . наданої в оренду площі на 11,71 грн. за місяць, що призвело до отримання необґрунтованої виручки з орендаря ФОП ОСОБА_3 за договором № 1 від 01.12.2009 р. в розмірі 33127,59 грн. за січень-березень 2010 року.
На підставі висновків акту позивачем було прийнято рішення № 108 від 07.12.2010 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін , згідно якого було ухвалено вилучити у ТОВ «Нордекс-1»в дохід державного бюджету 33127,59 грн. отриманої необґрунтованої виручки та 66255,18 грн. штрафу за її отримання.
З матеріалів справи вбачається, що 24.12.2007р. між відповідачем та Харківською міською радою було укладено договір оренди землі, згідно якого Харківська міська рада (орендодавець) на підставі рішення 15 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 03.10.2007 р. № 186/07 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів" надає, а ТОВ «Нордекс-1»(орендар) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, пр. Московський, 144, загальною площею 0,2488 га для будівництва торговельного комплексу.
Згідно п.2 Правил торгівлі на ринках затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України 26.02.02 N 57/188/84/105: ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Згідно з п.15 договору оренди земельної ділянки від 24.12.2007р. №840867100004 ТОВ «Нордекс-1»отримало земельну ділянку для будівництва торговельного комплексу.
Відповідно до Статуту «Нордекс-1»серед його видів діяльності немає надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Таким чином, ТОВ «Нордекс-1»не відноситься до ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Згідно Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затвердженому наказом Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009р. N 638/109 (далі порядку) Торговельне місце на ринку - це торговельна площа встановлених розмірів для здійснення продажу товарів та/або надання послуг згідно з планом території ринку окремим суб'єктом господарювання чи фізичною особою (п.3.4. розділу 1 порядку).
Орендна плата за торгові приміщення (площі) на ринках розраховується орендодавцем виходячи із собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) та прибутку без врахування податку на додану вартість п.1. розділу 2 порядку).
Згідно п.З розділу 2 порядку розмір орендної плати за торгові приміщення (площі) на ринках розраховується у такій послідовності:
- визначається розмір річної орендної плати виходячи з розміру планованих витрат або фактичних витрат за попередній рік з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній календарний рік;
- на основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за місяць;
- розмір добової орендної плати встановлюється на основі розміру місячної орендної плати, у разі якщо строк оренди менший ніж один місяць;
- на основі розміру добової орендної плати розраховується розмір погодинної орендної плати.
Згідно п.З розділу 2 порядку до собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) включаються прямі та непрямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торгових приміщень (площ), та/або витрати, пов'язані з обслуговуванням торгових приміщень (площ) на ринках.
Прямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торговельних місць, та/або прямі витрати, пов'язані з обслуговуванням торговельних місць на ринках, визначаються як витрати, які можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Згідно п.5 розділу 2 порядку собівартість надання в оренду 1 кв.м торгового приміщення (площі) розраховується шляхом ділення витрат (згідно з пунктом 3 цього розділу) на загальну площу торговельних місць згідно з планом території ринку, які надаються в оренду.
Станом на 2010р. (період, за який нараховані економічні санкції) загальна площа торговельних місць ТОВ «Нордекс-1»складала 943 м. кв., а витрати пов'язані з їх обслуговуванням за попередній рік склали 304600 грн.
Виходячи з цих даних вартість 1м. кв. в торговельному комплексі відповідача складає: собівартість 1 м. кв. за місяць - 26,92 грн. (304600 грн./943м. кв./12 місяців); вартість 1м. кв. за місяць з урахуванням індексу інфляції у 2009р. (1,123) - 30,23 грн.; обґрунтована вартість 1м. кв. за місяць з урахуванням 20% рентабельності - 36,27 грн.
Таким чином, суд зазначає, що застосування до ТОВ «Нордекс-1»економічних санкцій є необґрунтованим, оскільки вартість передачі в оренду торгових приміщень (площі) не перевищує встановлені законодавством обмеження.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордекс-1" про стягнення суми - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 31.05.2011 року.
Суддя І.С.Чалий