Постанова від 16.05.2011 по справі 16614/10/2070

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2011 р. № 2-а- 16614/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Свіргун О.О.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 09.02.2011 року)

представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 1337/9/10-13 від 11.04.2011 року)

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційного підприємства "ПАРИТЕТ-ЛТД" до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Харкова, управління Державного казначейства у Орджонікідзевському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційне підприємство "ПАРИТЕТ-ЛТД" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Харкова, управління Державного казначейства у Орджонікідзевському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області в якому просило суд:

- визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 0000120700/0 від 25.06.2010 року про зменшення суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість по декларації за липень 2008 року у сумі 43 424 грн.;

- стягнути з державного бюджету суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у розмірі 43 424 грн. та сплачений державний збір у сумі 437,64 грн. на користь позивача;

- стягнути з відповідачів сплачені юридичні послуги у сумі 3 000 грн. на користь позивача.

16.05.2011 року ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" було надано уточнення та доповнення адміністративного позову, яким товариство визначило позовними вимогами скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 0000120700/0 від 25.06.2010 року, № 0000120700/1 від 01.09.2010 року, № 0000120700/2 від 28.10.2010 року.

Судом було прийнято уточнення та доповнення адміністративного позову від 16.05.2011 року. Справу розглянуто в рамках уточнень та доповнень адміністративного позову від 16.05.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог товариство зазначило, що маючи від постачальника належним чином оформлену податкову накладну, правомірно віднесло до складу податкового кредиту суму ПДВ за нею та відповідно мало право на відшкодування сум ПДВ у зв'язку зі сплатою податку в ціні придбаних товарів, а висновки відповідача, викладені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам справи.

Відповідач, Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Харкова проти позову заперечувала та зазначила, що не порушувала прав позивача.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та зазначив, що ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" порушено п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року в результаті завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації за липень 2008 року в сумі 43424,00 грн.

Суд, заслухавши предстанвика позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційне підприємство "ПАРИТЕТ-ЛТД" пройшло державну реєстрацію та зареєстроване Орджонікідзевським виконком районної ради народних депутатів, свідоцтво про державну реєстрацію № 164/19 від 04.06.91року. Пербуває на податковому обліку в ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова за № 4 КН.3.

11.06.2010 року ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова проведено невиїзну документальну перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року. За результатом перевірки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова було складено Акт "Про результати невиїзної документальної перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року" № 1429/07-004/14101911 від 11.06.2010 року (надалі - Акт перевірки).

Згідно висновків Акут перевірки ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" порушено п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року в результаті завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації за липень 2008 року в сумі 43424,00 грн.

На підставі висновків Акту перевірки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення - рішення № 0000120700/0 від 25.06.2010 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ по декларації за липень 2008 року в розмірі 43424,00 грн.

За результатом адміністративного оскарження ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення - рішення № 0000120700/1 від 01.09.2010 року та № 0000120700/2 від 28.10.2010 року, якими зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 43424,00 грн. за липень 2008 року.

Судом встановлено, що висновок ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова про зменшення ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" суми бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 43424,00 грн. по декларації за липень 2008 року зроблений за правовідносинами позивача з ПП "Агродар - 2007".

Так, між ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" та ПП "Агродар - 2007" було укладено договір купівлі - продажу № 22/04-1 від 22.04.2008 року. Відповідно договору ПП "Агродар - 2007" (продавець) зобов'язується поставити та передати у власність ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" (покупця) муку першого сорту, виробництва ДП "Ахтирьский КХП" (товар), а покупець прийняти та оплатити товар. До договору було укладено додаткові угоди № 1, 2, 3 якими збільшено кількість товару та загальну суму договору. Оплата здійснюється на розрахунковий рахунок продавця згідно оформлених рахунків.

На виконання умов зазначеного договору, ПП "Агродар - 2007" поставило товар ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" (в рамках позовних вимог) на суму 260544,00 грн., в т.ч. ПДВ -43424,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № РН-0000112 від 27.06.2008 року на суму 260544,00 грн., в т.ч. ПДВ -43424,00 грн. ПП "Агродар - 2007" видано податкову накладну № 76 від 27.06.2008 року на загальну суму суму 260544,00 грн., в т.ч. ПДВ -43424,00 грн.

ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" в свою чергу на виконання умов договору було здійснено оплату зазначеного товару в безготівковій формі, що підтверджується платіжними дорученнями № 240 від 03.07.2008 року на суму 150544,00 грн. з ПДВ, № 247 від 04.07.2008 року на суму 60000,00 грн. з ПДВ, № 252 від 07.07.2008 року на суму 50000,00 грн. з ПДВ.

Також, позивачем надано суду документи, що підтверджують подальшу реалізацію товару придбаного у ПП "Агродар - 2007", а саме видаткову накладну № ГТД 805000011/8/000347 від 27.06.2008 року, ВМД № 805000011/8/000347 від 27.06.2008 року, Інвойс № 7 від 24.06.2008 року (з відміткою Сумської митниці від 27.06.2008 року), транспортні накладні Укрзалізниці за № 44201106, № 44201105, № 44201104 з відміткою Сумської митниці про перетин кордону 27.06.2008 року, Сертифікати якості № 014179, № 014177, № 014176 від 26.08.2008 року та № експортний сертифікат якості № 75-19-24ЕС-159367, № 75-19-24/ЕС-159368, № 75-19-24/ЕС-159366.

Таким чином, суд вважає, що позивачем надано належним чином оформлені документи, які підтверджують факт реального виконання договору купівлі - продажу, укладеного з ПП "Агродар - 2007". Крім того, реальність здійснення господарської операції не заперечується відповідачем.

Суми податку на додану вартість сплачені позивачем в ціні отриманих послуг, на підставі виданих ПП "Агродар - 2007" податкових накладних, були включені позивачем до складу податкового кредиту в податковій декларації за червень 2008 року.

Згідно пп.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (діяв на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон № 168/97-ВР) підставою для нарахування податкового кредиту є податкова накладна, яка видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача.

За змістом підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку в звітному періоді у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до пп. 7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону № 168/97-ВР не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пп. 7.2.6.).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" виконав вимоги, передбачені п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" сплативши податок на додану вартість в ціні придбаного у ПП "Агродар - 2007" товару, який, в свою чергу, виконав вимоги п.7.2.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" -видав ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" належним чином оформлену податкову накладну на сплачені ним суми податку.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону № 168/97-ВР право платника податку на податковий кредит виникає з дати здійснення першої з подій: або дати списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дати отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Отже, наявність у платника податку (позивача у справі) виданої йому податкової накладної і сплата вартості отриманого товару з ПДВ є достатніми підставами для визначення податкового кредиту з урахуванням підтвердження реального здійснення господарської операції.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачені позивачем в ціні придбаного у ПП "Агродар - 2007" товару.

Відповідно до п.п. 7.7.1. ст. 7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.п. 7.7.2. ст. 7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п. 1.8. ч. 1 ст. 1 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Отже, обов'язковою умовою для отримання права на бюджетне відшкодування ПДВ є наявність податкового кредиту з ПДВ та фактична сплата податку в ціні отриманих товарів (послуг).

Судом встановлено, що ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" мало податковий кредит та фактично сплатило податок на додану вартість в ціні придбаних товарів у відповідному розмірі, а тому мало право на бюджетне відшкодування у відповідній сумі.

Також, суд зазначає, що ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова було проведено перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за період з 01.06.2008 по 31.07.2008 року. За результатом перевірки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова було складено Довідку "Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період з 01.06.2008 по 31.07.2008р." № 1522/16-14101911 від 18.09.2008 року (надалі - Довідка). В Довідці проаналізовано правовідносини ТОВ ВКП "ПАРИТЕТ-ЛТД" з ПП "Агродар - 2007" та підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування.

Разом з тим, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова через 2 роки після отримання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування по декларації за липень 2008 року було проведено невиїзну документальну перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року.

Відповідно до п.п. 7.7.4. ст. 7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно п.п. 7.7.5. ст. 7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.п. 7.7.7. ст. 7 Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Отже, Законом № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено обов'язок проведення податковим органом перевірки протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, а за наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Як було зазначено вище, невиїзну документальну перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова в порушення вимог Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) було проведено через 2 роки після отримання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування по декларації за липень 2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст.185, ст. 186 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційного підприємства "ПАРИТЕТ-ЛТД" - задовольнити.

Податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 0000120700/0 від 25.06.2010 року, № 0000120700/1 від 01.09.2010 року, № 0000120700/2 від 28.10.2010 року - скасувати в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст постанови виготовлений 20.05.2011 року.